गर्मीमा स्वस्थ रहन सेवन गर्नुहोस् यी तरकारी

२ जेष्ठ २०७६, बिहीबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
0 Shares


एजेन्सी -हरेक मौसममा खानेकुरामा एकदमै ध्यान दिन जरुरी छ । मौसम अनुसारको खानेकुरा मिलाएर खाएमा स्वस्थ रहन ठूलो सहयोग पुग्छ ।मौसम एकै किसिमको हुँदैन । कहिले गर्मी र कहिले जाडो भइरहन्छ । मौसम अनुसारको खानेकुरा सेवन गर्दा तन्दरुस्त रहन सकिन्छ । गर्मीमा हाम्रो पाचन शक्ति कमजोर हुन्छ । त्यसैले यो मौसममा धेरै मसला भएको , तारेको खानेकुरा खाएमा विरामीको सिकार बन्न पुग्छ ।

धेरै फुड प्वाइजनको समस्या हुने समय पनि यो गर्मी मौसम नै हो । गर्मीमा हल्का पचाउन सकिने खालको खानेकुरा खानु पर्छ। गीर्मीमा लौका , प्याज, गोलभेडा, करेला,हरियो सागपात,फर्सी, लगायतका तरकारी खानु आवश्यक छ । जसले हाम्रो पेटलाई सफा राख्न मदत गर्छ ।एक अध्ययनका अनुसार लौकामा करिब ९६ प्रतिशत पानी हुन्छ । जसले कलेजो स्वस्थ राख्छ । क्यालोरी कम हुने हुँदा पचाउन सजिलो हुन्छ । प्याजमा भिटामिन सी, भिटामिन बी ६ र म्याङगनिज, क्याल्सियम, आइरन, फोलेट, लगायतका थुप्रै तत्वहरु हुन्छन् । काँचो प्याज खानाले लू लाग्दैन ।

गर्मीमा करेला स्वास्थ्यका लागि निकै राम्रो मानिन्छ । यसको सेवन गरेमा पचाउन सहज हुन्छ । यसमा भिटामिन, प्रोटीन, क्याल्सियम जस्ता धेरै तत्वहरु पाइन्छ । करेलाले पाचनशक्ति मजबूत पार्छ ।रायोको सागमा भिटामिनहरु पाइन्छ । जसले स्वस्थ बनाइ राख्छ । यसले शरीरका विकार पदार्थलाई बाहिरा निकाल्ने गर्छ। हरियो सिमीमा पर्याप्त मात्रामा एन्टीअक्सिडेन्ट पाइने भएकाले शरीरमा रोग प्रतिरोधी क्षमतामा वृद्धि गर्छ ।गोलभेंडा खाएमा धेरै प्रकारका रोगबाट मूक्त हुन सक्छ । भिटामिन ए र सी, फोलेट, पोटासियम लगायतका तत्वहरु पाइन्छ । फर्सी खाएमा शरीरमा भएको विषाक्त पदार्थ बाहिर निकाल्छ ।डाक्टरहरुको अनुसार सागसब्जी तथा सलाद पनि सफा पानीले पखालेर खानुपर्छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

ताजा समाचार

  • कच्चा तेल तथा पेट्रोलियमको उत्पादनमा अमेरिकाको नयाँ कीर्तिमान
  • अमेरिका र उत्तर कोरियाबीच चाँडै वार्ता हुने विश्वास
  • रवि लामिछानेको समर्थनमा बुटवलमा भब्य प्रदर्शन, हजारौंको उपस्थिति
  • लुम्बिनी भ्रमण वर्ष सफल बनाउन बुटवलमा सडक खाना महोत्सव हुने
  • ‘ग्रिनल्याण्ड’ किन्ने कुरा नमिले पछि अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पको डेनमार्क भ्रमण…
  • ‘बादशाह जुट’ को अफिसियल रिलिज डेट र पोस्टर सार्वजनिक
  • कृर्षिजन्य बस्तुको आयातमा नियमन र नियन्त्रण गर्नुपर्नेमा जोड
  • रवि लामिछानेको रिहाईको माग गर्दै देशभर प्रदर्शन : वुटवलमा उर्लियो…
  • भ्रामक समाचार राख्ने युट्युबर र वेवसाइटलाई घरघर गएर कार्वाही गर्छौ…
  • कारबाहीको माग गर्दै स्थानियद्वारा मणिमुकुन्द सेन उद्यानमा प्रदर्शन