न्याक र नीको फाउन्डेसनद्वारा नेपालमा अक्सिजनका लागि ५० हजार डलर दान अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसनलाई हस्तान्तरण

प्रकाशित मिति:

वाशिंगटन डिसी। नेपाली अमेरिकन सामुदायिक केन्द्र न्याक र नीको फाउन्डेसनद्वारा फ्रान्सबाट अक्सिजन प्लान्ट खरीद गरी नेपालका अस्पतालहरुमा जडान गर्न संयुक्त रुपमा संकलित अमेरिकी डलर ५०,००० पचास हजार अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसन एएनएमएफलाई शुक्रवार हस्तान्तरण भएको छ । यस्तै एएनएमएफ नेपाल कार्यालयले प्लान्ट जडान र निर्माणको प्रबन्ध, निरीक्षण, तालीम र निगरानी जानकारी पनि डा खड्काले दिनु भयो । नेपाली अमेरिकन सामुदायिक केन्द्र र नीको फाउण्डेसनको सहयोग अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसनले फ्रान्सबाट नेपाल लैजाने १० वटा अक्सिजन प्लान्ट मध्ये एउटा प्लान्ट खरिद गर्न प्रयोग हुने पनि जानकारी दिइयो ।

नीको फाउन्डेसनको तर्फबाट बोल्दै यस राहत संकलन अभियानका प्रमुख संयोजक राजु कार्कीले नीको भर्खरै स्थापित संस्था भए तापनि यसले नेपाललाई सहयोग गर्ने दिशामा धेरै महत्वपूर्ण कामहरु गरेको बताउनु भयो । यो डोनेसन अभियानको लागि आफूले नै डा उप्रेतीलाई कुरा गरेर न्याकसंग सहकार्यको प्रस्ताव राखेको जानकारी पनि उहांले दिनु भयो । हालसम्म नेपाललाई सहयोग गर्न ८० हजार डलर जति उठिसकेको र सवै रकम चांडो भन्दा चांडो नेपाल पुर्याउन र सदुपयोग गर्न न्याक लगायत सवै संस्थालाई अनुरोध गर्नु भयो । यस कार्यको लागि न्याक, नीको फाउन्डेसन, अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसन अमेरिका र अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसन, नेपाल बीचमा एक सम्झौतापत्रमा हस्ताक्षर भएको थियो ।

कार्यक्रममा अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसन अमेरिकाका सचिव डा सन्देश पण्डितले संस्थाहरुवीच भएको सम्झौता पत्रको बारेमा र बोर्ड मेम्बर डा अनिल सुवालले अक्सिजनको महत्व बारेमा बेल्नु भएको थियो ।सो हस्तान्तरण समारोहमा मिसन रिबिल्ड नेपाल र अक्सिजन प्लान्ट खरीद प्रोजेक्टको तर्फबाट बोल्दै डा मदन उप्रेतीले दुई हप्ता भित्र प्लान्टहरु नेपाल पुर्याउने प्रयास भैरहेको बताउनु भयो ।डा नारायण धरेलले उपचारमा अक्सिजनको महत्व बारेमा बोल्नु भएको थियो । कार्यक्रममा सामाजिक अभियन्ताहरू परशुराम भण्डारी, इन्जाका अध्यक्ष गुणराज लुइटेल, पुरु सुवेदीले पनि सहयोगी दाताहरुको प्रशंसा गर्नु भएको थियो ।कार्यक्रमको संयोजन न्याकको तर्फबाट डा कल्पना सत्याल(विद्या वारिधी) ले गर्नु भएको थियो ।न्याकको तर्फबाट ५० हजारको नमुना चेक न्याकका कोष प्रमुख केशव बरालले अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसनका अध्यक्ष डा भुपेन्द्र खड्कालाई गर्नु भएको थियो ।भर्चुअल माध्यमबाट गरिएको हस्तान्तरण कार्यक्रममा न्याकको तर्फबाट प्रदीप ढकाल, चन्दा संकलनकर्ताको तर्फबाट प्रेम पौडेल र विना खड्का लामाले प्रकाश पार्दै नीको फाउन्डेसन र मेडिकल फाउन्डेसनसंगको सहकार्य हुन सकेको प्रष्ट पार्नु भयो ।५० हजारको चेक ग्रहण गर्दै फाउन्डेसनका अध्यक्ष भुपेन्द्र खड्काले नेपालमा छिट्टै अक्सिजन प्लान्ट पुर्याइने जानकारी दिनु दिंदै सहयोगी सवै दाताहरूलाई धन्यवाद दिनु भयो ।एएनएमएफ, नेपालको परामर्श र नेपाल सरकार र अन्य क्षेत्रको सहमति र निर्क्योलमा नेपालमा कुन कुन अस्पतालमा प्लान्ट स्थापना गर्ने भन्ने निर्णय गरिने जानकारी पनि उहॉले दिनु भयो ।

