गत वर्षको तुलनामा यस वर्ष पर्यटक सङ्ख्यामा वृद्धि,२० लाख भित्र्याउने आधार बन्दै

२३ कार्तिक २०७६, शनिबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
21 Shares


काठमाडौँ –  विगत १० महिनाको अवधिमा करिब १० लाख पर्यटक नेपाल भित्रिएका छन् । अध्यागमन विभागका अनुसार सन् २०१९ को अक्टोबरसम्म नौ लाख ७५ हजार ५५७ जनाले नेपाल भ्रमण गरेका छन् । यो सङ्ख्या गत वर्षको तुलनामा आठ प्रतिशतले बढी हो ।नेपाल घुमघामका लागि मुख्य सिजन मानिने अक्टोबरमा पर्यटकको सङ्ख्यामा आएको वृद्धिले कुल पर्यटक सङ्ख्या बढाउन सहयोग पुगेको छ । विभागका अनुसार अक्टोबरमा मात्रै एक लाख ४३ हजार विदेशी नेपाल आएका छन् । अघिल्लो वर्षको अक्टोबरमा यस्तो सङ्ख्या करिब एक लाख ३१ हजार थियो । यस हिसाबले अक्टोबरमा भित्रिने पर्यटकको सङ्ख्यामा अघिल्लो वर्षको तुलनामा १० प्रतिशतको वृद्धि आएको छ ।अक्टोबरमा सबैभन्दा धेरै चिनियाँ पर्यटक नेपाल आएका छन् । विभागका अनुसार १५ हजार चिनियाँ पर्यटक यस अवधिमा नेपाल भित्रिएका छन् । काठमाडौँ, पोखरा र सौराहा घुमघामसहित पछिल्लो समय पदयात्रामा चिनियाँ पर्यटकको रोजाइमा पर्न थालेको छ । चीनपछि करिब १३ हजार भारतीय पर्यटकले नेपाल घुमघाम गरेका छन् । यो समयमा भारतीय पर्यटकको मुख्य रोजाइ पोखरा र मुस्ताङ हुने गर्छ । भारतसहित सार्क क्षेत्रबाट २१ हजार सात सय पर्यटक यो अवधिमा नेपाल आएका छन् ।त्यस्तै चीनसहित एसिया क्षेत्रबाट करिब २९ हजार पर्यटक नेपाल भित्रिएका छन् ।पर्यटक आगमनको महादेशीय हिसाबले एसिया क्षेत्रबाट पर्यटकको सङ्ख्यामा सामान्य वृद्धि भए पनि तुलनात्मक रूपमा बढी खर्च गर्ने मानिएका युरोप र अमेरिकाबाट नेपाल आउने सङ्ख्या भने घटेको छ ।

युरोपबाट सबैभन्दा बढी बेलायतबाट आठ हजार ६७२ जना पर्यटक नेपाल आएका छन् । यो सङ्ख्या अघिल्लो वर्षको तुलनामा सात दशमलव चार प्रतिशतले कम हो । त्यसपछि जर्मनीबाट सात हजार ३०८ र फ्रान्सबाट छ हजार ७७७ पर्यटक आएको तथ्याङ्क छ । यी दुवै देशबाट क्रमशः २.५ र ९.६ प्रतिशतले पर्यटकको सङ्ख्यामा कमी आएको छ । युरोपका अधिकांश मुलुकबाट नेपाल आउने पर्यटकको सङ्ख्यामा कमी देखिएको छ । समग्रमा गत वर्ष ४४ हजार ७७३ युरोपेली पर्यटक अक्टोबरमा नेपाल आएकोमा समीक्षा अवधिमा पाँच दशमलव पाँच प्रतिशतले घटेर ४२ हजार २९७ पर्यटक नेपाल आएका छन् ।अमेरिकी क्षेत्रबाट मुख्यतः क्यानडा र संयुक्त राज्य अमेरिकाबाट नेपाल भित्रिने पर्यटकको सङ्ख्यामा २.४ प्रतिशतले कमी आएको छ । संयुक्त राज्य अमेरिकाबाट १२ हजार एक सय पर्यटक आएका छन् जुन अघिल्लो अक्टोबरको तुलनामा दुई दशमलव पाँच प्रतिशतले कम हो । ओसियाना क्षेत्रअन्तर्गतका अस्टे«लिया र न्युजिल्यान्डबाट आउने पर्यटकको सङ्ख्या ३.७ प्रतिशतले घटेर छ हजार तीन सय पुगेको छ । जेट एयरको उडान बन्द भएको र गैरआवासीय नेपाली सङ्घको नवौँ विश्व सम्मेलनका कारण अधिकांश ठूला होटल व्यस्त भएपछि सिट अभावमा यस्ता मुलुकका देशको पर्यटक सङ्ख्यामा कमी आएको पर्यटन व्यवसायीको भनाइ छ ।१० महिनाको अवधिभर नेपाल भित्रनेमा सबैभन्दा बढी भारतबाट एक लाख ७० हजार र चीनबाट एक लाख ३४ हजार दुई सय पर्यटक छन् ।

१४ लाख पुग्ने-सन् २०१९ को अक्टोबरसम्म करिब १० लाख पर्यटक भित्रिँदा यसै वर्ष करिब १४ लाख पर्यटक नेपाल आउनसक्ने आधार तयार भएको छ । नेपालको पर्यटनमा मुख्य सिजन मानिने अझै नोभेम्बर र डिसेम्बर बाँकी नै रहेकाले पर्यटकको सङ्ख्या १४ लाख पुग्ने अनुमान गरिएको छ ।नेपाल एसोसिएसन अफ टुर एन्ड ट्राभल एजेन्ट्सका अध्यक्ष सीएन पाण्डेका अनुसार अहिलेसम्मको पर्यटक आगमनको तथ्याङ्कले पुगनपुग १४ लाख पर्यटक आउने अनुमान गर्न सकिन्छ । उक्त आधार तयार भए सन् २०२० मा २० लाख पर्यटक ल्याउने लक्ष्यलाई सहयोग पुग्ने उहाँको भनाइ छ । “भ्रमण वर्षलाई लक्षित गरेर नै धेरै पर्यटक आउने भएकाले २० लाख पर्यटक पुग्ने अहिलेसम्म बलियो आधार देखिन्छ”, उहाँले भन्नुभयो ।नेपालले सन् २०१८ मा ११ लाख ७३ हजार पर्यटकलाई स्वागत गरेको थियो । यो सङ्ख्या २०१७ को तुलनामा २४.७७ प्रतिशतले बढी थियो । त्यति मात्र होइन, पर्यटकको उक्त वृद्धिदर एसियामै सबैभन्दा धेरै रहेको प्यासिफिक एसिया ट्राभल एसोसिएसन (पाटा)ले यसअघि उल्लेख गरिसकेको छ ।सरकारले सन् २०२० मा २० लाख पर्यटक भित्र्याउन  भैरहवास्थित दोस्रो अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा उडान सञ्चालन, त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थललाई बुटिक विमानस्थल घोषणासहित विदेशमा भ्रमण वर्ष लक्षित विभिन्न कार्यक्रम सञ्चालनमा ल्याएको छ ।गोरखा पत्र

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया