यसरी लेखिएको थियो महाभारत कथा

५ चैत्र २०७५, मंगलवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
2K Shares


महाभारतमा थुप्रै घटना, सम्बन्ध र ज्ञानविज्ञानका रहस्य समाहित छन् । महाभारतका हरेक पात्र जीवन्त छन् चाहे ती कौरव हुन् वा पाण्डव, कर्ण हुन् वा कृष्ण, धृष्टद्युम्न, शल्य, शिखण्डी वा कृपाचार्य नै किन नहोऊन् । महाभारत केवल योद्धाहरूको गाथामा सीमित छैन । महाभारतमा श्राप, प्रतीज्ञा एवं आशीर्वादका रहस्य समेत लुकेका छन् । हेरौं के के छन् त त्यस्ता रहस्य  पहिलो कुरा महाभारतका सबै प्रमुख योद्धा कसै न कसैका अवतार थिए । हरेक योद्धा विचित्र शक्तिसम्पन्न थिए । महिला हुन् वा पुरुष सबै पात्र विचित्र विशेषताले भरिएका थिए । महाभारतका कतिपय योद्धा आजसम्म पनि जीवित छन् भनिन्छ । कौरवहरूको जन्म पनि रहस्यले भरिएको छ । कौरव तथा पाण्डव न धृतराष्ट्र न त पाण्डुका सन्तान थिए । महाभारत कालमा विमान एवं परमाणु अस्त्रको प्रयोग भएको थियो । महान् योद्धा बर्बरीक एवं घटोत्कचको रहस्य पनि कम्ती अनौठो छैन । महाभारतका पात्रहरूको आपसी नातासम्बन्ध पनि एकदमै अचम्मसँग जेलिएको पाइन्छ । यो युद्ध आफन्तको युद्ध थियो । महाभारत युद्ध कुरुक्षेत्रमै लड्नुमा समेत कारण थियो । महाभारतका धेरै घटना कुनै न कुनै श्रापका कारण घटित भएको थियो । महाभारतको युद्धमा निश्चित नियम बनाइएको थियो, जब कौरव पक्षबाट अभिमन्युलाई मारेर नियम तोडियो, त्यसपछि त त्यसको शृंखला नै चल्यो र यसको बढी फाइदा पाण्डव पक्षले उठायो । युद्धको अन्त भएको केही दिनपछि सारा योद्धा एक रातका लागि जीवित भएका थिए । कुरुक्षेत्रको युद्ध अन्त भएको केही वर्षपछि यादव कुलको विनाश गर्ने मुसल युद्ध भयो ।

अचम्मको रहस्य सबैभन्दा ठूलो रहस्य उक्त युद्धमा मारिएका भनिएको लाखौं मानिसको लाश कहाँ पुग्यो वा के भयो भन्ने विषयमा छ । भनिन्छ, महाभारत युद्धका कारण कुरुक्षेत्रमा यति धेरै रगत बगेको थियो कि त्यहाँको माटोको रंग आजसम्म पनि रातो छ । त्यसरी माटै रातो हुने गरी रगत बगेको युद्धमा लाखौं योद्धाहरुकोको लासको अवशेष समेत नपाइनु आश्चर्यजनक कुरा हो । भनाइअनुसार जुन दिन जति पनि योद्धाहरु मर्दथे तीमध्ये अधिकांशको शव उनीहरुको आफन्तलाई जिम्मा लगाइन्थ्यो भने बाँकी त्यहीँ रहिरहन्थ्यो । युद्धको अन्तमा युधिष्ठिरको आज्ञाले कुरुक्षेत्रको भूमिमा एउटा पनि शव नरहने गरी जलाइएको थियो । अर्को रहस्य के छ भने प्रतिदिन लाखौं मानिसका लागि युद्ध भूमिको नजिकै एक शिविरमा भोजन बन्दथ्यो । युद्धको सुरुआत हुने दिन १८ अक्षैहिणी अर्थात् लगभग ४५ लाखभन्दा बढी मानिसका लागि भोजन तयार गरिएको थियो । यसपछि प्रतिदिन जति पनि योद्धा मर्दथे त्यही अनुपातमा खाना पनि कम नै बनाइन्थ्यो, खानेकुरा कहिल्यै धेरै हुने वा कम हुने हुँदैनथ्यो । तर अचम्म लाग्दो कुरा के छ भने आज कतिजनाका लागि भोजन बनाउनुपर्छ भन्ने कुरो कसरी थाहा हुन्थ्यो रु यस विषयमा भनाइ के छ भने युद्धमा भोजनको व्यवस्था उडुपीका राजाले गर्दथे, उनी हरेक दिन बेलुका जब श्रीकृष्णलाई भोजन गराउँथे । भोजनका समयमा श्रीकृष्णले खाएको हेरेर भोलिपल्ट कतिजना योद्धा मर्दै छन् भन्ने कुरा उनी थाहा पाउँथे । यो कुराको जनाउ दिन श्रीकृष्ण प्रतिदिन उसिनिएको बदाम वा चामल खान्थे । त्यसै आधारमा राजाले कतिजनाका लागि खाना बनाउनुपर्ने हो भन्ने कुरा पत्ता लगाउँथे । यसरी श्रीकृष्णका कारण हरेक दिन सैनिकहरुले टन्न खान पाउँथे भने एक दाना अन्न पनि खेर जाँदैनथ्यो । अर्को रहस्य के भने यस युगमा सत्ययुगका राजा मुचुकुन्द,इन्द्र आदि, त्रेतायुगका परशुराम, जाम्मवन्त तथा हनुमान आदि जीवित थिए । भगवान शिव तथा ब्रहृमासमेत थिए भने श्रीकृष्ण त स्वयं विष्णुकै अवतार भइहाले ।

