अध्यन भन्छ : यस्ता पुरुषहरुले बच्चा उत्पादन गर्न सक्दैन [रोकथाम गर्ने उपायसहित]

४ मंसिर २०७६, बुधबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया

Young couple mad at each other in their home; Shutterstock ID 141473485

एजेन्सी – पछिल्ला केही वर्षहरुमा, पुरुषमा बां’झोपनको बढ्दो मात्रामा देखिन थालेको छ । यस कारणले, दम्पतीहरु गर्भधारण गर्न असमर्थ हुन्छन् । बां’झोपनका कारणले पुरुषहरुले हीनता जटिलता र आत्मविश्वास गुमाउँछन् । पुरुषहरूमा बांझो’पनका थुप्रै कारणहरू रहेका छन् । जस्तै गरीब जीवनशैली र खानपान, कम स्प’र्म काउन्ट, हर्मोन गडबडी, उमेर, टेस्टिकुलर क्यान्सर, आक्रोसोमल डिफेक्शन, मलेरिया आदि ह्न ।शुक्रा’णुहरूको संख्या घटाउने र बां’झोपनको हरु पनि धेरै कारणहरू छन् । ति मध्य अ’ण्डकोषको दुखाइ पनि एगटा कारण हो । यस अवस्थालाई भेरिकोसेले पनि भनिन्छ । यसले स्क्रोटम (जहाँ अ’ण्डकोषहरू हुन्छन्) मा शिरा बढाउछ, जसले पछि स्प’र्मको गुणस्तर र संख्यालाई नराम्ररी असर गर्छ । संक्र’मणले शुक्रा’णु गणनालाई पनि असर गर्छ जसले बांझो’पनको रूप लिन्छ । यस संक्र’मणका लागि धेरै कारणहरू हुन सक्छन् । जस्तै गोनोरिया, माइकोप्लाज्मा, मूत्र संक्र’मण, आदि । सुर्तीजन्य सेवन, डीएनए क्षति र सेलिआक रोगले पनि पुरुषहरूमा बांझपन निम्त्याउन सक्छ ।

पुरुष बांझपनको कसरी उपचार गर्ने पुरुषहरुको बांझो’पन को उपचारको लागी, वी’र्य परीक्षण, रगत परीक्षण र हर्मोनको असन्तुलनको जाँच गर्न पनि सकिन्छ । शुक्रा’णुहरूको संख्या घटाउनको लागि कुनै आनुवंशिक कारण हुँदैन । पुरुषको निजी भागहरू परीक्षण गर्ने र लिंगदेखि अ’ण्डकोष, गु’दा, मूत्रपेशी र शुक्रा’णुहरूको समयमै परीक्षण गर्नुपर्छ । शुक्रा’णु परीक्षणको लागि लिइन्छन् । यसका लागि लागी २ देखि ७ दिनसम्म यौन सम्पर्क गर्नु हुँदैन । शुक्रा’णुको उत्पादन चक्रीय प्रक्रिया भएको कारण, शुक्रा’णुहरु ७ दिनदेखि ३ महिना भित्र दुई अलग अलग नमूनाहरूमा परीक्षण गरीन्छ । बांझो’पनबाट बच्ने उपायहरु

१ पुरुषहरूले चुरोट वा सूर्ति सेवन गर्नु हुँदैन।
२ रक्सी र अन्य मादक पदार्थहरूबाट टाढा रहने ।
३ गर्मिबाट टाढा रहनुपर्छ किनकि यसले शुक्रा’णुहरूलाई हानी गर्दछ।
४ फुटबल, बास्केटबल वा यस्तै खेल खेल्दा वा अन्य गतिविधिहरू गर्दा सुरक्षात्मक आवरण लगाउँने ।
५ स्वस्थ आहार खाने र समयमै खाना खाने गर्नुपर्छ । तारेका खानेकुरा खानु हुँदैन ।
६ तनाव र चिन्ताबाट टाढा रहनु पर्छ । किनभने चिन्ताका कारण हर्मोनको स्तर बिग्रिन जान्छ । त्यसैले दैनिक व्यायाम र खुसी रहन कोशिस गर्नुपर्छ । – 

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया