सुकुमेल स्वास्थ्यका लागि निकै उपयोगी

१८ कार्तिक २०७६, सोमबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


नेपाली भान्सामा मसलाको रुपमा प्रयोग गरिने सुकुमेल स्वास्थ्यका लागि निकै उपयोगी मानिन्छ । यसले ग्यास्ट्रिकबाट रक्षा गर्छ, कोलेस्टेरोल तथा क्यान्सर नियन्त्रण गर्छ, मुटुसम्बन्धी समस्याबाट राहत दिन्छ र रक्तसन्चारमा सुधार गर्छ । यसका साथै यो दाँतसम्बन्धी रोग र मुत्रनली संक्रमणजस्तै सिस्टाइटिस, नेफ्राइटिस र गोनोरियाको उपचारका लागि पनि फाइदाजनक मानिन्छ । यो नपु‌सकता, यौन उत्तेजना नहुने र चाँडै वीर्य झर्ने समस्या पनि समाधान गर्छ ।कहाँ पाइन्छ सुकुमेल –यो खासगरी भारत, नेपाल र भुटानको प्रमुख मसला मानिन्छ । भारत, चीन, भुटान, भियतनाम, मलेसिया, कोरिया र जापानका उष्ण क्षेत्रमा पाइन्छ ।

यसलाई मसलाको रानी भनिन्छ, जो मुल्यका हिसाबले तेस्रो महंगो मसला मानिन्छ ।१ सय ग्राम सुकुमेलमा इनर्जी ३ सय क्यालोरी, कार्बोहाइड्रेट छ८ ग्राम, प्रोटिन ११ ग्राम, फाइबर २८ ग्राम पाइन्छ भने कोलेस्टेरोलको मात्रा शुन्य हुन्छ ।यो भिटामिन र सुक्ष्मपोषक तत्वले भरपुर हुन्छ । यसमा नियासिन, पाइरिडोक्सिन, रिवोफ्लाभिन, थियामाइन, भिटामिन ए, भिटामिन सी, सोडियम, पोटासियम, क्याल्सियम, कपर, आइरन, म्यांगनिज, म्याग्नेसियम, फोस्फोरस र जिंक पाइन्छ ।यसका फाइदा-कोलोरेक्टल क्यान्सर रोकथाम गर्छ,मुटुको रक्षा गर्छ,डिप्रेसन हटाउन सहयोग गर्छ,ग्यास्ट्रोइन्टेस्टाइनल रोग रोकथाम गर्छ,एन्टीमाइक्रोबियल तत्व पाइन्छ ।,पीडानाशक तत्व पाइन्छ,दाँतको समस्या समाधान गर्छ,दमको समस्या समाधान गर्छ,रक्तसन्चार सुधार गर्छ,घाँटी सुकेको र बान्तामा उपयोगी हुन्छ ।,पिसाबसम्बन्धी समस्या समाधान गर्छ,श्वासको दुर्गन्ध हटाउँछ

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया