दशगजा क्षेत्रलाई भारत , नेपालका नागरिकले अतिक्रमण गर्दा पिलरको नामनिशाना मेटियो !

५ जेष्ठ २०७६, आईतवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


सर्लाही – नेपाल र भारत बीचको सिमा छुट्याउने सर्लाहीको दशगजा क्षेत्र दिनदिनै अतिक्रमणको चपेटामा परेको छ । नेपाल र भारत दुबै देशका नागरिकले दशगजा क्षेत्रको जमिन अतिक्रमण गरी घरगोठ बनाउने, पराल थुपार्ने, गोबरको गुइठा बनाउने, पशु चौपाया बाध्ने र बाटो बनाउने जस्ता कार्य गरेका कारण अहिले दुई देशलाई छुट्याउने दशगजाको भुमि अतिक्रमणको चपेटामा परेको हो । साविकको भाँडसर ,बलरा, त्रिभुवननगर, मधुवनीगोठ मलंगवा, हरिपुर्वा, लगायत क्षेत्रमा गाडिएका जंङ्गे पिलर, सहायक पिलर र साना पिलर अतिक्रमण पछि धमाधम हराउन थालेका छन ।

दशगजा क्षेत्रलाई दुवै देशका नागरिकले अतिक्रमण गर्दा पिलरको नामनिशाना मेटिन थालेको छ । पिलर ढल्ने अवस्थामा पुगेको भएपनि त्यसलाई संरक्षण गर्ने तर्फ दुवै देशका स्थानीय प्रशासनले चासो देखाएका छैनन् । यसरी दुई देश बीचको सिमा छुट्याउन गाडिएका ३१५ पिलर मध्ये आठ वटा जंङ्गे पिलर २० वटा सहायक पिलर र १४० वटा साना पिलर अत्यन्तै जिर्ण अवस्थामा पुगेको र दुई वटा साना पिलर हराई सकेको जिल्ला प्रहरी कार्यालय सर्लाही जनाएको छ ।

पुर्वमा संग्रामपुर देखी पश्चिममा बलरा नगरपालिका सम्मको ४६ किलोमिटर दशगजाको ११ स्थानमा दशगजा अतिक्रमणको चपेटामा परेको छ। बलरा नगरपालिका ४ मा दुबै तिरबाट दशजगा अतिक्रमण गरि घर बनाउदा सानो पिलर घर भित्र परेको छ भने कतै परालले पुरिएका छन् ।

स्थानीय अक्लेश सहनी भन्नुहुन्छ, ‘घर बनाएर बस्न कतै खाली जग्गा छैन,सानो छाप्रो बनाएर बसेको छु, भत्काउन परेपनि कुनै चिन्ता छैन।’ अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड अनुसार दशगजा क्षेत्रमा दुवै देशले ३०/३०फिट दाँया र बायाँ कुनै पनि कार्य गर्न वा घरटहरा बनाई अतिक्रम गर्न निषेधित गरिएको हुन्छ।सीमा स्तम्भलाई सुरक्षीत बनाउन दुबै देशको बराबर दायित्व भएपनि चासो नदेखाएको कारण अधिकाशं स्तम्भ जीर्ण अवस्थामा पुगेका छन । – न्युजअफनेपाल

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • एभरेस्ट आयल सप्लायरमा आगलागी
  • बैदेशिक रोजगारबाट फर्किएकाहरुका लागी एक दिने गहन अभिमुखी करण कार्यक्रम…
  • कांग्रेसका सांसदहरूले फिर्ता गरे दशैं भत्तावापतको रकम
  • कोरोनाको परीक्षण र उपचार जनताले नै गर्नुपर्ने निर्णय फिर्ता लिन…
  • बुटवलको सिंह कम्प्लेक्समा सञ्चालनमा आयो खस्यौली स्नोकर क्लब
  • २४ घण्टामा ३७९० संक्रमित थपिए, उपत्यकामा २३८८, मृत्यु हुने १८…
  • प्रजातान्त्रिक महासंघको सुचना प्रविधि तथा प्रचार बिभागको सचिबमा निरज
  • भैरहवा क्षेत्रमा हुने ओभरलोड तथा ट्राफिक नियम विपरित हुने कार्य…
  • नागरिकलाई सुरक्षित रहदै चाडपर्व मनाउन अनुरोध
  • जिपि कोइराला फाउण्डेसन साइप्रसकीसंयोजक दुलाल द्धारा विद्यार्थीलाई सहयोग