संयुक्त राष्ट्र संघको महासभाले गर्यो नेपाललाई समेत फाईदा गर्ने : ‘ग्रामीण अर्थतन्त्रमा चियाको योगदानको चर्चा गरिने’

२९ मंसिर २०७६, आईतवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


काठमाडौ – भारतको सिफारिसमा संयुक्त राष्ट्र संघको महासभाले २१ मे लाई अन्तर्राष्ट्रिय चिया दिवसको रूपमा मनाउने घोषणा गरेको छ । भारतले ४ बर्ष अघि मिलनमा अन्तर्राष्ट्रिय खाद्य तथा कृषि संगठन (एफएओ) को अन्तर–सरकारी समूह बैठकमा यो प्रस्ताव गरेको थियो । हाल प्रत्येक वर्ष डिसेम्बर १५ मा, चिया उत्पादन गर्ने देशहरूमा अन्तर्राष्ट्रिय चिया दिवस मनाइन्छ । यस अघि, भारतको पहलमा, जून २१ को दिन अन्तर्राष्ट्रिय योग दिवस पनि मनाउन थालिएको छ । संयुक्त राष्ट्र महासभाले आफ्नो अधिसूचनामा भन्यो,‘हामी मानिसहरूलाई ग्रामीण अर्थतन्त्रमा चियाको योगदानका बारे सचेत गराउन चाहन्छौं, ताकि २०३० को दिगो विकाससँग सम्बन्धित लक्ष्यहरू हासिल गर्न सकियोस् । अन्तर्राष्ट्रिय चिया दिवसको घोषणा गर्नाले यसको उत्पादन र खपत बढाउन मद्दत पुर्याउछ, जसले ग्रामीण क्षेत्रमा भोक र गरीबी विरुद्ध लड्न मद्दत गर्दछ ।’ संयुक्त राष्ट्र महासभाले चियाको औषधीय गुणहरू साथै सांस्कृतिक महत्त्वलाई पनि मान्यतादिने बताएको छ ।

संयुक्त राष्ट्र संघले सबै सदस्य देशहरू, अन्तर्राष्ट्रिय र क्षेत्रीय संगठनहरूलाई प्रत्येक वर्ष २१ मे मा अन्तर्राष्ट्रिय चिया दिवस मनाउन अपील गरेको छ । यसमा यस्ता कार्यक्रमहरू हुनुपर्दछ, ताकि चियाको महत्त्वलाई ग्रामीण अर्थतन्त्रको सुदृढीकरणमा वर्णन गर्न सकिन्छ । हाल प्रत्येक वर्ष डिसेम्बर १५ मा, चिया उत्पादन गर्ने देशहरूमा अन्तर्राष्ट्रिय चिया दिवस मनाइन्छ । यसमा भारत, नेपाल, बंगलादेश, इन्डोनेसिया, श्रीलंका, तान्जानिया लगायत अन्य धेरै देशहरू छन् । जबकि यो एक एनजीओ द्वारा शुरू गरिएको थियो । मे महिना चुनियो किनकि यो चिया उत्पादनका लागि उत्तम महिना मानिन्छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • कांग्रेसका नेता धितालको निधन तीनदिन सम्म रुपन्देहीमा पार्टिको झण्डा झुकाउने
  • विश्व हिन्दु परिषद नेपालद्वारा शुभकामना आदान प्रदान कार्यक्रम सम्पन्न
  • काँग्रेस सभापतिको उम्मेदवार बन्ने सुजाता कोइरालाद्वारा घोषणा
  • बाबुले गराइदिए छोराको चौरासी पूजा
  • भीरकोट जेसिजको सप्ताह ब्यापीकार्यक्रम भव्यताका साथ सम्पन्न
  • तिलोत्तमामा धानको समर्थन मूल्य लागू , मोटाको २,७३५ र मध्यमको…
  • रात्रिमा जाग्राम बसेर नेपालीले महान् चाड बडा दशैँलाई बिदा गरे
  • देहरादून घटनामा घाईते विद्यार्थीको निःशुल्क उपचारको माग
  • जि पि कोइराला फाउण्डेशन अमेरिकाले ३१ औं पटक निशुल्क दुग्धजन्य…
  • लायन्स बुटवल मुक्तिनाथ द्वारा आर्थिक सहयोग