बाच्ने र मर्ने निर्णय इन्स्टाग्रामबाट लिएपछि‘

२० जेष्ठ २०७६, सोमबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
23 Shares


मलेशिया– सामाजिक सञ्जालको दुरुपयोग दिनप्रतिदिन बढ्दो छ । सामाजिक सञ्जालका फाइदा धेरै भए पनि केही अवगुणका कारण ज्यानै जानेसम्मका घटना समेत वारम्बार सार्वजनिक हुँदै आएका छन् ।

सामाजिक सञ्जाल फेसबुकमा लाइभ गर्दै आत्महत्या गर्नेदेखि सुसाइड नोट पोस्ट गरेर आत्महत्या गर्नेहरुका समाचार पनि सार्वजनिक नभएका होइनन् । अहिले मलेशियामा पनि यस्तै सामाजिक सञ्जालकै कारण एक १६ वर्षीया किशोरीले ज्यान गुमाएकी छिन् । वास्तवमा उनले फोटो शेयरिङ साइट इन्स्टाग्राममा बाँच्ने र मर्ने निर्यण ‘पोल’ भोट का आधारमा लिइन् । पोलमा मृत्युको पक्षमा बढी भोट आएपछि अन्ततः ती किशोरीले आत्महत्याको बाटो रोजिन् ।मलेशियाको पूर्वमा रहेको सारावाक क्षेत्रमा रहेको एक भवनबाट हाम फालेर १६ वर्षे किशोरीले आत्महत्या गरेको जनाइएको छ । आत्महत्या गर्ने ती किशोरीको पहिचान सार्वजनिक गरिएको छैन । आत्महत्या गर्ने किशोरी निकै लामो समयदेखि डिप्रेसनमा रहेको अधिकारीले जनाएका छन् ।

आत्महत्या गर्नुअघि ती किशोरीले फोटो शेयरिङ साइट इन्स्टाग्राममा पोल गरेको जनाइएको छ । पोलमा उनले ‘यो निकै महत्वपूर्ण छ, डीरएल मध्ये एक छान्न मलाई सहयोग गर्नुहोला’ भन्ने लेखेकी थिइन् । यो पोलमा ‘डी’को अर्थ ‘डेथ’ अर्थात् मृत्यु तथा ‘एल’को अर्थ ‘लाइफ’ अर्थात् जीवन रहेको थियो ।किशोरीले आत्महत्या गर्ने बेला पोलमा सहभागी ६९ प्रतिशतले डी मा मत दिएका थिए । यद्यपि उनले आत्महत्या गरेको थाहा पाएर ठूलो सङ्ख्यामा मानिसहरुले एलमा मत दिएको र पोलको समाप्तीसम्म एल भन्ने विकल्पमा ८८ प्रतिशत मत आएको थियो । इन्स्टाग्रामले किशोरीको मृत्युप्रति किशोरीका परिवारप्रति शोक व्यक्त गरेको छ ।किशोरीको आत्महत्यापछि मलेशियामा यही विषयलाई लिएर बहस समेत शुरु भएको अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमले जनाएका छन् । सो क्षेत्रका जनप्रतिनिधिले डी भन्ने विकल्पमा मत दिने मानिसहरुलाई अदालतमा ‘आत्महत्या गर्न उक्साएको’ अभियोगमा कानूनी कारबाही गर्न समेत माग गरेका छन् । मलेशियाको कानूनअनुसार आत्महत्या गर्न सहयोग गर्नेलाई २० वर्षसम्म जेल सजाय हुने व्यवस्था छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • क्ञ्चन गाउपालिकामा क्वारेन्टाइ हट्यो,संक्रमण रोकथाम गर्न सहयोग गर्ने सबैलाई गाउपालिका…
  • गणेशमान सिंहको स्मृतिमा नेबिसंघ द्वारा काठमाडौंमा दिप प्रज्वलन
  • सिरहाको लहानमा गणेश मान सिंहको स्मृति दिवस सम्पन्न
  • जनप्रतिनिधिद्वारा बाढी प्रभावित क्षेत्रको स्थलगत अनुगमन
  • नवलपरासीमा पनि मनाइयो राष्ट्रिय परिवार नियोजन दिवस
  • शैक्षिक क्षेत्र सुधारको माग गर्दै शिक्षामन्त्रीलाई संयुक्त विद्यार्थी संगठनको पत्र
  • (एमसिसी )  बुंँदा परिमार्जन गरेर भए पनि अनुमोदन हुन्छ :…
  • शुदोधन गाउँ पालिका २ बनगाइमा एक युवकको हत्या
  • तिलोत्तमामा विनाधितो सहुलियतपूर्ण कर्जा
  • रैना र हरभजन नखेल्दा चेन्‍नईले टिम कसरी मिलाउला ?