महादेवजीको प्रसन्नताको लागि ब्रह्माजीको उपदेश

प्रकाशित मिति:

सूतजीले भन्नुभयो-हे ऋषिहरूहो  पूर्वकालमा जब पूर्वकल्पको नाश भयो र त्यसपछि फेरि यस कल्पको प्रादुर्भाव भयो, तब छः जना कुलीन मुनिहरूले, सृष्टिको आरम्भ भएपछि। विचार गरे कि सब सबभन्दा परु छ या छैन । यस कुराको निर्णयको लागि तिनीहरू ब्रह्माजी भाठौं गए र ब्रह्माजीले भन्नुभयो कि जो सवभन्दा पहिले उत्पन्न भएको छ, जसमा मनवाणीको कुनै गति छैन तथा जो ब्रह्मा, इन्द्र। रुद्र आदि महाभूतहरू र इन्द्रिय आदिको उत्पत्ति र सारा जगत्को उत्पत्ति गर्नेवाला छ, त्यही नै सबभन्दा परु छ । यस्ता जगदीश्वर सर्वज्ञ महादेवजी नै हुनुहुन्छ । जसका दर्शन भक्तिद्वारा मात्र मिल्दछ । रुद्र आदि देवताहरू पनि उहाँको दर्शनको अभिलाषा राख्दछन् । उहाँको कृपाले भक्तिले मात्र उहाँको प्रसाद प्राप्ति हुन्छ । जसरी बीउबाट अंकुर  टुसो  र टुसोबाट बीजको उत्पत्ति हुन्छ ।यसकारण तपाईंहरू महादेवजीको प्रसन्नताको लागि यौटा दीर्घ  लामो सत्र  यज्ञ  गर्नुहोस् , जसमा महादेवजीको कृपाले तपाईंहरूलाई साध्य र साधनको ज्ञान हुनेछ । तब मुनिहरूले सोधे-हे भगवान १ यो साध्य र साधन भनेको के हो रु ब्रह्माजीले भन्नुभयो कि साध्य भनेको शिवपद हो र साधन भनेको उनको सेवा गर्नु हो। वेदका विधिले उहाँको आराधना गरेपछि शिवप्राप्ति हुन्छ ।

जो जस्तो गर्छ, उसलाई उस्तै नै फल मिल्दछ । कानले सुन्नु, वचनले भन्नु तथा मनले मनन गर्नु पनि यौटा महान् साधन हो किनकि ती महेश्वर महादेव एकदम सुन्न, कीर्तन गर्न तथा मनन गर्न योग्य हुनुहुन्छ । यसकारण साध्यसम्म पुग्नका लागि साधनमा जुट्नुपर्छ । गुरुको द्वारा अर्थात् परम्परागत उपायद्वारा नै शिव-योगलाई प्राप्त गर्नुपर्दछ । प्रारम्भमा क्यै कठिनाइ अवश्य हुन्छ, परन्तु पछि एकाएक परमानन्दको प्राप्ति हुन्छ ।मुनिहरूले ब्रह्माजीलाई सोधे-हे ब्रह्माजी  श्रवण, मनन र कीर्तन भनेको के हो रु ती कसरी गरिन्छन् रु ब्रह्माजीले भन्नुभयो हे मुनिहो  ईश्वरको रूप। गुण, नाम तथा ईश्वरका लीलाहरूले पूजा र जपद्वारा रुचि पैदा गर्नु तथा निरन्तर युक्तिहरूसहित आफ्नो मनलाई उहाको सम्मुख गर्नु मननु कहलाउँछ ।परब्रह्म महादेवजी अथवा शम्भु भगवानका नामहरूको वारंवार उच्चारण गर्नु या जप गर्नु नै कीर्तनु हो तथा दृढतापूर्वक भगवान-सम्बन्धी शब्दहरूलाई कानले सुनिरहनु नै श्रवणु हो। सत्संगमा बसेर महादेवजीका कृपाले श्रवण तथा कीर्तन गरेर अनि उहाको चिन्तन गर्नु नै सर्वोत्तम मननु हो । यसले गर्दा आत्मा पवित्र हुन्छ ।श्रोतस् सम्पूर्ण शिव महापुराण  ” सूतजी पुराणहरुको वक्ता हुनुहुन्छ “