पुरूषभन्दा तीन वर्ष युवा हुन्छ महिलाको मस्तिष्क

२७ माघ २०७५, आईतवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
49 Shares


काठमाडौँ — वैज्ञानिकको दाबीअनुसार महिलाको मस्तिष्क उनीहरूको उमेरकै पुरुषको दाँजोमा तीन वर्ष युवा हुन्छ । यसैकारण महिलाको मस्तिष्क लामो समयसम्म तीव्र गतिले चल्ने गरेको हो । यो अध्ययन ‘प्रोसेडिङस अफ नेसनल एकेडमी अफ साइन्सेज मा प्रकाशित छ । उक्त अध्ययनमा २० देखि ८४ वर्षका १ सय २१ महिला र ८४ पुरुष सहभागी थिए । अध्ययनअन्तर्गत उनीहरूको मस्तिष्कमा ग्लुकोज र अक्सिजनको प्रवाह नाप्न उनीहरूको ‘पीईटी स्क्यान’ गरिएको थियो । मस्तिष्कको मेटाबोलिज्मसम्बन्धी क्रियाले महिला र पुरुषको उमेर बढ्दा उनीहरूको मस्तिष्कको अन्तर बुझ्न सघाउन सक्छ । मस्तिष्क ग्लुकोजले चल्छ तर मस्तिष्कले ग्लुकोजको उपयोग कसरी गर्छ भन्ने कुरा उमेर वृद्धिसँगै परिवर्तन हुँदै जान्छ । अध्ययनमा संलग्नहरूको उमेर र मस्तिष्कको क्रियाबीच सम्बन्ध पत्ता लगाउन एउटा मेसिनमा पुरुषको उमेर र मस्तिष्क क्रियाको तथ्यांक हालियो । अनुसन्धानकर्ताहरूले महिलाको मस्तिष्कको मेटाबोलिज्मको तथ्यांकलाई पनि मेसिनमा हाले र तथ्यांकले महिलाको मस्तिष्कको उमेरको गणना गरे । महिलाको वास्तविक उमेरभन्दा उनीहरूको मस्तिष्कको आयु ३ ,८ वर्ष युवा देखियो । अर्कातिर पुरुषको मस्तिष्कको आयु वास्तविक उमेरको दाँजोमा २ ,४ वर्ष बढी थियो ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

ताजा समाचार

  • विद्यार्थीमाथि प्रहरी दमनको विरोधमा नेविसंघद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन, मागियो गृहमन्त्रीको राजिनामा
  • उपनिर्वाचनको समीक्षा गर्न मंसिर २६ काँग्रेसको केन्द्रीय कार्यसमिति बैठक
  • बाँदर कुर्न १८ जना कर्मचारी ,दश लाखको सुन्तलाको लागी १४…
  • के तपाई ‘सामान किन्दा ठगिनुभयो ? सरकारी एपमा उजुरी गर्नुहोस्’
  • १० जनाको व्यक्तिगत लगानीमा पक्की पुल !
  • बैतडीका एक सय चौहत्तर विद्यालय दरबन्दीविहीन
  • पुस ४ गतेदेखि संसदको हिउँदे अधिवेशन, सभामुखको निर्वाचन पहिलो कार्यसूची
  • राष्ट्रपतिज्यूद्वारा वाङ्मय शताब्दी पुरुष जोशीलाई चार लाख राशिको पृथ्वी प्रज्ञा…
  • अगरबत्ती धूवाँले हुनसक्छ ब्रेन ट्युमर तथा क्यान्सर , चुरोटको धूवाँभन्दा…
  • अन्तिमपल्ट भेट्न बोलाएर प्रेमिकाद्वारा प्रेमीको लिङ्ग छेदन