संरचना परिर्वतनले मात्र स्वास्थ्य क्षेत्रमा सुधार नहुने सामाजिक मन्त्रि बरालको भनाई

२० श्रावण २०७५, आईतवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
3 Shares


प्रदेश नं५का समाजीक बिकास मन्त्री सुर्दशन बरालले स्वास्थ्यक्षेत्र कागजमा मात्र परिर्वतन तर प्रतक्ष फरक रहेको बताए ।संरचना परिर्बतन नगरि स्वास्थ्यक्षेत्र सुधार नहुने बताएका छन । समाजीक मन्त्रालय अन्र्तगत रहेको स्वास्थ्य निर्देशनालयको बुटबलमा उदघाटन गर्दे मन्त्री बरालले अस्पतालमा चिकित्सको दरबन्दी भएपनि उनी अस्पतालमा बिरामीले खोज्दा नभएको खाली कागजमा मात्र रहेको बताए ।

चिकित्सकहरु बिरामीप्रति उत्तरदायी नभएको बताउदै दरबन्दी अस्पतालमा भएपनि चिकित्सक निजीकिल्नीक वा राजधानी रहेनेपाएको मन्त्रालय समालेको ६ महिनको अबधिमा यो अबस्था यस्तो पाएको बताए । चिकित्सकमात्र होईनअस्पतालमा कुनै भबन छैन कुनैमा उपकरण छन प्राबिधक छैन उपकरण भएका ठाउमा प्राबिधीकको अबस्था पनि चिकित्सकको जस्तै रहेको बताए । स्वास्थ्यक्षेत्रका अधिकासं बिरामीप्रति ध्यान भन्दा प्रसाशनिक क्षेत्रमा बढी भएकोबताए ।
मन्त्री बरालले भने अब प्रकृर्या र प्ररिणाम आउनेखाले स्वास्थ्यक्षेत्रलाई अघि बढाउने बताए । कर्मचारीको अभाब आफुहरुले धेरै समय थेग्नजनसक्ने बताउदै प्रदेससरकारले निजामति ऐन बनाउछ र लोकसेवा मार्फत आबश्यक चिकित्सक अन्यकर्मचारी भर्ना गर्ने बताए । संघियसरकारको स्वास्थ्यमन्त्रालयलाई आफुले जानकारी गराएको र केहि समय कुर्ने नभए प्रकृया अघि बढाउने बताए ।
एक फरक प्रसंगमा मन्त्री बरालले भने आफुटेक्नीकल नभएपनि नितिनियम बनाउन सक्षम भएको बताएका छन । सुई लगाउन जान्दैन तर सुईकसरी लगाउने निति बनाउन जानेको छु मन्त्रीबरालले भने । उनले स्वास्थ्यक्षेत्रमा परिर्बतन कसरी गर्नसकिन्छ परिबर्तन हुने तरिकाले काम गर्नुस आबश्यक सहयोगको लागी आफुतयार भएको समेत मन्त्री बरालले बताए ।
स्वास्थ्य निर्देशनालय का प्रमुख डा बिनोद कुमार गिरीले ३७ जनाको दरबन्दी सहित निर्देशनालय स्थापना भएको बताउदै क्रमस कर्मचारी आउदै गरेको बताए । उनले अब सबैकाम प्रदेसलाई जिम्मा दिने भएकोले सरुवाबढुबा गर्न महिनौ धाउन नपर्ने र मुख हेरेर सरुवा बढुवा र नम्र थप्ने काम नगर्ने बताएका छन । प्रदेसको १२ जिल्लाका जनस्वास्थ्य असोज सम्म रहेको ले त्यहि संरचनामा कामगर्न कर्मचारीहरुलाई आग्रह गरे ।
कार्यक्रममा बोल्दै समाजीक बिकास मन्त्रालयका निमित्त सचिब थानेश्वर ज्ञाबलीले परिबर्तको आसा पलाएको छ । सबैको सहयोगवाट सरकार अघिबढने भएकोले सेवामा कन्जुसाई नगर्न आग्रह गरे ।
लुम्बिनी अञ्चल अस्पताल बुटबलका मेसु डा कृष्ण प्रसाद खनालले स्वास्थ्यक्षेत्रमा निति गत सुधारको खाँचो भएको बताए । निति गत सुधार भए सबै सुधारिजाने खनालले बताए । समाजीक बिकास मन्त्रालय स्वास्थ्यमहाशाखा प्रमुख डा उमाशंकर प्रसाद चौधरीले मन्त्रालय स्थापना ६ महिनामा खासै उल्लेखनिय प्रगति नभएको भएपनि अब सबै संरचना स्थापना हुदा प्रगतिदेखाउने तरिकाले काम अघिबढाएको बताए ।
कार्ययममा जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यलय रुपन्देहीका वरिष्ठ जनस्वास्थ्य प्रशासक केयर सिह गोदार पृथ्वीचन्द्र अस्पताल नबलपरासीका मेसु डा अनत्त शर्मा मेडिकल स्टोर बुटबलका प्रमुख बुद्धीराज काफ्ले रोशन तिमिल्सिना लगायतले बोलेका थिए ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया