झन्झटिलो कर व्यवस्थाले व्यवसायीलाई असर

३ श्रावण २०७६, शुक्रबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
26 Shares


श्रीकृष्ण सिग्देल  स्याङ्जा—३ साउन – नेपाल सरकारले श्रावण १ गतेदेखि लागु हुने कर प्रणाली निकै झन्झटिलो भएको भन्दै व्यवसायीहरुले ध्यानाकर्षण जनाएका छन् । व्यवसायीको साझा संस्था वालिङ उद्योग वाणिज्य संघले एक प्रेस विज्ञप्ती जारी गर्दै आर्थिक बर्ष २०७६÷०७६ को बजेट तथा विभिन्न ऐन नियमलाई आधार मान्दै बनाइएको भिसिटिएस प्रणाली निकै झन्झटिलो भएको भन्दै प्रेस विज्ञप्ती मार्फत ध्यानाकर्षण जनाएका हुन् । श्रमिकको अनिवार्य पान नम्वर सगै सामाजिक सुरक्षा कोष सुचिकरण र उद्योगी व्यवसायी तथा ढुवानी व्यवसायीलाई भिसिटिएस प्रणाली मार्फत कर तिर्ने प्रणालीले व्यवसायी मर्कामा पर्ने भन्दै सुधार गर्न माग गरेको प्रेस विज्ञप्तीमा उल्लेख गरिएको छ ।
सरकारले ल्याउन खोजेको कर प्रणालीमा खासै असहमति भने होईन उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष शोभाकान्त पौडेलले हस्ताक्षर गरेको विज्ञप्तीमा भनिएको छ,“सरकारले नीजि क्षेत्रको समन्वय, पर्याप्त छलफल र अन्तरक्रिया बिना लागु गर्न खोज्नु दुखद हो ।”सरकारले लागु गर्न खोजेका नीति तथा नियमहरु अव्यवहारिक भएको भन्दै पुर्नविचार गर्न प्रेस विज्ञप्ती मार्फत अध्यक्ष पौडेल र महासचिव ध्रुवविक्रा खाँणले हस्ताक्षर गरेर आग्रह गरेका छन् ।

भिसिटिएस करण प्रणाली, बैंक वित्तिय संस्थाको एकल व्याजदर, १ हजार वा सो भन्दा बढी सामाग्री किनेमा पान अनिबार्य, नागरिकको दैनिक खाध्य बस्तुमा भ्याट, अस्थायी तथा ज्यालादारी र करारमा कार्यरत श्रमजिविको सुचिकिृत लगायत १७ बुदे माग राख्दै तत्काल सरकारले पुर्नविचार गर्न विज्ञप्ती मार्फत आग्रह गरिएको छ । सरकारलाई सहयोग गर्न नीजि क्षेत्र तयार छ महासचिव ध्रुवविक्रम खाँणले भने,“उद्योगी व्यवसायीको समस्या बुझेर र छलफल गरेर मात्रै ऐन कानुन ल्याउनु पर्छ भन्ने हाम्रो माग हो ।” एकै चोटी झन्झटिलो ऐन कानुन ल्याउदा व्यवसायी र उपभोक्तलाई मर्का पर्छ भन्ने हाम्रो धारणा हो खाँणले भने । मुलुकको आर्थिक मेरुदण्डको रुपमा रहेको नीजि क्षेत्रलाई सवलीकरण गर्दै लैजानु पर्नेमा एकै चोटी ऐन कानुन बनाएर तह लगाउछु भन्नु सरकारको गलत मनसाय हो भन्ने बुझाई रहेको विज्ञप्तीमा उल्लेख गरिएको छ । समन्वय र सहकार्यको बाटो अवलम्वन गर्दै कानुनी दायरामा ल्याउन समेत उद्योग वाणिज्य संघले विज्ञप्ती मार्फत सरकारलाई आग्रह गरेको छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • सबल नेपाल सप्तरी द्वारा स्वास्थ सामग्री सहयोग
  • आजको राशिफल हेर्नुहोस
  • साहित्यमा झरको सैद्धान्तिक अवधारणा
  • नेपालको विदेश नीति गम्भिर मोडमा, भारतीय मिडियाहरुको नेपालप्रति खेदजनक प्रस्तुती
  • ओली सरकारले फेरि बढायो इन्धनको मूल्य
  • सार्वजनिक सवारी नचलाउने यातायात व्यवसायी राष्ट्रिय महासंघको निर्णय
  • निजी विद्यालयलाई समेटेर राहत प्याकेज घोषणा गरियोस्
  • कोरोना प्रभावितलाई सहयोग गरी हरियाली बनाउने लक्ष्य सहित फलफूलका बिरुवा…
  • गिरिजा प्रसाद कोइराला फाउण्डेशनले संघ-सस्थाहरु मार्फत निशुल्क शुद्व दुध वितरण…
  • विश्वविद्यालयलाई पार्टीका कार्यकर्ता भर्ती केन्द्र नबनाउन माग गर्दै उपकुलपतिलाई नेविसंघको…