गरिब तथा वपन्न उपभोक्ताहरुलाई स्वरोजगार र स्वालम्बी बनाउनका लागी थप कार्ययोजनाहरु अघि सार्दै

३१ बैशाख २०७६, मंगलवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
38 Shares


नवलपरासी-पश्चिम नवलपरासीको बर्दघाट नगरपालिका वडा नम्बर २ मा अवस्थित चिसापानी सामुदायिक वन उपभोक्ता समुहले गरिब तथा वपन्न उपभोक्ताहरुलाई स्वरोजगार र स्वालम्बी बनाउनका लागी थप कार्ययोजनाहरु अघि सारेको छ ।

समुहले हालै मात्र नेपाल वनस्पति विभाग संग समन्वय र समझौता गरि वन क्षेत्रमा थप जडीबुटी लगाउने, प्रशोधन गर्ने र गरि विपन्न, उत्पिडित, आदिवासी, जनजाति र दलित वर्गका महिलाहरुलाई थप आत्म निर्भर बनाउने लक्ष्य लिएको समुहका सचिव अनिल गुरुंगले जानकारी दिनुभएको छ । यस अगावै समुहसंग आबद्ध रहेका लालीगुरां जडीबुटी महिला समुहले जडीबुटी उत्पादन र प्रशोधन गरिरहेको थियो ।

२०५४ सालमा स्थापना भएको चिसापानी सामुदायिक वन साविक माकर गाविसका २, ३, ४ र ८ साविक पञ्चनगरका ९, जहदाको १, २, ८, ९, सरावलको ७, बडहरा दुबौलियाको २, ५, ६, ७ , ८, ९, रामपुर खडौना १, २, ३, ४, ५, ८ र ९ र रामपुरवा १ र २ का उपभोक्ताहरुलाई समटी पुर्व पश्चिम राजमार्गको उत्तपट्टीको करिब ५ सय हेक्टर वन क्षेत्र रहेको छ । उक्त वनमा बैज्ञानिक वन ब्यवस्थापन लागु हुनुका साथै कार्यालय परिसरमा जंगली जनावर समेत पालि सरक्षण गरिएको छ । वनले समावेशी हिसाबले वन पैदावार, दाउरा काठ वितरण समेत गर्दै आएको सचिव गुरुंगले बताउनुभएको छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

ताजा समाचार

  • महामारीको दोस्रो छाल पहिलो भन्दा पनि घातक हुन सक्छ-डब्ल्युएचओ
  • कोरोनालार्ई परास्त गरि नवलपरासीका पहिलो कोरोना संक्रमित सहित ३ जना…
  • लकडाउन प्रभावित परिवारलाई राहत वितरण गर्दै अभियानता चौधरी
  • नेपाल शिक्षक संघद्धारा गलकोट नगरपालिकाको राहत कोषमा दश हजारको चेक…
  • दशगजामा सडक निर्माण कार्य अबिलम्ब रोक्न भारतलाई चेतावनी
  • समाजवादी र राजपाले दर्ता गराए संविधान संशोधन प्रस्ताव
  • माछा मार्ने कारवाहिमा
  • पश्चिम नवलपरासीको सरावलमा १ जनामा कोरोना संक्रमित, जिल्लामा संक्रमित ६…
  • प्रेस काउन्सिल नेपालद्वारा गरिएको मिडियाको विश्वसनीयतासम्बन्धी सर्भेक्षण प्रतिवेदन हस्तान्तरण
  • कोरोना अपडेट : रुपन्देही, पाल्पा, गुल्मी र नवलपरासीमा पनि थपिए