भोजपुरमा जडिबुटी उत्पादनमा स्थानीय आकर्षित

६ आश्विन २०७६, सोमबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
41 Shares


भोजपुर – भोजपुरमा जडिबुटी उत्पादनमा स्थानीय आकर्षित बनेका छन् । उपचारको पहिलो प्राथमिकतामा जडिबुटी पर्न थालेपछि स्थानीय किसान उत्साहित बनेका हुन् । कम लगानीमा राम्रो आम्दानी हुने गरेको उनीहरूको भनाइ छ ।भोजपुरको षडान्द नगरपालिकाका स्थानीय जडिबुटी खेतिमा होम्मिएका छन् । कम लगानीमा राम्रो आम्दानी हुने गरेको किसानहरुको भनाइ छ । जिल्लालाई जडिबुटीको केन्द्र बनाउने उद्देश्यले स्थानीय सरकारले अनुदान समेत दिन थालेको छ । यसबाट वैदेशिक रोजगारीमा जान चहाने युवालाई समेत आकर्षित बनाउने विश्वास लिइएको छ । जडिबुटी खेतीबाट बार्षिक १२ लाखसम्म आम्दानी गर्ने गरेको किसानहरु बताउँछन् ।भोजपुरमा जडिबुटी नर्सरी समेत सञ्चालन भएका छन् ।

नर्सरीहरुमा सतुवा, चिराईतो, पाखानवेत लोड सल्ला लगायतको जडिबुटीको उत्पादन हुने गरेको छ ।बहुसरोकारवाला वन परियोजना कार्यक्रम अन्र्तगत जडीबुटी नर्सरीका लागि सेर्पालाई सामुहिक अभियान भोजपुरसंगै डिभिजन वन कार्यालयले सहयोग गरेको छ । स्थानीयको मागको आधारमा जिल्लाकै नमुना जडीबुटी नर्सरी बनाउने उद्देश्यले प्राविधिक तथा आर्थिक सहयोग गरेको कार्यालयले जनाएको छ ।, उचाई र हावापानीका आधारमा कस्तो खालको बाली उपयुक्त हुन्छ भन्दै माटो परीक्षण भइरहेको स्थानीय सरकारले जनाएको छ । किसानहरुका आवश्यक्ताका आधारमा मल, विउ वितरण गरिएको र कृषि क्षेत्रको विकासका लागि गुरुयोजना अगाडि सारिएको जनाएको छ। जडिबुटी खेतीमा युवाहरु पनि आकर्षित भएका छन् । जसका कारण वैदेशिक रोजगारीमा जाने युवाको संख्या समेत घटेको छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

ताजा समाचार

  • बुटवलमा फागनु २१ देखि प्रथम प्रादेशिक घरेलु महोत्सव
  • मिडिया र मिडियाकर्मीमा रुपान्तरण जरुरी
  • कसरी आनन्दसँग यौन सम्पर्क गर्ने ?
  • प्रधानमन्त्रीलाई गगनको प्रश्न– आँखा नचिम्ल्याई प्रश्नको जवाफ दिने हिम्मत किन…
  • माथागढिमा कांग्रेसको अन्तर्कृया , ‘गाउँ जाउ गाउँमै रमाऔँ ,एक ब्यक्ती…
  • जुनियर युवा रेडक्रसको ४०औं राष्ट्रिय गोष्ठी सम्पन
  • कांग्रेसद्वारा फागुन १५ गते चितवन बन्द (बिज्ञप्ती)
  • नेपाली कांग्रेसका केन्द्रीय सदस्य धनराज गुरुङ लाई जिपी कोइराला फाउन्डेसन…
  • विप्लवनिकट विद्यार्थी संगठनद्वारा फागुन १४ गते शैक्षिक हड्ताल
  • अब विवाह गरेकी छोरीलाई पनि अंशबापत जग्गाजमिन दिने