​अबको सभामुख को ? नेकपालाई सकसै सकस !

१४ आश्विन २०७६, मंगलवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
35 Shares


काठमाडौं – यौन दुराचार प्रकरणमा कृष्णबहादुर महराले सभामुख पदबाट राजीनामा दिएपछि अब नयाँ सभामुख को बन्ने भन्ने चर्चा सुरु भएको छ । संसदमा अहिलेको शक्ति सन्तुलन हेर्दा सभामुख नेकपाकै कुनै सांसद बन्नेमा दुईमत छैन । तर, कसलाई सभामुख बनाउने भन्नेमा भने नेकपाभित्र दुईमत हुने निश्चित छ । यसअघि पार्टी एकताका लागि शक्ति सन्तुलन मिलाउने क्रममा तत्कालीन माओवादी केन्द्रले सभामुख र तत्कालीन एमालेले उपसभामुख पाएका थिए । त्यसैअनुसार सभामुखमा कृष्णबहादुर महरा र उपसभामुखमा शिवमाया तुम्बाहम्फे निर्वाचित भएका थिए ।

तर, अब के उपसभामुख शिवमाया तुम्बाहम्फेलाई सभामुख बनाउन नेकपाभित्रको माओवादी खेमा तयार होला ? यो प्रश्नको हल नेकपाभित्र सजिलो छैन । तर, नेकपाभित्र माओवादी फेवरको या अर्को कुनै सांसदलाई सभामुख बनाउँदा पनि उपसभामुख तुम्बाहम्फेको पद पनि रहँदैन । नेपालको संविधानको धारा ९१ (२)ले एउटै दलबाट सभामुख र उपसभामुख पद लिन नपाईने व्यवस्था गरेको छ ।

यसअघि माओवादी र एमालेबाट सभामुख र उपसभामुख बनेपनि अहिले दुवै पार्टी एक भइसकेको छ । यो अवस्थामा संवैधानिक व्यवस्थाअनुसार नेकपाबाट नयाँ सभामुख बनाउँदा हालकी उपसभामुखले हात धुनुपर्ने हुन्छ । उपसभामुखमा सत्तारुढ अर्कै दलको सांसदलाई ल्याउनुपर्छ । वा हालकी उपसभामुख तुम्बाहम्फेलाई सभामुख बनाए पनि उपसभामुख अर्को दलबाट बनाउनुपर्ने हुन्छ । सत्तारुढ दल समाजवादी या अन्य पार्टीबाट उपसभामुख बन्ने अब निश्चितजस्तो छ । तर, सभामुख र उपसभामुख को बनाउने अन्तिम निर्णय प्रधानमन्त्री केपी ओली र नेकपा अध्यक्ष प्रचण्डको हातमा छ । दुई नेताबीच कुरा मिल्दा तुम्बाहम्फेले नै या नेकपाको अर्को कुनै सांसदले सभामुख पद पाउने छन् ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • क्ञ्चन गाउपालिकामा क्वारेन्टाइ हट्यो,संक्रमण रोकथाम गर्न सहयोग गर्ने सबैलाई गाउपालिका…
  • गणेशमान सिंहको स्मृतिमा नेबिसंघ द्वारा काठमाडौंमा दिप प्रज्वलन
  • सिरहाको लहानमा गणेश मान सिंहको स्मृति दिवस सम्पन्न
  • जनप्रतिनिधिद्वारा बाढी प्रभावित क्षेत्रको स्थलगत अनुगमन
  • नवलपरासीमा पनि मनाइयो राष्ट्रिय परिवार नियोजन दिवस
  • शैक्षिक क्षेत्र सुधारको माग गर्दै शिक्षामन्त्रीलाई संयुक्त विद्यार्थी संगठनको पत्र
  • (एमसिसी )  बुंँदा परिमार्जन गरेर भए पनि अनुमोदन हुन्छ :…
  • शुदोधन गाउँ पालिका २ बनगाइमा एक युवकको हत्या
  • तिलोत्तमामा विनाधितो सहुलियतपूर्ण कर्जा
  • रैना र हरभजन नखेल्दा चेन्‍नईले टिम कसरी मिलाउला ?