अष्ट्रेलिया, जहाँ सबै नागरिकले अनिवार्य भोट दिनुपर्ने कानुन छ

३ जेष्ठ २०७६, शुक्रबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
34 Shares


एजेन्सी –अष्ट्रेलियामा शनिबार आमचुनाव हुँदैछ । तर के तपाईंलाई थाहा छ यो मुलुकमा मत दिन योग्य सबै नागरिकले अनिवार्य रुपमा मतदानमा सहभागी हुनुपर्ने कानुन छ । भोट दिन नजाने नागरिकले जरिवाना तिर्नुका साथै अदालतमा समेत जानुपर्ने प्रावधान छ  अष्ट्रेलियामा १९२४ मा पहिलोपटक अनिवार्य मतदानको नियम बनाइएको थियो । त्यसयता ९१ प्रतिशतभन्दा कम मत कहिल्यै खसेको छैन । यस प्रावधानपछि नै मानिसहरुले राजनीतिमा भाग लिन सुरु गरेका थिए । अष्ट्रेलियासहित विश्वका २३ मुलुकमा अनिवार्य मतदानको प्रावधान छ ।

यहाँ भोट नदिने मतदातासँग सरकारले जवाफ माग्न सक्नेछ । सन्तोषजनक जवाफ नदिएमा २० डलर जरिवाना लाग्नेछ । यसका अलावा अदालतको चक्कर पनि काट्नुपर्ने हुन सक्नेछ । अनिवार्य मतदानका विरोधीहरुले यो प्रावधान लोकतन्त्रको मुलभूत आधार स्वतन्त्रताविरुद्ध भएको दाबी गर्ने गरेका छन् । तर समर्थकहरुले सबै नागरिक देशको राजनीतिक अवस्थाप्रति परिचित हुनुपर्ने बताउँछन् । यो प्रावधानकै कारण यहाँ अमेरिका तथा बेलायतमा भन्दा बढी भोट खस्छ । अष्ट्रेलियामा मतदाताका लागि विशेष सुविधा पनि छ । यहाँ जसको घर छैन, उक्त मानिस पनि मतदाताको रुपमा दर्ता हुन पाउछ । मतदान केन्द्र टाढा रहेको अवस्था र बिरामीका कारण अस्पताल भर्ना भएको अवस्थामा पनि ‘समयपूर्व भोटिङ’ को मद्दतले मत दिन सक्नेछ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

ताजा समाचार

  • के छ विष्णु पुराण अध्यायमा
  • पुरुषको जीवमा यी लक्षण भएका स्त्रीसंग विवाह गर्दा भाग्य चम्कने
  • व्रत बस्नुका के के छन् फाइदा
  • आफै कार्यसूचीबाट प्रस्ताव हटाएर कांग्रेसलाई आरोपीत गर्ने विषय गम्भीर छ…
  • कांग्रेस नेता भण्डारीद्वारा कुवेतमा रहेकी सुत्केरी महिलालाई ५० हजार आर्थिक…
  • भारतले नेपाल र चीनसँग परिस्थिति बिगारिरहेको पाकीस्तानका प्रमको दाबी
  • नेपाल मेडिकल कलेजका २ डाक्टर माथी कुटपीट
  • कांग्रेस प्रवक्ताले भने – प्रस्ताव ल्याउँदा कांग्रेस नचाहिने फिर्ता गर्दा…
  • कोरोना भाईरसवाट निको भएर घर फर्कीए १८३ नेपाली
  • एनआरएनए अमेरिकाको नवौँ साधारण सभा डिजिटल अनलाईन हुने ।