मोदीको अप्रत्यक्ष चुनावी प्रचार : ज्यान गुफामा, ध्यान चुनावमा

५ जेष्ठ २०७६, आईतवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
51 Shares


नयाँदिल्ली – चुनावी प्रचारको अवधि सकिएर मतदानका लागि मौन अवधि सुरू भएपछि सबै उम्मेद्वारहरु सार्वजनिक रुपमा मौन बस्नुपर्ने हुन्छ । तर, भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले भने सार्वजनिक रूपमै अप्रत्यक्ष रुपमा अन्तिम समयसम्म चुनावी प्रचार गरिराख्ने रणनिति अप्नाएका छन् । उनले अप्रत्यक्ष रुपमा चुनावी प्रचार प्रसारकै लागि गुफा छिरेका छन् । गत अप्रिल ११ देखि सुरू भएको भारतीय लोक सभा चुनावको अन्तिम चरणको मतदान आइतबार हुँदैछ। जसमध्ये मोदी उम्मेद्वार रहेको उत्तर प्रदेशको वनारस पनि एक क्षेत्र हो। चुनावी प्रचारको समय शुक्रबार सकिसकेको छ । तर, मोदीको भारतीय जनता पार्टी हिन्दूत्वको नारा लिएर राजनीति गरिरहेको छ। गुजरातका मोदी आफैं पनि हिन्दूहरूको धार्मिक तिर्थस्थल उत्तर प्रदेशको बनारसबाट चुनाव लडेका छन्।

तिनै हिन्दू मतदाताको ध्यान तान्न मोदी शनिबार हिन्दुहरूका चार धाममध्येको एक केदारनाथ पुगे। उनले केदारनाथमा प्रधानमन्त्रीको रूपमा त्यहाँ भइरहेको पुनर्निर्माणको निरीक्षण गरे अनि केहीबेरमा प्रधानमन्त्रीबाट तपस्यी बने। पहेँलो सल ओढेर उनी ध्यान गर्ने भन्दै ११ हजार ७ सय फिट उचाइमा रहेको गुफाभित्र पसे। प्रायः ध्यान एकान्तमा गरिन्छ र बाँकी भौतिक दुनियाँबाट आफूलाई विच्छेद गर्ने प्रयत्न गरिन्छ। तर मोदीको ध्यान भने फरक थियो। उनी गुफाभित्र पस्नासाथ ध्यान गरिरहेको तस्बिर समाजिक सञ्जालहरुमा भाइरल बनिसकेको थियो । त्यसपछि उनको ध्यान समाचारको शीर्षक र सामाजिक सञ्जालमा चर्चापरिचर्चाको विषय बन्यो। उनको यो शैलीलाई कतिपयले हिन्दू मतदातालाई प्रभाव पार्न गरिएको प्रचारको एक हिस्सा ठानेका छन्।

मोदी कुनै सामान्य गुफामा ध्यान बसेका होइनन्। भारतीय समाचारमाध्यमका अनुसार उक्त गुफामा ध्यान गर्ने मोदी पहिलो व्यक्ति हुन्। मोदीको ध्यानका लागि गुफामा व्यापक प्रबन्ध गरिएको थियो। सिसिटिभी जडान गरिएको थियो। उक्त सिसिटिभीका दृश्यलाई बाहिर बसेका सुरक्षाकर्मी निरन्तर अवलोकन गरेका थिए।गुफाभित्र ओछ्यानसहितको एउटा कोठाको व्यवस्था छ। सोही कोठामा अट्याच बाथरूम पनि छ। सँगै ध्यान गर्न खाली जमिन छ भने कोठाको झ्यालबाट बाहिरको सुन्दर दृश्य देखिन्छ।

‘म भगवानसँग कहिले पनि केही माग्दिनँ, म यहाँ शान्ति, प्रार्थना र ध्यानका लागि आएको हुँ,’ आइतबार बिहान मोदीले सञ्चारकर्मीसँग भने। उनी आइतबार उत्तराखण्डमै पर्ने अर्को धाम बद्रीनाथ जाने कार्यक्रम रहेको भारतीय सञ्चारमाध्यमले जनाएका छन्। उनको यो तिर्थाटनलाई निजी भ्रमण भनिएको छ। मोदी उम्मेदवार रहेको बनारसलगायत ५९ सिटमा आज लोकसभाका लागि मतदान हुँदैछ। आज हुने सातौं चरणको मतदानसँगै अप्रिल ११मा सुरू भएको भारतीय लोकसभाको मतदान प्रक्रिया सकिनेछ। – एजेन्सी

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • क्ञ्चन गाउपालिकामा क्वारेन्टाइ हट्यो,संक्रमण रोकथाम गर्न सहयोग गर्ने सबैलाई गाउपालिका…
  • गणेशमान सिंहको स्मृतिमा नेबिसंघ द्वारा काठमाडौंमा दिप प्रज्वलन
  • सिरहाको लहानमा गणेश मान सिंहको स्मृति दिवस सम्पन्न
  • जनप्रतिनिधिद्वारा बाढी प्रभावित क्षेत्रको स्थलगत अनुगमन
  • नवलपरासीमा पनि मनाइयो राष्ट्रिय परिवार नियोजन दिवस
  • शैक्षिक क्षेत्र सुधारको माग गर्दै शिक्षामन्त्रीलाई संयुक्त विद्यार्थी संगठनको पत्र
  • (एमसिसी )  बुंँदा परिमार्जन गरेर भए पनि अनुमोदन हुन्छ :…
  • शुदोधन गाउँ पालिका २ बनगाइमा एक युवकको हत्या
  • तिलोत्तमामा विनाधितो सहुलियतपूर्ण कर्जा
  • रैना र हरभजन नखेल्दा चेन्‍नईले टिम कसरी मिलाउला ?