१२ को परीक्षाः सीसीएमसी र स्वास्थ्य मन्त्रालयको अनुमतिको पर्खाइमा बोर्ड

प्रकाशित मिति:

काठमाडौँ– राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले कक्षा १२ को वार्षिक परीक्षाका लागि आवश्यक सबै तयारी गरिसकेको छ ।बोर्ड परीक्षा सञ्चालनका लागि कोभिड–१९ संकट व्यवस्थापन केन्द्र (सीसीएमसी) र स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयको अनुमतिको पर्खाइमा रहेको छ ।बोर्डका परीक्षा नियन्त्रक कृष्णप्रसाद शर्माका अनुसार सीसीएमसी र स्वास्थ्य मन्त्रालयको परीक्षा सञ्चालनको अनुमति दिए बोर्ड परीक्षा सञ्चालन गर्न तयारी अबस्थामा रहेको छ ।शर्माले भने, ‘मन्त्रालय र सीसीएमसीबाट परीक्षा सञ्चालनको अनुमति पाउनसाथ परीक्षा सञ्चालनको कामलाई अघि बढाउँछौँ ।

’यसअघि गत साउन ३१ गतेबाट परीक्षा सञ्चालन गर्ने गरी परीक्षा तालिका सार्वजनिक गरेको बोर्डले सीसीएमसी र स्वास्थ्य मन्त्रालयको सिफारिसमा परीक्षा स्थगित गरेको थियो ।कोरोना संक्रमणको जाखिम बढेको भन्दै स्वास्थ्य मन्त्रालयले परीक्षा नगर्न आग्रह गरेपछि परीक्षा स्थगित भएको थियो ।पहिलो पटक गत जेठ २६ गतेदेखि परीक्षा सञ्चालन गर्ने तयारी गरेको बोर्डले वैशाख दोस्रो सातादेखि कोरोना महामारीको दोस्रो लहर बढेर निषेधाज्ञा जारी भएकाले परीक्षा स्गगित गरेको थियो ।बारम्बार परीक्षा स्थगित भएका कारण विद्यार्र्थीहरुमा तनाब बढ्नुका साथै वैदेशिक अध्ययनमा जाने सोच बनाएका विद्यार्थीहरु समस्यामा परेका छन् ।

सीसीएमसी बाधक नबन्ने

कोभिड–१९ संकट व्यवस्थापन केन्द्रका सहसचिव एंव प्रवक्ता नूरहरि खतिवडाले कक्षा १२ को परीक्षामा सीसीएमसी बाधक नबन्ने बताए ।स्वास्थ्य मन्त्रालय र शिक्षा विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालयले समन्वय गरेर परीक्षा गर्ने निर्णय गरे त्यसमा सीसीएमसी बाधक नबन्ने उनले जानकारी दिए ।स्वास्थ्य मन्त्रालयको निर्णय विपरीत सीसीएमसी नजाने उनले बताए । शिक्षा मन्त्रालयले परीक्षा सञ्चालन गर्ने निर्णय गरेर त्यसमा स्वास्थ्य मन्त्रालयले अनुमति दिएको खण्डमा सीसीएमसीले त्यसमा सहयोग गर्ने उनको भनाइ छ ।उनका अनुसार यसअघि पनि स्वास्थ्य मन्त्रालयले परीक्षा रोक्न सीसीएमसीलाई पत्राचार गरेकाले मात्र परीक्षा राकिएको हो । स्वास्थ्य मन्त्रालयले परीक्षा रोक्न आवश्यक छैन भनेको खण्डमा सीसीएमसीले त्यसमा कुनै पनि बाधा अडचन गर्दैन ।

स्वास्थ्य मन्त्रालय र सीसीएमसीसँग अनुमति मागियो

परीक्षा सञ्चालनको लागि स्वास्थ्य मन्त्रालय र सीसीएमसीसँग अनुमति माग गरेको शिक्षा विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालयका प्रवक्ता दीपक शर्माले बताए ।यसअघि स्वास्थ्य मन्त्रालय र सीसीएमसीको आग्रहमा परीक्षा स्थगित गरिएकाले पुनःपरीक्षा सञ्चालनका लागि अनुमति माग गरिएको उनले बताए ।स्वास्थ्य मन्त्रालय र सीसीएमसीबाट परीक्षा सञ्चालनको अनुमति पाएँ दशैअघि नै परीक्षा सक्ने योजनामा शिक्षा मन्त्रालय रहेको उनको भनाइ छ ।शर्माले भने, ‘स्वास्थ्य मन्त्रालय परीक्षा सञ्चालनमा सहमत भए घटस्थापना भन्दा अघि नै परीक्षा सक्नुपर्छ भन्ने पक्षमा हामी छौँ ।’

उनका अनुसार परीक्षा सञ्चालनको विषयमा स्वास्थ्य मन्त्रालय र सीसीएमसीसँग दुई पटक छलफल भएको छ । स्वास्थ्य मन्त्रालयले भने हालसम्म परीक्षा सञ्चालनको अनुमति दिएको छैन् ।विश्वविद्यालय लगायत अन्य तहका परीक्षाहरु सञ्चालन भइरहेकाले पनि सबै निकायहरु कक्षा १२ को परीक्षा गर्ने पक्षमा रहेको उनले बताए ।
१५ दिनको समय राखेर परीक्षा तालिका सार्वजनिक गर्नुपर्ने भएकाले आगामी हप्ताभित्र यस विषयमा टुङ्गो लाग्ने उनको भनाइ छ ।

त्यस्तै स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका सहप्रवक्ता शमिर अधिकारीले भने शिक्षा मन्त्रालयले परीक्षा सञ्चालनको लागि पत्रचार गरेको कुरा आफूलाई थाहा नभएको बताए ।उनले भने, ‘शिक्षा मन्त्रालयले परीक्षा सञ्चालन अनुमतिका लागि पत्रचार गरेको विषय मलाई थाहा छैन ।’परीक्षा सञ्चालन गर्ने वा नगर्ने भन्ने निर्णय सीसीएमसीले गर्ने उनले बताए । कोरोना महामारीको विषयमा निर्णय गर्ने अधिकार सीसीएमसीलाई रहेको उनको भनाइ छ ।#khabarhub