जानी राखौं ,‘ॐ’ मन्त्रको उच्चारणले शरीरमा के फाईदा हुन्छ

८ असार २०७७, सोमबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


ॐ यस्तो शब्दहो जसको कुनै न कुनै रुपमा सबै धर्म सम्प्रदायहरुमा प्रयोग भएको छ । हिन्दु, बौद्ध, जैन, सिखलगायत अनेक सम्प्रदायमा यस शब्दलाई अवतार पुरुषहरुले उच्च सम्मान दिएका छन् । ॐ शब्द नभएर एक प्रकारको चिन्ह पनि हो ।भगवानले मनुष्यलाई दिएको अनुपम उपहार मानिन्छ, ॐ । ओमकारबाट नै ब्रह्माजीले अ देखि औसम्मका स्वर र क देखि ह सम्मका व्यंजन, ह्रस्व, दीर्घ आदिले युक्त वर्णमाला बनाएको विश्वास गरिन्छ । जसबाट चार वेदहरु प्रकट भए । यसरी सम्पूर्ण वेद ॐ को विस्तार मात्र हो भन्ने मान्यता छ ।मानिसले हरबखत ॐ उच्चारण गरे कुनै पनि बाहिरी भय नहुने र बिघ्न हट्ने धार्मिक विश्वास छ ।

अझ एकाबिहानै उठेर ॐ उच्चारण गर्ने व्यक्तिलाई यसले शान्तिदिने र आनन्दको अनुभव गराउँद छ । ॐ उच्चारणले स्वास्थ्यमा पनि अनेकौ लाभ प्राप्त हुन्छ ।ॐ उच्चारण गर्दा गलामा कम्पन उत्पन्न हुन्छ जसका कारण मेरुदण्डको हाड प्रभावित हुन्छ । दिनभरि कामगर्ने क्षमता यसबाट बढ्छ । यसले तपाईंलाई सक्रिय राख्ने काम गर्दछ । ॐ को उच्चारण गर्दै प्राणायाम गरेमा कमजोर फोक्सो पनि बलियो भएर जाने र दमको रोगमा समेत लाभ मिल्ने गर्दछ ।निद्रा नलाग्ने समस्या भएका मानिसले ॐ जपेमा निन्द्रा लाग्दछ । ॐ को उच्चारणले तपाईंको शरीरलाई थकाइ लाग्दैन र शरीरमा स्फुर्ति उत्पन्न हुन्छ । ऊर्जाशील भएर व्यक्ति दिनभरि सक्रिय हुन्छ ।ॐ उच्चारण गर्दा यसले शरीरमा पाचनक्रिया राम्रो बनाउँछ । मुटु र रक्तप्रवाहलाई पनि यसले राम्रो बनाउँछ । ॐ को जपगर्दा तनाव कमहुने र सोच्ने शक्तिकम हुन्छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • गल्याङका दुग्ध संकलन केन्द्रमा नै पुगेर पशुहरुको स्वास्थ्य परिक्षण
  • बाढीप्रभावितलाई क्षतिपूर्ति र नदी नियन्त्रण गर्न नेकपा तिलोत्तमाको आग्रह
  •   वालिङमा आइसोलेसनमा रहेका पुरुषको निधन
  • आँधीखोला लघुवित्तका संचालक र कर्मचारी विच अन्तरक्रिया
  • तरुण दल प्रगतीनगरमा नेतृत्व चयन
  • उद्योगी व्यबसायीलाई घरभाडा छुट गर्न बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको आग्रह
  • देशभर सक्रिय संक्रमितको संख्या २० हजार ३९६ पुग्यो, आज थपिए…
  • बझाङ घटनालाई गम्भीर रुपमा लिएको छु : सभामुख सापकोटा
  • समाजिक सेवा दिवसको अवसरमा ओरेक नेपाल द्धारा अंन्तरकृर्या
  • नेपाली कांग्रेसका नेताहरु द्धारा राहत वितरण ।