यस्तै एएनएमएफ नेपाल कार्यालयले प्लान्ट जडान र निर्माणको प्रबन्ध, निरीक्षण, तालीम र निगरानी जानकारी पनि डा खड्काले दिनु भयो । नेपाली अमेरिकन सामुदायिक केन्द्र र नीको फाउण्डेसनको सहयोग अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसनले फ्रान्सबाट नेपाल लैजाने १० वटा अक्सिजन प्लान्ट मध्ये एउटा प्लान्ट खरिद गर्न प्रयोग हुने पनि जानकारी दिइयो ।नीको फाउन्डेसनको तर्फबाट बोल्दै यस राहत संकलन अभियानका प्रमुख संयोजक राजु कार्कीले नीको भर्खरै स्थापित संस्था भए तापनि यसले नेपाललाई सहयोग गर्ने दिशामा धेरै महत्वपूर्ण कामहरु गरेको बताउनु भयो । यो डोनेसन अभियानको लागि आफूले नै डा उप्रेतीलाई कुरा गरेर न्याकसंग सहकार्यको प्रस्ताव राखेको जानकारी पनि उहांले दिनु भयो । हालसम्म नेपाललाई सहयोग गर्न ८० हजार डलर जति उठिसकेको र सवै रकम चांडो भन्दा चांडो नेपाल पुर्याउन र सदुपयोग गर्न न्याक लगायत सवै संस्थालाई अनुरोध गर्नु भयो ।यस कार्यको लागि न्याक, नीको फाउन्डेसन, अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसन अमेरिका र अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसन, नेपाल बीचमा एक सम्झौतापत्रमा हस्ताक्षर भएको थियो ।

कार्यक्रममा अमेरिका नेपाल मेडिकल फाउन्डेसन अमेरिकाका सचिव डा सन्देश पण्डितले संस्थाहरुवीच भएको सम्झौता पत्रको बारेमा र बोर्ड मेम्बर डा अनिल सुवालले अक्सिजनको महत्व बारेमा बेल्नु भएको थियो ।सो हस्तान्तरण समारोहमा मिसन रिबिल्ड नेपाल र अक्सिजन प्लान्ट खरीद प्रोजेक्टको तर्फबाट बोल्दै डा मदन उप्रेतीले दुई हप्ता भित्र प्लान्टहरु नेपाल पुर्याउने प्रयास भैरहेको बताउनु भयो ।डा नारायण धरेलले उपचारमा अक्सिजनको महत्व बारेमा बोल्नु भएको थियो । कार्यक्रममा सामाजिक अभियन्ताहरू परशुराम भण्डारी, इन्जाका अध्यक्ष गुणराज लुइटेल, पुरु सुवेदीले पनि सहयोगी दाताहरुको प्रशंसा गर्नु भएको थियो । कार्यक्रमको संयोजन न्याकको तर्फबाट डा कल्पना सत्याल विद्या वारिधी ले गर्नु भएको थियो ।