झन्झटिलो कर व्यवस्थाले व्यवसायीलाई असर

३ श्रावण २०७६, शुक्रबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
26 Shares


श्रीकृष्ण सिग्देल  स्याङ्जा—३ साउन – नेपाल सरकारले श्रावण १ गतेदेखि लागु हुने कर प्रणाली निकै झन्झटिलो भएको भन्दै व्यवसायीहरुले ध्यानाकर्षण जनाएका छन् । व्यवसायीको साझा संस्था वालिङ उद्योग वाणिज्य संघले एक प्रेस विज्ञप्ती जारी गर्दै आर्थिक बर्ष २०७६÷०७६ को बजेट तथा विभिन्न ऐन नियमलाई आधार मान्दै बनाइएको भिसिटिएस प्रणाली निकै झन्झटिलो भएको भन्दै प्रेस विज्ञप्ती मार्फत ध्यानाकर्षण जनाएका हुन् । श्रमिकको अनिवार्य पान नम्वर सगै सामाजिक सुरक्षा कोष सुचिकरण र उद्योगी व्यवसायी तथा ढुवानी व्यवसायीलाई भिसिटिएस प्रणाली मार्फत कर तिर्ने प्रणालीले व्यवसायी मर्कामा पर्ने भन्दै सुधार गर्न माग गरेको प्रेस विज्ञप्तीमा उल्लेख गरिएको छ ।
सरकारले ल्याउन खोजेको कर प्रणालीमा खासै असहमति भने होईन उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष शोभाकान्त पौडेलले हस्ताक्षर गरेको विज्ञप्तीमा भनिएको छ,“सरकारले नीजि क्षेत्रको समन्वय, पर्याप्त छलफल र अन्तरक्रिया बिना लागु गर्न खोज्नु दुखद हो ।”सरकारले लागु गर्न खोजेका नीति तथा नियमहरु अव्यवहारिक भएको भन्दै पुर्नविचार गर्न प्रेस विज्ञप्ती मार्फत अध्यक्ष पौडेल र महासचिव ध्रुवविक्रा खाँणले हस्ताक्षर गरेर आग्रह गरेका छन् ।

भिसिटिएस करण प्रणाली, बैंक वित्तिय संस्थाको एकल व्याजदर, १ हजार वा सो भन्दा बढी सामाग्री किनेमा पान अनिबार्य, नागरिकको दैनिक खाध्य बस्तुमा भ्याट, अस्थायी तथा ज्यालादारी र करारमा कार्यरत श्रमजिविको सुचिकिृत लगायत १७ बुदे माग राख्दै तत्काल सरकारले पुर्नविचार गर्न विज्ञप्ती मार्फत आग्रह गरिएको छ । सरकारलाई सहयोग गर्न नीजि क्षेत्र तयार छ महासचिव ध्रुवविक्रम खाँणले भने,“उद्योगी व्यवसायीको समस्या बुझेर र छलफल गरेर मात्रै ऐन कानुन ल्याउनु पर्छ भन्ने हाम्रो माग हो ।” एकै चोटी झन्झटिलो ऐन कानुन ल्याउदा व्यवसायी र उपभोक्तलाई मर्का पर्छ भन्ने हाम्रो धारणा हो खाँणले भने । मुलुकको आर्थिक मेरुदण्डको रुपमा रहेको नीजि क्षेत्रलाई सवलीकरण गर्दै लैजानु पर्नेमा एकै चोटी ऐन कानुन बनाएर तह लगाउछु भन्नु सरकारको गलत मनसाय हो भन्ने बुझाई रहेको विज्ञप्तीमा उल्लेख गरिएको छ । समन्वय र सहकार्यको बाटो अवलम्वन गर्दै कानुनी दायरामा ल्याउन समेत उद्योग वाणिज्य संघले विज्ञप्ती मार्फत सरकारलाई आग्रह गरेको छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

ताजा समाचार

  • भिडियो कन्फरेन्समा बस्यो तिलोत्तमा नगर कार्यपालिकाको बैठक
  • तिलोत्तमाको राहत कोषमा झण्डै ३६ लाख संकलन :राहत वितरणमा हालसम्म…
  • गोर्खाली युवा सशक्तिकरणद्वारा निशुल्क सेनेटाईजर वितरण
  • कोरोना भाइरसको औषधि पत्ता लागेको अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पको दावी
  • कोरोना भाइरसले साउदी राजपरिवारका १५० जना संक्रमित
  • सामाजिक सञ्जालबाट प्रधानमन्त्रीको मानमर्दन गर्ने दुई जना पक्राउ
  • बेलायती प्रधानमन्त्रीको स्वास्थ्यमा सुधार
  • मानवता हराएको सहर
  • सिरहाका मिर्चैया नगरपालिकामा राहतको बिषयलाई लिएर असन्तुष्ट पक्षले गरे पत्रकार…
  • आजको मौसम :मेघगर्जन, चट्याङ् र हावाहुरीसहित क्षणिक वर्षाको सम्भावना