आफ्नो विवाहसँग जोडिएका यी पाँच कुरा भूलेर पनि सामाजिक सञ्जालमा पोस्ट नगर्नुहोस्

२६ श्रावण २०७६, आईतवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
48 Shares

file

एजेन्सी– सूचना प्रविधिको जमानामा अहिले मोबाइल र इन्टरनेटमा जो कोही सामाजिक सञ्जालमा सक्रिय रहेका हुन्छन् । कुनै समय मिल्ने बित्तिकै मानिसहरु आफ्ना तस्विरहरु फेसबुक, इन्स्टाग्राम वा ट्वीटरमा पोस्ट गर्न तथा शेयर गर्न पछि पर्दैनन् । मानिसहरु सामाजिक सञ्जालमा यति सक्रिय हुन थालेका छन् कि कुनै पनि घटनाक्रम पोस्ट गरिहाल्छन् । कतै घुम्न जाँदा होस् वा भोजमा सरिक हुँदा, फिल्म हेर्न जाँदा वा खाना खाइरहँदा जुन कुनै घटनाक्रमलाई सामाजिक सञ्जालमा पोस्ट गरिरहेका हुन्छन् । यही क्रममा जब विवाहको कुरा आउँछ, मानिसहरु हरेक क्षणको तस्विर सामाजिक सञ्जालमा हालिरहेका हुन्छन् । यदि तपाईं पनि यसै गर्नु हुन्छ भने विवाहको तस्विर सार्वजनिक गर्दैगर्दा यी पाँच कुरालाई अवश्य पनि ध्यानमा राख्नुहोस् ।

१. परिवारमा भएको कुनै पनि कलहलाई पोस्ट नगर्नुहोस् कुनै पनि परिवारमा विवाहमा पारिवारिक नाटक हुँदैन । पारिवारिक कलह भएपनि यस्ता कुरालाई सामाजिक सञ्जालमा राख्नु राम्रो होइन । किन भने यो सबै कुराको असर ति मानिसहरुमा सधैँका लागि पर्नेछ । जसले तपाईंलाई भविष्यमा लज्जित हुनु पर्ने अवस्था पनि आउन सक्छ ।

२. मान्यजनहरुको सूची र स्थानबारेको जानकारी सामाजिक सञ्जालमा आफ्नो विवाहसँग सम्बन्धित सबै जानकारी सार्वजनिक गर्ने काम नगर्नुहोस् । तपाईंको विवाह कुन स्थानमा हुँदैछ, को को मान्यजनहरु आउँदै छन् भन्ने जानकारी सामाजिक सञ्जालमा सार्वजनिक गर्ने उपाय उपयुक्त होइन ।

३. पटक पटक विवाहको मितिबारे जानकारी दिने फेसबुक वा इन्स्टाग्राममा पटक पटक आफ्नो विवाहको मितिबारे जानकारी गराइ राख्ने प्रयास नगर्नुहोस् । आफ्ना नजिकका आफन्त तथा नातागोताभित्रका मानिसहरुलाई विवाहको मिति एक पटक भन्दा नै थाहा हुन्छ । यसका किसिमको हरकतले आफन्तहरुमाथि गलत प्रभाव पर्न सक्छ ।

४. आफ्नो हुनेवाला आफन्तका बारे सार्वजनिक गरिरहनु अधिकांश मानिसमा आफ्नो हुनेवाला आफन्तको साथमा कतै किनमेलमा वा खाना खान गएको छ भने उनीहरुसँग जोडिएका कुराहरु सामाजिक सञ्जालमा राखी हाल्ने बानी हुन्छ । यस्ता कुराबाट तपाईं सतर्क भएकै राम्रो हुन्छ । तपाईंको नयाँ सम्बन्ध कुनै विन्दुसम्म नपुगिन्झेल यस्तो कार्य नगर्दा फाइदाजनक हुन्छ ।

५. हनिमुनको योजना आफ्ना जीवनसाथीसँग तपाईं हनिमुनका लागि कहाँ जाँदै हुनुहुन्छ भन्ने कुराको जानकारी सामाजिक सञ्जालमा सार्वजनिक गर्नु कुनै राम्रो उपाय होइन भनेर बुझ्नुहोस् । आफ्नो भावनालाई केही रुपमा भएपनि सम्हालेर राख्नुहोस् । र, यस्ता कुरा भूलेर पनि सार्वजनिक नगर्नुहोस् ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • चौधरी फाउण्डेशनद्वारा मन्त्री बराल मार्फत अस्पताललाई भेन्टिलेटर हस्तान्तरण
  • तरूण विभागद्वारा कालिन्चोकका बाढीपिडितलाई राहत हस्तान्तरण
  • शेयर बजारमा अनलाइन प्रयोगकर्ता ५७ हजार
  • प्रदेश ५ को सामाजिक विकास मन्त्रालयका कर्मचारीलाई कोरोना संक्रमण पुष्टि
  • पश्चिम नवलपरासीमा शनिबार देखी एक हप्ता सम्म निषेधाज्ञ
  • लिखु तामाकोशी गाउँपालिकाका अध्यक्ष खड्का पक्राउ
  • रुपन्देहीमा थप ११ जनामा कोरोना संक्रमण
  • सिन्धुपाल्चोक पहिरो : चारको शव भेटियो, ३४ बेपत्ता
  • लायन्स क्लब अफ बुटवल जितगढीद्वारा गुल्मीका पहिरो पीडितलाई सहयोग !
  • घ्याल सुम्दो सेवा संस्था अमेरिकाको बैठक सम्पन्न,महासचिवमा छोन्जोम लामासहितका पदाधिकारीहरु…