लाखे नाच देखाएर ३ लाख संकलन

१५ भाद्र २०७५, शुक्रबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
122 Shares


हरिश ढकाल– बुटवल, १५ भदौं । गुल्मीको वामीटक्सारबाट आएको परम्परागत लाखे नाच अर्थात राक्षसी नृत्य प्रदर्शन गरेर झण्डै ३ लाख रुपैयाँ संकलन भएको छ । नेवाः बरजु पुचः वामीटक्सार गुल्मीद्वारा तम्घास, तानसेन र बुटवलमा समेत प्रदर्शन गरेको सो लाखे नाच देखाएर उठेको रकमबाट समाजको भवन निर्माणमा लगानी गरिने छ ।
नेवार समुदायले आफ्नो धार्मिक एवं साँस्कृतिक कार्यक्रमका रुपमा देखाउने लाखे नाच देशका बिभिन्न भागमा लोकप्रिय रहेको छ । राक्षसहरुले दुःख दिएपछि भगाउनका लागि ललितपुरको पाटनमा २ सय १० बर्षअघि लाखे नाच शुरु गरिएको थियो । पाटनबाट शुरु भएको लाखे नाच नेपालका बिभिन्न भागमा बिशेषगरि नेवारी समुदायको बाहुल्यता रहेको स्थानमा प्रदर्शन गर्ने प्रचलन रहेको छ ।
बिभिन्न ठाउँमा प्रदर्शन गरिएको लाखे नाच प्रदर्शनबाट ३ लाख रुपैयाँ संकलन भएको र खर्च कटाई बचेको रकमबाट नेवाः बरजु पुचः अर्थात समाजको भवन निर्माणमा लगाइने नेवाः बरजु पुचः वामीटक्सार गुल्मीका अध्यक्ष मोहनलाल श्रेष्ठले बताए । अध्यक्ष श्रेष्ठले नेवा पुचःको भवन निर्माणका लागि रकम संकलन गर्ने उद्देश्यले लाखे नाच बुटवल लगाएत बिभिन्न स्थानमा प्रदर्शन गरिएको बताए । भवन निर्माणका लागि प्रदेश सरकारका मुख्यमन्त्री, मन्त्री र सभासदहरुबाट पनि सहयोगको अपेक्षा गरिएको श्रेष्ठले बताए ।
यसैबिच बुटवल स्थित मुख्यमन्त्री निवासमा पनि उक्त लाखे नाच देखाइयो । मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेल, सामाजिक बिकास मन्त्री सुदर्शन बरालसहित प्रदेश सभासदहरुले पनि उक्त लाखे नाच अवलोकन गरेका थिए । नेवारी समुदायमा राक्षस भगाउने भन्ने प्रचलनका रुपमा रहेको यो परम्परागत लाखे नाचको बिशेष महत्व रहेको नेवाः प्ुचःका अगुवाहरु बताउछन । नेवाः बरजु पुचः वामीटक्सार गुल्मीद्वारा तम्घास, तानसेन र बुटवलमा समेत प्रदर्शन गरेको लाखे नाच प्रदेश सरकारका मुख्यमन्त्री र मन्त्रीहरुलाई समेत अवलोकन गराइएको हो ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

ताजा समाचार

  • बुटवल बहुमुखि क्याम्पसको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम सुरु
  • गैडहवा गाउँपालिकाले अपाङगता पहिचान गरी दियो परिचय पत्र
  • गुठी विद्येयक छिट्टै अघि बढाउँछौं : मन्त्री अर्याल
  • हिसान जिल्ला स्तरीय वक्तृत्वकलाको उपाधी मणिमुकुन्दका सेजललाई
  • सहज परियोजना सल्लाहकार समितिको बैठक सम्पन्न
  • पशुपति क्षेत्रमा राख्न भारतबाट ल्याइएका मूर्ति मुलभट्टको निवासमा
  • यहुदीलाई ‘राष्ट्रियता’ को व्याख्या गर्ने कार्यकारी आदेशमा हस्ताक्षर गर्दै ट्रम्प
  • पूर्व अर्थमन्त्री डा. रामशरण महतको पुस्तक सार्वजनिक
  • यि दुई डिएसपीका कारण देशको अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा बेइज्जत
  • स्वर्ण विजेता खेलाडीलाई ९ लाख दिने घोषणा, गौरिकालाई ११ लाख