वारेन बफेटले सिफारिस गरेका ४ महत्वपूर्ण पुस्तकहरु

प्रकाशित मिति:

काठमाडौं : वारेन बफेटलाई सबैभन्दा सफल लगानीकर्ताका रुपमा चिनिन्छ । इन्भेष्टमेन्ट कम्पनी ‘बर्कसायर हाथवे’ का अध्यक्ष तथा प्रमुख कार्यकारी अधिकृतसमेत रहेका बफेटसँग लगानी सम्बन्धी लामो अनुभव रहेको छ । त्यसैले, बफेटको लगानी गर्ने शैलीलाई धेरै लगानीकर्ताले फलो गर्ने गरेका छन् । उनको लगानी सम्बन्धी अनुभव सुन्न र विभिन्न लेक्चरहरुमा सहभागी बन्दा पनि लगानी गर्न थप सहज महशुस गर्नेहरुको पनि कमी छैन ।

ग्रीन टी बनाउने कम्पनी ‘बेटर बुच’ का संस्थापक तथा प्रमुख कार्यकारी अधिकृत ट्रे लकरबी त्यस्तै एक व्यक्ति मध्येमा पर्दछन् । लकरबी र बफेटको भेट केही वर्ष अघि एक पार्टीमा भएको थियो । त्यसबेला अप्सन ट्रेडरका रुपमा काम गरिरहेका लकरबीले भेटको फाइदा उठाउँदै बफेटलाई प्रश्न गरे, के बेन्जमिन ग्राहमका पुस्तकहरु अब प्रयोजन विहीन बनिसकेका हुन् रु

त्यसमा ग्रामहकै शिष्य रहेका बफेटले लकरबीलाई ग्राहमका पुस्तकहरु पुनः अध्ययन गर्न र लगानीको मनोविज्ञान खण्डमा फोकस हुन सुझाव दिएका थिए । बेन्जामिन ग्राहमले सन् १९३४ मा ‘सेक्युरिटी एनालिसिस’ र सन् १९४९ मा ‘इन्टेलिजेन्ट इन्भेस्टर’ पुस्तक लेखेका थिए । ग्राहमका यी दुई पुस्तक लगानीकर्तामाझ निकै चर्चित छन् । बफेट पनि आफ्ना गुरु ग्राहमकै मार्गदर्शन ‘भ्याल्यू इन्भेष्टिङ’ लाई प्रयोग गरी सफल लगानीकर्ताका रुपमा चिनिएका छन् । त्यसो त बफेट आफैंले पनि विभिन्न पुस्तकहरु लेखेका छन् । तर स्मार्ट लगानीकर्ता बन्ने हो भने बफेटले सुझाएका पुस्तकहरु पनि उत्तिकै महत्वपूर्ण बन्न सक्छन् ।

यहाँ लकरबीलाई बफेटले बढ्न सुझाव दिएका ४ वटा पुस्तकहरुको बारेमा चर्चा गरिएको छ ।  बेन्जामिन ग्राहमले लेखेका २ पुस्तकहरु
१ सेक्युरिटी एनालिसिस – कोलम्बिया बिजनेस स्कूलका प्रोफेसर ग्राहमलाई ‘भ्याल्यू इन्भेष्टिङ’ का पिताका रुपमा चिनिन्छ । ग्राहमले ‘सेक्युरिटी एनालिसिस’ डेभिड डडसँग मिलेर लेखेका थिए । जसमा भ्याल्यू इन्भेस्टिङका आधारभूत विषयहरु र सेयर खरिद गरी लामो समयका लागि होल्ड गर्ने विषयहरुमा चर्चा गरिएको छ । बफेटलाई सेक्युरिटी एनालिसिसले यतिसम्म प्रभाव पार्यो कि ग्राहम र डड कोलम्बिया विश्वविद्यालयमा अध्यापन गराउने थाहा पाउने बित्तिकै बफेटले डडलाई सम्पर्क गरी कक्षा भर्ना हुन अनुमति मागेका थिए ।

‘मैले सम्पर्क गरी भने, डियर प्रोफेसर डड, मलाई लागेको थियो तपाईंहरुको निधन भइसकेको छ । तर अहिले थाहा भयो कि तपाईंहरु जीवित हुनुहुन्छ र कोलम्बिया विश्व विद्यालयमा अध्यापन गराई रहनु भएको छ, म तपाईंहरुसँग आएर अध्ययन गर्न चाहन्छु’, बफेटले एचबीओको कार्यक्रम ‘बिकमिङ वारेन बफेट’ मा भनेका थिए । २- इन्टेलिजेन्ट इन्भेस्टर – बफेटले धेरै पटक ‘इन्टेलिजेन्ट इन्भेस्टर’ अध्ययन गर्न सुझाव दिइसकेका छन् । सन् २०१३ मा बर्कसायर हाथवेका सेयरहोल्डरलाई लेखेको पत्रमा भनेका छन्, ‘इन्टेलिजेन्ट इन्भेस्टरको खरिदपछि मेरो वित्तीय जीवन परिवर्तन भएको हो ।’ ग्राहमले आफ्ना विचारहरु सरल र बुझ्ने शैलीमा प्रस्तुत गरेका छन् । उक्त पुस्तकले भ्याल्यू इन्भेस्टिङको प्रक्रियाका बारेमा गहन जानकारी दिएको छ । बफेट भन्छन्, ‘मैले हालसम्म गरेको लगानीमध्ये बेन्जामिनको पुस्तक खरिदमा गरेको लगानी सबैभन्दा उत्कृष्ट रहेको छ ।’

जर्ज गुडमेन स्मिथका २ पुस्तकहरु १- द मनि गेम , जर्ज गुडमेन आफ्नो छद्मनाम एडम स्मिथबाट परिचित थिए । बफेटका अनुसार गुडमेनको पुस्तक ‘द मनि गेम’ अत्यन्तै अन्तरदृष्टि प्रदान गर्ने किसिमको छ । सन् १९६८ मा प्रकाशन भएको द मनि गेममा गुडमेनले ६० को दशकको वाल स्ट्रिटमा देखिएको उन्मादलाई उदाहरण दिँदै स्टक मार्केटलाई एक खेलको रुपमा हेर्नुपर्ने धारणा व्यक्त गरेका छन् । बफेट भन्छन्, ‘गुडमेनलाई पहिला कसैले हात नहालेको विषयमा आफू कसरी अघि बढ्ने भन्ने राम्रो ज्ञान थियो । गुडमेन तथ्यहरुमै अडिग रहे, तर तथ्यलाई अत्यन्तै रुचिकर बनाए ।
२ सुपरमनि – सन् १९७२ मा प्रकाशन भएको पुस्तक ‘सुपरमनि’ मा ७० को दशकको स्टक मार्केटको चर्चा गरिएको छ, र बफेटलाई पनि उक्त पुस्तकमा प्रोफाइल गरिएको छ । बफेटले उक्त पुस्तकमा चर्चा गरिएको बेसबल खेलको उदाहरणलाई प्रशंसा गर्दै उदाहरण सही भएको पनि बताएका छन् । धेरैले यस पुस्तकलाई पनि द मनि गेम जत्तिकै उत्कृष्ट बताएका छन् । एजेन्सीहरुको सहयोगमा