ट्रम्पको नयाँ प्रस्ताव स्वीकार्य नरहेको डेमोक्र्याटिक पार्टीको भनाइ

६ माघ २०७५, आईतवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
30 Shares


वासिङटन – अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले मेक्सिको पर्खाल निर्माणका लागि कङ्ग्रेसले बजेट छुट्याए अमेरिकामा रहेका लाखौं आप्रवासीलाई स्वदेश फर्काउने कार्य तत्कालका लागि स्थगन गर्ने नयाँ प्रस्ताव गरेका छन् । तर, उक्त प्रस्तावलाई विपक्षी डेमोक्र्याट पार्टीले ठाडै अस्वीकार गरेको छ । राष्ट्रपति ट्रम्प र विपक्षी डेमोक्र्याट पार्टीबीच मेक्सिको सीमामा पर्खाल निर्माणको बजेटलाई लिएर सहमति नबनेका कारण अमेरिकी सङ्घीय कार्यालयहरु आंशिक बन्द भएको २९ दिन भइसकेको छ । र, विवाद तत्कालै सुल्झिने कुनै सङ्केत नदेखिएका कारण सङ्घीय कार्यालयहरु अझ लामो समयसम्म बन्द हुने सम्भावना बढेको छ ।

ह्वाइट हाउसबाट गरिएको टेलिभिजन सम्बोधनमा राष्ट्रपति ट्रम्पले खासगरी दुई किसिमका आप्रवासीलाई तत्काल स्वदेश नफर्काइने प्रस्ताव गरेका थिए । पहिलो श्रेणीमा संयुक्तराज्य अमेरिकामा गैरकानुनी रुपमा बसोबास गरिएका मानिसका करिब सात लाख बालबालिका रहेका छन् । यी बालबालिकाप्रति डेमोक्र्याट पार्टीले आवाज उठाउँदै आएको छ । साथै, संरक्षित व्यक्तिको सूचीमा परेका तर म्याद गुज्रेका करिब तीन लाख आप्रवासी दोस्रो श्रेणीमा रहेका छन् ।

राष्ट्रपति ट्रम्पले यी सबै अर्थात करिब १० लाख आप्रवासीलाई तत्कालै स्वदेश नफर्काउने बताए । राष्ट्रपति ट्रम्पले यी छुटहरुले अमेरिकी आप्रवासन नीतिमा सुधारका लागि परस्पर विश्वास निर्माण गर्न सघाउने बताएका छन् । यसको बदलामा, ट्रम्पले मेक्सिकोको सीमामा पर्खाल निर्माण गर्न कङ्ग्रेस समक्ष करिब ६ अर्ब अमेरिकी डलर पारित गर्न तयार हुनुपर्ने अडान राखेका छन् । तर, विपक्षी डेमोक्र्याट पार्टीले पटकपटक उक्त प्रस्ताव अस्वीकार गरिआएका छन् । राष्ट्रपतिले आपतकालीन मानवीय सहायताका लागि ८० करोड अमेरिकी डलर र सीमा सुरक्षा कार्यालयमा लागूऔषध पत्ता लगाउने अत्याधुनिक उपकरण जडान गर्न ८० करोड ५० लाख डलर पनि माग गरेका छन् ।

डेमोक्र्याटले भने राष्ट्रपतिको प्रस्तावलाई अस्वीकार गरेको छ । राष्ट्रपतिले सन्देश सार्वजनिक गर्नुअघि नै ह्वाइट हाउसबाट उक्त सन्देश बाहिर आएको थियो । ‘उहाँको प्रस्ताव पहिल्यै अस्वीकृत कार्यक्रमहरुको सङ्गालो मात्र हो, र यी प्रत्येक प्रस्ताव अस्वीकार्य छन्,’ डेमोक्र्याटिक पार्टीकी नेतृ एवं सभामुख न्यान्सी पेलोसीले भने, ‘यी प्रस्तावको केही अर्थ छैन ।’

अमेरिकी सिनेटमा डेमोक्र्याटिक पार्टीका नेता चक सुमरले आप्रवासीका सम्बन्धमा राष्ट्रपतिले पहिल्यै ठूलो भूल गरिसकेको सन्दर्भमा अहिलेको प्रस्ताव पनि देखावटी मात्र भउको बताए । सिनेटमा रिपब्लीकन पार्टीका नेता मिच म्याक्कोनेलले भने राष्ट्रपति ट्रम्पको प्रस्ताव स्वागतयोग्य रहेको बताए । उनले भने, ‘यो प्रस्ताव सरकारी कार्यालयहरु खोल्न, सीमाको सुरक्षा गर्न र हालका आप्रवासी मुद्दाहरुलाई सम्बोधन गर्नेतर्फ राजनीतिक सहमति जुटाउन महत्वपूर्ण छन् ।’

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

ताजा समाचार

  • कट्रिनाको नाम सुनेपछि उठ्दै सिट्ठी र ताली बजाउन थाले सलमान
  • वैदेशिक रोजगारीको नाममा ठगी गर्ने एक जना पक्राउ
  • खोपबारे जान्नैपर्ने कुरा : कुन खोप कहिले ?
  • पशुपतिनाथ मन्दिरको प्रवेशद्वार अगाडि शंकास्पद वस्तु फेला, सेनाद्वारा डिस्पोज
  • डा. कार्कीलाई नेपाली जनसम्पर्क समिति अमेरिकाले बुझायो ज्ञापनपत्र
  • सिद्धार्थ मेमोरियललाई नगर स्तरीय हाजिरि जवाफ प्रतियोगिताको उपाधि
  • सामुदायिक बिद्यालय सम्मेलनमा नेपालको प्रतिनिधित्व सोमनाथले गर्ने
  • आधाभन्दा बढी विद्युतको स्रोत नवीकरणीय उर्जा
  • संसारकै अग्लो भवन बुर्ज खलिफामा आज नेपाली झन्डा देखिने
  • नक्कली भारतीय रुपैयाँ सहित २ जना पक्राउ