के हो रातो सागसब्जी?जाडोयाममा मुटु जोगाउन रातो फलफूल र सागसब्जी

३ मंसिर २०७६, मंगलवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


काठमाडौं –  संसारभरका स्वास्थ्यकर्मीले स्वस्थ्य रहनका लागि हरियो सागपात सिफारिस गर्ने गर्छन। हरियो सागसब्जीले भरपुर मात्रामा भिटामिन र आइरन दिने हुँदा यसो भनिएको हो। यसले हाम्रो शरीरलाई स्वस्थ्य र फुर्तिलो राख्न मद्दत गर्छ।तर, हरियो सागसब्जीको पौष्टिकतत्व रातो सागसब्जी र फलफूलबिना अधुरो मानिन्छ। विशेष गरेर जाडोयाममा हामीले रातो सागसब्जी र फलफूल सेवन गर्यौँ भने यसले हामीलाई तन्दुरुस्त राख्न निकै मद्दत गर्ने बताइएको छ। कतिपय खोजले रातो सागसब्जी र फलफूलले छाला तन्दुरुस्त राख्न र गोरोपना ल्याउन मद्दत गर्ने प्रमाणित गरेको छ।अहिले चिकित्सक र डाइटिसियनले हरियोजस्तै रातो सागसब्जी र फलफूल खानका लागि सिफारिस गर्न थालेका छन्। खास गरि रातो फलफूल तथा सागसब्जीले जाडो मौषममा शरीरलाई स्वस्थ्य राख्न मद्दत गर्ने जानकारहरु बताउँछन्।रातो फल र तरकारीमा पाइने एन्टीअक्सिडेन्टस्ले शरीरकालाई रोग तथा थकानबाट बचाउने चिकित्सकहरु बताउँछन्। रातो फलफूल तथा सागसब्जीले शरीरको प्रतिरोधी क्षमता बढाउनमा निकै मद्दत गर्ने प्रमाणित गएको छ।मुटुका लागि लाभदायक – चिकित्सकको भनाइ छ कि जुन फल तथा सागसब्जीको रंग गहिरो छ, त्यसमा मिनरल र भिटामिनको मात्रा पनि उत्तिकै धेरै हुन्छ। रातो रंगको साग तथा तरकारीबाहेक रातो रंगको फलमा पनि एन्टिअक्सिडेन्ट प्रचुर मात्रामा हुने उनीहरुको भनाइ छ।यसमा लाइकोपिन र एन्थोक्यानिन्सको मात्रा अधिक हुने भएकाले मुटुसम्बन्धी रोगसँग लड्ने क्षमतामा पनि विकास गर्ने चिकित्सकहरु बताउँछन्।महिलाका लागि उपयोगी – कयौं सोध र अनुसन्धानले गाडा रंगको फल र सागसब्जी खानाले बिरामीबाट बच्न मद्दत पुग्छ। यसमा पाइने एन्टिअक्सिडेन्टसका कारण महिलालाई प्रोस्टेट क्यान्सरको खतरा पनि कम हुने अनुसन्धानले देखाएको छ।

के हो रातो सागसब्जी?जाडो  याममा तमामौं रातो रंगका तरकारी, साग र फलफूल पाइन्छन् । चुकंदर, गाजर, टमाटर, अनार र स्याउ यसका लागि उपयुक्त मानिएको छ ।चुकंदरमा पाइने फाइबर, भिटामिन सी, पोटासियम र नाइट्रेटले शरीरमा रोगसँग लड्ने क्षमतालाई दुईगुना बढाउने बताइएको छ । चुकंदरमा हेमोग्लोबिनको मात्रा पनि अत्याधिक हुन्छकाठमाडौं, मंसिर २ : संसारभरका स्वास्थ्यकर्मीले स्वस्थ्य रहनका लागि हरियो सागपात सिफारिस गर्ने गर्छन। हरियो सागसब्जीले भरपुर मात्रामा भिटामिन र आइरन दिने हुँदा यसो भनिएको हो। यसले हाम्रो शरीरलाई स्वस्थ्य र फुर्तिलो राख्न मद्दत गर्छ।तर, हरियो सागसब्जीको पौष्टिकतत्व रातो सागसब्जी र फलफूलबिना अधुरो मानिन्छ। विशेष गरेर जाडोयाममा हामीले रातो सागसब्जी र फलफूल सेवन गर्यौँ भने यसले हामीलाई तन्दुरुस्त राख्न निकै मद्दत गर्ने बताइएको छ। कतिपय खोजले रातो सागसब्जी र फलफूलले छाला तन्दुरुस्त राख्न र गोरोपना ल्याउन मद्दत गर्ने प्रमाणित गरेको छ।अहिले चिकित्सक र डाइटिसियनले हरियोजस्तै रातो सागसब्जी र फलफूल खानका लागि सिफारिस गर्न थालेका छन्। खास गरि रातो फलफूल तथा सागसब्जीले जाडो मौषममा शरीरलाई स्वस्थ्य राख्न मद्दत गर्ने जानकारहरु बताउँछन्।रातो फल र तरकारीमा पाइने एन्टीअक्सिडेन्टस्ले शरीरकालाई रोग तथा थकानबाट बचाउने चिकित्सकहरु बताउँछन्। रातो फलफूल तथा सागसब्जीले शरीरको प्रतिरोधी क्षमता बढाउनमा निकै मद्दत गर्ने प्रमाणित गएको छ।मुटुका लागि लाभदायक – चिकित्सकको भनाइ छ कि जुन फल तथा सागसब्जीको रंग गहिरो छ, त्यसमा मिनरल र भिटामिनको मात्रा पनि उत्तिकै धेरै हुन्छ। रातो रंगको साग तथा तरकारीबाहेक रातो रंगको फलमा पनि एन्टिअक्सिडेन्ट प्रचुर मात्रामा हुने उनीहरुको भनाइ छ।यसमा लाइकोपिन

