डलरको भाउ फेरि बढ्यो, एक महिनामा ५ रुपैयाँले महँगियो

१० भाद्र २०७६, मंगलवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
54 Shares


काठमाडौं – डलरको भाउ फेरि बढेको छ । खासगरि भरतीय मुद्रा कमजोर बन्दाको असर नेपाली रुपैयाँमा परेको छ । जसका कारण नेपालमा एक महिना यता डलरको भाउ ५ रुपैयाँले बढेको छ ।पछिल्लो एक महिनामा डलरको भाउ ५ रुपैयाँले बढेको छ । मंगलबार ५८ पैसाले बढेको डलरको विक्रीदर १ सय १५ रुपैयाँ ५४ पैसा कायम भएको छ । जुन भाउ एक महिना अघिको तुलनामा ५ रुपैयाँले बढी हो । नेपाल राष्ट्र बैंकको तथ्याङ्क अनुसार डलरको भाउ एक महिना अघि साउन ११ गते १ सय १० रुपैयाँ ५४ पैसा थियो ।

अमेरिका र चीनबीच बढ्दै गएको व्यापार विवादका कारण डलरको भाउ बढ्दै गएको थियो । तर पछिल्लो समय भारतले जम्मु–कश्मिरलाई केन्द्रीय सरकारको मातहतमा ल्याउने निर्णय गरेसँगै भारतीय अर्थतन्त्र कमजोर बन्न जाने विष्लेशण अर्थविदहरुले गरेका छन् । त्यसैले गर्दा भारतीय मुद्रा कमजोर देखिएको छ ।भारतीय मुद्राको संकुचन भएपछि डलरको भाउ बढेको छ । नेपाली रुपैयाँ र भारतीय रुपैयाँबीच स्थिर विनिमयदर रहेकाले नेपाली रुपैयाँपनि अबमूल्यन भएको छ । जसले गर्दा नेपालमा पनि एकमहिना यता डलरको भाउ बढ्दै गएको छ ।डलरको भाउ बढ्दा रेमिट्यान्स बढ्न सकने छ । तर आयातित अर्थतन्त्र भएकाले व्यापार घटा झनै बढ्न जान्छ । आयातित सामान महँगो पर्ने भएकाले बजारमा मूल्यवृद्धि हुन् सक्ने छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • बैंकका कर्मचारीलाई कोरोना लागे सम्पूर्ण खर्च बैंकले नै बेहोर्नुपर्ने
  • नविल बैंकको घररजग्गा कर्जा अफरः ७: ९ प्रतिशत ब्याजदरमै ऋण…
  • माछापुच्छ्रे बैंकले भित्र्यायो विइ च्याट वालेट
  • समपूर्ण युवा क्लबको प्रथम अधिबेशन सम्पन्न, डिम(अशोक) बहादुर पुनको संयोजकत्वमा…
  • सुरक्षालाई मध्यनजर गर्दै ज्यामिरेमा अस्थाई प्रहरी पोष्टको स्थापना
  • पश्चिम नवलपरासीको बर्दघाटकि एक युबतीमा कोरोना पुष्टि
  • सर्वसाधारणले अव आइपीओ न्यूनतम ५० कित्ता पाउने
  • रिलायन्स लाइफ इन्सुरेन्सको ६३ करोडको आइपीओ आउदै
  • ब्रोकरमा राखेको धरौटी रकममा अब लगानीकर्ताले ब्याज पाउने
  • कोरोना महामारी नियन्त्रणका लागि सबै एकजुट होऔंः मन्त्री बराल