मदन भण्डारी विश्वविद्यालय विधेयक संसद्मा

१५ श्रावण २०७६, बुधबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
52 Shares


काठमाडौं – सरकारले उच्च प्राविधिक जनशक्ति विकासका लागि परिकल्पना गरेको प्रस्तावित मदन भण्डारी विज्ञान तथा प्रविधि विश्वविद्यालयमा अन्य सङ्कायका जनशक्ति उत्पादनमा विशेष जोड दिनेगरी कानुनी संरचना प्रस्ताव गरेको छ । प्रस्तावित प्राविधिक विश्वविद्यालयमा मानविकी तथा समाजशास्त्र, व्यवस्थापन, कानुन र न्याय लगायत क्षेत्रका जनशक्ति पनि तयार पार्ने गरी विधेयक प्रस्ताव गरिएको हो । विश्वविद्यालय गठनसम्बन्धी विधेयक सरकारले प्रतिनिधिसभामा दर्ता गरेको छ । शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधिमन्त्री गिरिराजमणि पोखरेलका तर्फबाट विधेयक प्रतिनिधिसभा सचिवालयमा दर्ता भएको हो । विधेयकअनुसार विश्वविद्यालय मकवानपुरको थाहा नगरपालिकामा रहनेछ । केन्द्रीय कार्यालय तथा अन्य संरचना काठमाडौँ वा आसपासका क्षेत्रमा रहनसक्ने व्यवस्था विधेयकमा प्रस्तावित छ । प्रस्तावित विश्वविद्यालयले अन्य कुनै पनि किसिमका शिक्षण संस्थालाई अध्ययन तथा अध्यापन अनुमति नदिने स्पष्ट व्यवस्था विधेयकमा सरकारले प्रस्ताव गरेको छ ।

प्रस्तावित विधेयकको दफा ३ मा विश्वविद्यालय स्थापनासम्बन्धी व्यवस्था प्रस्तावित छ । विधेयकमा भनिएको छ, ‘‘विज्ञान तथा प्रविधि, मानविकी तथा समाजशास्त्र, व्यवस्थापन, कानुन र न्याय लगायतका विषय र क्षेत्रमा मुलुकभित्र विश्वस्तरीय जनशक्ति उत्पादन गर्न तथा नयाँ ज्ञान र प्रविधिको विकासमा थप योगदान पु¥याउन मदन भण्डारी विज्ञान तथा प्रविधि विश्वविद्यालय स्थापना गरिएको छ । ’’ विधेयकमा विज्ञान तथा प्रविधिको परिभाषाभित्र विज्ञान, इन्जिनियरिङ तथा अन्य प्राविधिक विषय भनेर अर्थ लगाइएको छ । विधेयकले विश्वविद्यालयमा तीन तहको सङ्गठनात्मक संरचना रहने व्यवस्था प्रस्ताव गरेको छ । यस्तै, अन्य तोकिए बमोजिमका संरचना बनाउने अधिकार विश्वविद्यालयलाई नै छाड्न सक्ने व्यवस्था पनि प्रस्तावित छ । प्रस्तावअनुसार संरक्षक समिति, प्राज्ञिक समिति, कार्यकारी परिषद्को स्थायी संरचना रहनेछ ।

प्रमुख कार्यकारीको जिम्मेवारी अध्यक्षमा रहनेछ । अध्यक्षको चयन सिफारिस समितिले सार्वजनिक रूपमा नामावली आह्वान गरी पदपूर्ति गर्ने व्यवस्था प्रस्ताव गरिएको छ । विधेयक पारितसँगै मदन भण्डारी विज्ञान तथा प्रविधि विश्वविद्यालय पूर्वाधार तयारी विकास समिति भने खारेज हुनेछ । – गोरखापत्र

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

ताजा समाचार

  • माधव नेपालले भने– पार्टीभित्र समस्या छ
  • दुर्घटनामा घाइते सीपी मैनालीलाई थप उपचारका लागि काठमाडौं पठाउने तयारी
  • समृद्ध नेपाल बनाउन रोकौँ भ्रष्टाचार
  • मदिरा सेवन गरी दार्चुलामा विद्यार्थीमाथि कुटपिट
  • ज्ञानेन्द्र शाहीलाई राखिएपछि पूर्वडीआईजी खरेलसहितको समूह ‘हाम्रो नेपाल, हामी नेपाली’बाट…
  • कक्षा १० मा पढ्ने विद्यार्थीले आफैँले बनाएको गाडी चलाएरै देखाएपछि…
  • वीपी प्रतिष्ठानमा डाक्टरहरुको लापरवाहीका कारण प्रसुती गराउन ल्याईएकी लक्ष्मी र…
  • सेना नेपाली जनताको आस्था एवं भरोसाको केन्द्रविन्दु हो : प्रधानसेनापति…
  • राष्ट्रपति भण्डारीलाई नागरिक अभिनन्दन
  • प्रधानमन्त्री ओलीलाई हटाउने गृहकार्य