बेल्जियमस्थित जनसम्पर्क समितिको बिवाद उत्कर्षमा

११ बैशाख २०७६, बुधबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
15 Shares


काठमाडौँ — कांग्रेसको बेल्जियमस्थित जनसम्पर्क समितिको निर्वाचित कार्यसमिति एकपक्षीय रुपमा भंग गरिएको भन्दै पार्टीको संस्थापन इतरपक्षले विरोध गरेको छ । अधिवेशन गराउन तोकिएका प्रतिनिधिले समिति नै विघट्न गरेर फर्केपछि संस्थापन इतरपक्षीय नेताहरुले सभापति शेरबहादुर देउवाकै भूमिकाथि नै आशंका प्रकट गरेका छन् ।

संस्थापन पक्षले भने अधिवेशन गराउन नसकेको र मार्च ५ बाटै कार्यकाल सकिएकाले विघट्न भएको बताएको छ । केन्द्रीय सदस्य अर्जुननरसिंह केसीले पार्टी कब्जा गर्ने रणनीति अन्तर्गत नै बेल्जियमको जनसम्पर्क समितिलाई एकपक्षीय रुपमा विघट्न गरिएको दाबी गरे । ‘सल्लाह नै नगरी अधिवशेन गराउन खटाईएका प्रतिनिधिले कार्यसमिति नै विघट्न गरेर तदर्थ समिति बनाउनु अवैधानिक छ,’ केसीले भने, ‘यस्तो निर्णय हामीलाई मान्य हुने छैन । संस्थापन पक्षले सापकोटा नेतृत्वको कार्यसमितिले समयमै अधिवेशन गराउन नसकेको कारण जनाउँदै समिति विघट्न भएको जनाएको छ । विवाद मिलाएर अधिवेशन गराउन पार्टीले आमन्त्रित सदस्य किरण पौडेललाई केन्द्रीय प्रतिनिधिको रुपमा बेलिज्यम पठाएको थियो । उनी ३३ दिन त्यहाँ रहँदा संस्थापन र संस्थापन इतरपक्षबीचको विवाद मिलाएर अधिवेशन गराउन नसकेपछि समिति नै विघट्न भएको सूचना दिएर फर्केका थिए ।

निर्वाचित कार्यसमिति विघट्न गरी माधव सापकोटा नेतृत्वमा तदर्थ समिति बनाइएको जानकारी पौडेलले पार्टी नेताहरुलाई गराएका छन् ।
‘समयै छँदा दुई–दुईपटक अधिवेशनका लागि प्रतिनिधि पठाउन त्यहाँको निर्वाचित कार्यसमितिले केन्द्रीय कार्यसमितिमा आग्रह गरेको हो । तर, समय सकिएपछि मात्रै प्रतिनिधि पठाईयो,’ केसीले थपे, ‘निर्वाचित कार्यसमितिलाई एकातिर पन्छाएर आफ्नो अनुकुलको समिति ल्याउन खोजेपछि विवाद भयो । जालसाजीरुपमा कार्यसमिति विघटन गर्ने नियत राखेर काम गरियो । यो असंवैधानिक छ । आमन्त्रित सदस्य पौडेलले लामो समयदेखिको विवाद मिलाएर अधिवेशन गराउने प्रयास सफल नभएपछि पुरानो समिति विपघटन गरेर तदर्थ समिति बनाइएको बताए ।

बेल्जियममा धेरै अघिदेखि नै संस्थापन र संस्थापन इतरपक्षीय ‘गुट’ बीच विवाद छ । सापकोटा संस्थापन इतरपक्षीय हुन् । उनले एकलौटी रुपमा संगठन चलाएको भन्दै संस्थापन पक्षले सुवास गुरुङको नेतृत्वमा केही समयदेखि नै समान्तर समिति गठन गरेको थियो । दुई पक्षलाई मिलाएर एकताको घोषणा पनि भयो । सीता सापकोटालाई संयोजक तोकेर अधिवेशनको तयारी गरौं तर उहाँ अधिवेशनका लागि तयारी हुनु भएन,’ पौडेलले भने अधिवेशन नै नभएपछि विवाद पनि बल्झियो, त्यसैले पुरानो समिति भंग गरेर तदर्थ समिति बनाइएको हो ।’
सापकोटाले आफू अनुकुलको नेतृत्व ल्याउने र महाधिवेशन प्रतिनिधि समेत अधिवेशनकै बेला तय गर्ने गरी केन्द्रीय प्रतिनिधिले पूर्वाग्रही भूमिका खेलेपछि समस्या आएको बताइन् । मलाई हटाउने हो भने केन्द्रीय प्रतिनिधिले होइन सभापतिले हटाउनु पर्यो’ उनले भनिन,‘विवाद मिलाउन गएका प्रतिनिधिले एकपक्षीय भूमिका खेलेपछि कसरी अधिवेशन हुन सक्छ रु’ उनले निष्पक्ष र पारदर्शी रुमपा अधिवेशन गराउन केन्द्रीय सभापतिलाई आग्रह समेत गरिन् ।कान्तीरपुरवाट

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

ताजा समाचार

  • पश्चिम नवलपरासीमा ११ जनाको आरडिटि रिपोर्ट पोजेटिभ
  • चुनौतीलाइ चाङ पन्छाउदै अघि बढ्दै सियारीका प्रेम पन्थि : कृषी…
  • रुकुम हत्याकाण्डका दोषीलाई कारवाही नहुदा सम्म खवदारी जारी रहन्छ :…
  • संविधान संशोधनका पक्षमा मतदान गर्ने कांग्रेसको निर्णय
  • अमेरिकाका दर्जनौं शहरहरूमा हिंसा भड्किएसँगै सैन्य प्रहरी तैनाथ
  • आज मात्र थप १८९ जनामा कोरोनाको संक्रमण पुष्टि,भएसंगै संक्रमितको संख्या…
  • क्वारेन्टिनमा बसेकी बाजुराकी महिलाले बच्चा जन्माईन
  • किसानको तरकारी नगरपालिकाबाट खरिद बिक्री
  • क्वारेन्टाइन बसेर घर जाने प्रवासीलाई सित्तैमा कण्डम
  • स्कुल अफ डेमोक्रेसीको संरचना प्रदेश र जिल्ला तहमा ! गण्डकी…