नरोकिइकन लेखिएको थियो महाभारत महाभारतको रचना महषिर् वेदव्यासले गरेका थिए भने यसलाई लेख्ने काम भगवान श्रीगणेशले गरेका थिए । भगवान श्रीगणेशले आफ्नो कलम रोकिन नहुने शर्तमा महाभारत लेखेका थिए । त्यतिखेर महषिर् वेदव्यासले पनि आफूले भनेका कुराको अर्थ बुझेर मात्र लेख्नुपर्ने शर्त गणेशजीका अगाडि राखेका थिए । यसैकारण हरेक हजार श्लोकका बीचमा वेदव्यास दोहोरो अर्थ लाग्ने एक कूटश्लोक घुसाइदिन्थे, त्यसको अर्थ बुझ्न गणेश केही बेर रोकिएका बेला व्यासले हजार श्लोक बनाइसक्थे भनिन्छ । महाभारत ग्रन्थ पूरा भइसकेपछि त्यसको पहिलो वाचन महषिर् वेदव्यासका शिष्य वैशम्पायनले राजा जनमेजयको सभामा गरेका थिए । राजा जनमेजय अभिमन्युका नाति तथा परीक्षितका पुत्र थिए । जसले आफ्नो पिताको मृत्युको बदला लिने उद्देश्यले सर्पयज्ञको आयोजन गरेका थिए । २८औं वेदव्यासले लेखेका थिए महाभारत महाभारत वेदव्यासले लेखेका थिए भन्नु पनि आधा सत्य हो । वेदव्यास कुनै एकजनाको नाम नभई एक उपाधि थियो जुन उपाधि सम्पूर्ण वेदको ज्ञान भएका व्यक्तिलाई दिइन्थ्यो । कृष्णद्वैपायन व्याससभन्दा अघि २७ जना वेदव्यास भइसकेका थिए, कृष्णद्वैपायन २८ औं वेदव्यास थिए । केही काला वर्णका तथा टापुमा जन्मिएका हुनाले उनको नाम कृष्णद्वैपायन राखिएको थियो ।

१८ अंकको रहस्य महाभारतमा १८ अंकको ठूलो महत्व छ । महाभारत पुस्तकमा १८ अध्याय छ । कृष्णले जम्मा १८ दिनसम्म अर्जुनलाई ज्ञान दिएका थिए । कृष्णका कुलको १८ समुदायले मात्र मथुराबाट पलायन गरेका थिए । महाभारतको युद्ध पनि १८ दिनसम्म चलेको थियो ।महाभारतअन्तर्गत पर्ने गीतामा पनि १८वटै अध्याय छन् । कौरव पक्षका ११ तथा पाण्डव पक्षका सात गरी जम्मा १८ अक्षैहिणी सेनाले महाभारत युद्ध लडेका थिए । यस युद्धका प्रमुख सूत्रधार पनि १८ जना थिए । युद्धपश्चात् जम्मा १८ जना योद्धा जीवित बचेका थिए । प्रमुख सूत्रधार युद्धका प्रमुख सूत्रधार थिए, धृतराष्ट्र, दुर्योधन, दुःशासन, कर्ण, शकुनि, भीष्म, ऽोण, कृपाचार्य, अश्वस्थामा, कृतवर्मा, श्रीकृष्ण, युधिष्ठिर, भीम, अर्जुन, नकुल, सहदेव, द्रौपदी एवं विदुर । महाभारत युद्धपश्चात कौरवका तर्फबाट कृपाचार्य, कृतवर्मा र अश्वत्थामा गरी जम्मा तीनजना तथा पाण्डवका पक्षमा युधिष्ठिर, अर्जुन, भीम, नकुल, सहदेव, कृष्ण, सात्यकि, युयुत्सु आदि गरी जम्मा १८ योद्धा जीवित रहेका थिए । महाभारत युद्धमा एक मात्र जीवित धृतराष्ट्र पुत्र युयुत्सु थिए जो युद्ध सुरु हुने दिन पाण्डव पक्षमा गएका थिए ।