र एन्थोक्यानिन्सको मात्रा अधिक हुने भएकाले मुटुसम्बन्धी रोगसँग लड्ने क्षमतामा पनि विकास गर्ने चिकित्सकहरु बताउँछन्।महिलाका लागि उपयोगी  – कयौं सोध र अनुसन्धानले गाडा रंगको फल र सागसब्जी खानाले बिरामीबाट बच्न मद्दत पुग्छ। यसमा पाइने एन्टिअक्सिडेन्टसका कारण महिलालाई प्रोस्टेट क्यान्सरको खतरा पनि कम हुने अनुसन्धानले देखाएको छ।के हो रातो सागसब्जी ? जाडो याममा तमामौं रातो रंगका तरकारी, साग र फलफूल पाइन्छन् । चुकंदर, गाजर, टमाटर, अनार र स्याउ यसका लागि उपयुक्त मानिएको छ ।चुकंदरमा पाइने फाइबर, भिटामिन सी, पोटासियम र नाइट्रेटले शरीरमा रोगसँग लड्ने क्षमतालाई दुईगुना बढाउने बताइएको छ । चुकंदरमा हेमोग्लोबिनको मात्रा पनि अत्याधिक हुन्छ । गाजरमा लाइकोपिन, म्यागनिज, आयरन, क्याल्सियम, पोटासियम, जिंक, फसफोरसजस्ता तत्व पाइन्छ ।त्यस्तै गोलभेँडामा पनि एन्टिअक्सिडेन्ट्स प्राप्त हुन्छ । एक रिपोर्टका अनुसार रेड वाइन र ग्रिनटीमा भन्दा अनारमा तीन गुना बढी एन्टिअक्सिडेन्ट्स पाइन्छ । त्यस्तै स्याउमा पनि यी तत्वहरु हुने हुँदा जाडोयाममा यी कुरा बढी फाइदाजनक हुने बताइन्छ । । गाजरमा लाइकोपिन, म्यागनिज, आयरन, क्याल्सियम, पोटासियम, जिंक, फसफोरसजस्ता तत्व पाइन्छ ।त्यस्तै गोलभेँडामा पनि एन्टि -अक्सिडेन्ट्स प्राप्त हुन्छ । एक रिपोर्टका अनुसार रेड वाइन र ग्रिनटीमा भन्दा अनारमा तीन गुना बढीएन्टिअक्सिडेन्ट्स पाइन्छ । त्यस्तै स्याउमा पनि यी तत्वहरु हुने हुँदा जाडोयाममा यी कुरा बढी फाइदाजनक हुने बताइन्छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • अधिकारी दम्पित्तीको ब्यबसायीक रफ्तार : सु – सक्षम सप्लायर्सको शुभारम्भ
  • जनसम्पर्क समिति अमेरिकाको केन्द्रीय समितिमा मनोनयन ,दिवाकर वागचन्दको सभापतित्वमा न्यूयोर्क…
  • सिद्धार्थ राजमार्गको सिद्धबाबा नजिकै दुईजना सवार मोटरसाइकल खोलामा खस्यो
  • पाल्पामा मोटरसाइकल दुर्घटना, चालकको मृत्यु
  • पश्चिम नवलपरासीका बाढि डुवान क्षेत्रमा नेपाल र भारतका पदाधिकारी द्धारा…
  • कांग्रेसका नेता धितालको निधन तीनदिन सम्म रुपन्देहीमा पार्टिको झण्डा झुकाउने
  • विश्व हिन्दु परिषद नेपालद्वारा शुभकामना आदान प्रदान कार्यक्रम सम्पन्न
  • काँग्रेस सभापतिको उम्मेदवार बन्ने सुजाता कोइरालाद्वारा घोषणा
  • बाबुले गराइदिए छोराको चौरासी पूजा
  • भीरकोट जेसिजको सप्ताह ब्यापीकार्यक्रम भव्यताका साथ सम्पन्न