पत्थरीबाट कसरी बच्ने ?

२१ कार्तिक २०७६, बिहीबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
34 Shares


एजेन्सी – धेरै समयसम्म कुर्सीमा बसिराख्नु, लामो समयसम्म पिसाब रोक्नु, अनियमित खानपान, जंक फूडहरूको बढी प्रयोग आदि पथरी रोगको समस्याका कारण बन्न सक्छन् । यसको अलावा यस्तो जीवनशैलीबाट मधुमेह तथा हृदय रोगहरू उत्पन्न हुने गर्दछ । यसको प्रमुख कारण भनेको कम पानी पिउने र अर्को पिसाब रोक्नु हो ।मृगौलामा हुने पत्थरी पिसाबमा रहेको नूनको तथा खनिज मिलेर निर्माण हुने गर्दछ । पत्थरी धुलो कण जस्तै सानो पनि हुन सक्छ र क्रिकेट बल जत्रो पनि हुन सक्छ । यस रोग र हृदयको पनि प्रत्यक्ष सम्बन्ध रहेको हुन्छ ।शरीरमा पत्थरी बारे जानकारी लिन बर्षमा एकपटक परीक्षण गराउनु जरुरी हुन्छ । हाम्रो हरेक दिन खाना खाने गर्दछौं त्यसपश्चात हाम्रो पाचन क्रिया हुन्छ । यस पाचन क्रिया पश्चात बाँकी रहेका तत्वहरू जस्तै क्याल्सियम फोस्फेट तत्वहरू पिसाब र मृगौलामा जम्मा हुने गर्दछ । सानोतिनो कणहरू त पिसाबमार्फत बाहिर आउँछन् तर ठूला भएका कणहरू भने वृद्धि अवस्थामै रहन्छन् । त्यसरी नै मानिसलाई पीडा हुन शुरु हुन्छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • साहित्यमा झरको सैद्धान्तिक अवधारणा
  • नेपालको विदेश नीति गम्भिर मोडमा, भारतीय मिडियाहरुको नेपालप्रति खेदजनक प्रस्तुती
  • ओली सरकारले फेरि बढायो इन्धनको मूल्य
  • सार्वजनिक सवारी नचलाउने यातायात व्यवसायी राष्ट्रिय महासंघको निर्णय
  • निजी विद्यालयलाई समेटेर राहत प्याकेज घोषणा गरियोस्
  • कोरोना प्रभावितलाई सहयोग गरी हरियाली बनाउने लक्ष्य सहित फलफूलका बिरुवा…
  • गिरिजा प्रसाद कोइराला फाउण्डेशनले संघ-सस्थाहरु मार्फत निशुल्क शुद्व दुध वितरण…
  • विश्वविद्यालयलाई पार्टीका कार्यकर्ता भर्ती केन्द्र नबनाउन माग गर्दै उपकुलपतिलाई नेविसंघको…
  • रामजी ज्ञवालीको निर्देशनमा छोटो चलचित्र ‘लक डाउन’ सार्वजनिक
  • नेकपा धुर्कोट बस्तुद्वारा शोक सभा