महाभारतका प्रमुख श्राप महाभारतमा श्राप तथा वरदान उल्लेख्य मात्रामा प्रयोग भएको पाइन्छ । श्रापको कुरा गर्दा राजा शांतनु पूर्वजन्ममा महाभिष नामका राजा थिए । ब्रहृमाको सेवामा उपस्थित भएका बखत उनी गंगाप्रति मोहित भए । अनि ब्रहृमाले रिसाएर उनलाई मनुष्य योनीमा जन्मिएर दुःख झेल्नुपर्ने श्राप दिएका थिए भने गंगालाई पनि पृथ्वीमा गएर जन्म लिनुपर्ने श्राप दिएका थिए । यसैगरी वशिष्ठ ऋषिले आठ वसुलाई मनुष्य योनीमा जन्म लिने श्राप दिएका थिए, जसमध्ये एकलाई लामो समयसम्म पृथ्वीमा बस्नुपर्ने श्राप दिएका थिए र उक्त श्राप पाउने व्यक्ति गंगा पुत्र देवव्रत अर्थात् भीष्म पितामह थिए । राजा पाण्डुलाई ऋषि किन्दमले सहवास गरेका खण्डमा मर्ने श्राप दिएका थिए । कर्णलाई गुरु परशुरामले, अर्जुनलाई उर्वशीले, कृष्णलाई गान्धारीले तथा अश्वत्थामालाई कृष्णले श्राप दिएका थिए । यसैगरी महषिर् मैत्रेयले दुर्योधनलाई, द्रौपदीले घटोत्कचलाई, दुर्वासा ऋषिले कृष्णपुत्र साम्बलाई, युधिष्ठिरले समस्त महिला जातिलाई, व्यासले काशी नगरीलाई, माण्डव्य ऋषिले यमराजलाई, द्रौपदीले कुकुरलाई तथा राजा परीक्षितलाई शमीक ऋषिले श्राप दिएका थिए ।

कुरा श्रीकृष्णको श्रीकृष्णसँग आठ अंकको संयोग अचम्मको छ । भविष्यवाणीअनुसार विष्णुले देवकीको गर्भबाट कृष्णका रुपमा जन्म लिनु थियो । विष्णुले आठौं अवतारका रुपमा आठौं मनु वैवस्वतको मन्वन्तर २८औं द्वापरमा भाद्र कृष्ण अष्टमीका दिन रातको आठौं मुहूर्तमा जन्म लिएका थिए । त्यस लग्नमा केवल शुभ ग्रहको दृष्टि थियो । रोहिणी नक्षत्र तथा अष्टमी तिथिको संयोगका दिन जयन्ती नामक योग बनेको थियो । उक्त दिन लगभग ३११२ ईसा पूर्व ९अर्थात् आजभन्दा ५१२६ वर्ष पहिले थियो । ज्योतिषिहरुका अनुसार रात १२ बजेको उक्त समय शून्य काल थियो । श्रीकृष्णका आठ पटरानी थिए । उनको जीवनमा आठ नगर मथुरा, गोकुल, गोवर्धन, वृन्दावन, अवन्तिका, हस्तिनापुर, द्वारका एवं प्रभाष क्षेत्रको विशेष महत्व रह्यो । महाभारत युद्ध केवल कृष्णबाट संचालित थियो । महाभारतका प्रत्येक घटनाका सूत्रधार उनी नै देखिन्छन् । दुर्योधनलाई आमाका अगागि नग्नावस्थामा जान रोक्नु, कर्णको कवच कुण्डल इन्ऽद्वारा दान माग्नु, बर्बरीकसँग वरदानका रुपमा उसको टाउको माग्नु, अनेक उपाय लगाएर कौरव पक्षका कर्ण, ण तथा भीष्म, जयद्रथ आदिलाई मराउनु श्रीकृष्णकै नीतिकुशलताको परिणाम थियो । समग्रमा भन्दा श्रीकृष्णकै कारण वा प्रेरणामा महाभारत युद्ध भयो भने उनैले पाण्डव पक्षलाई विजयी बनाए ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया