प्राविधिक शिक्षा संचालनार्थ महायज्ञ संचालन हुने 

७ माघ २०७६, मंगलवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


श्रीकृष्ण सिग्देल/स्याङ्जा-विभिन्न उदेश्य राखेर शैक्षिक विकासका लागि महायज्ञ गर्ने प्रचलन पछिल्लो समय बढ्दो छ । महायज्ञबाट आर्जित रकमलाई शैक्षिक गुणस्तर सगै विकासलाई जोडेर विद्यालयले यस्ता क्रियाकलापलाई जोड दिन थालेका छन् । सरकारी तवरबाट खासै चासो नभएको पाएपछि स्थानीयहरुले महायज्ञ संचालन गरेर शैक्षिक विकासमा लाग्न थालेका छन् । यस्तै प्रचलनलाई पछ्याउदै भीरकोट नगरपालिका ५ स्वरेक सिम्ले स्थित जनप्रिय माध्यमिक विद्यालयले शैक्षिक स्तरोन्नती तथा प्राविधिक शिक्षालय स्थापनार्थका लागि ७ दिने विराट महायज्ञको आयोजना गरेको छ । यो महायज्ञ माघ १४ गते सम्म संचालन हुने श्रीमदभागवत धनधान्याञ्चल ज्ञान महायज्ञ २०७६ का निर्देशक तथा वडा अध्यक्ष यामप्रसाद अधिकारी(लक्ष्मण) ले जानकारी दिए ।

प्रविधिक शिक्षाका लागि बाहिर जानुपर्ने बाधयतालाई मध्यनजर राखेर यो महायज्ञ संचालन गरेका छौं निर्देशक अधिकारीले भने,“यो महायज्ञबाट उठेको रकमले गाउमै प्रविधिक शिक्षालय स्थापना गर्नेछौं ।” जसले गर्दा बाहिर गएर पढ्नुपर्ने बाध्यतालाई केही हदसम्म कम हुने विश्वास हाम्रो हो अधिकारीले भने । सरकारले प्रविधिक शिक्षालय स्थापना गर्ने घोषणा मात्रै गर्ने तर काम नहुने हुँदा यहाँका विद्यार्थी प्रविधिक शिक्षाका लागि ठुलो रकम खर्च गरेर बाहिर पढ्न जानुपर्ने बाध्यतालाई ध्यानमा राखेर महायज्ञ गर्नुपरेको अधिकारीको भनाई छ । महायज्ञबाट ५० लाख बचत गर्ने लक्ष्य आयोजकको छ । स्थानीय समाजसेवीहरुको पहलमा २०१८ सालमा स्थापना गरिएको विद्यालय २०६५ सालबाट मावि संचालन हुदै आएको महायज्ञ मुल आयोजक समितिका संयोजक चोलाकान्त पंगेनीले बताए । स्थापनाको लामो समय वितिसक्दा पनि विद्यालयले भने जस्तो सफलता पाउन सकेन मुल आयोजक समितिका संयोजक पंगेनीले भने,“अब केही न केही गर्नुपर्छ भन्ने उदेश्यले महायज्ञ आयोजना गरिएको हो ।” विद्यालयको आर्थिक पक्षलाई मजबुतीकरण बनाउदैप्राविधिक शिक्षालय संचालन गर्ने हाम्रो अठोट हो उनले भने । महायज्ञमा पण्डित देवनयन नारायण लामिछाने प्रमुख वाचक रहेका छन् ।

महायज्ञको भीरकोट नगर प्रमुख छाँयाराम खनालले उद्घाटन गरेका छन् । महायज्ञले विद्यालयले लिएको लक्ष्यप्राप्तिमा सफलता मिल्नेमा विश्वास व्यक्त गरे । नगरपालिकाबाट पनि प्राविधिक शिक्षाका लागि सहयोग हुने विश्वास नगरप्रमुख खनालले आयोजकलाई विश्वस्थ दिलाए । स्याङ्जामा विद्यालयको शैक्षिक विकास भन्दै अहिले सम्म महायज्ञ गरिएपनि उदेश्य अनुसारको काम भने गरेको देखिएको छैन । तर यो विद्यालयले उदेशय अनुसारको काम गर्नेमा भने स्थानीयहरुले विश्वास लिएका छन् । महायज्ञ उद्घाटन गर्नु अगाडी विभिन्न आमासमुह, युवा क्लव, बुद्धिजिवी, विद्यार्थी लगायतले ¥याली गरेका थिए । जिल्लाकै प्रशिद्ध धार्मिक स्थल छायाक्षेत्र मन्दिरबाट जल लगेर महायज्ञ उद्घाटन गरिएको आयोजकले जनाएको छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • विद्यार्थीलाई दुई वर्षभन्दा बढी भिसा नदिने कानून ल्याउँदै अमेरिका
  • आज शनिबारको राशिफल
  • थाकस र थापस द्वारा श्रद्धान्जली कार्यक्रम सम्पन्न
  • सरकारले बलत्कारी बचाएको ने.वि.संघको दाबी
  • बिपत ब्यवस्थापन समितिको समुहले पहिरो क्षेत्रको स्थलगत अनुगमन तत्काल उद्धारमा…
  • नेपाली कांग्रेस वडा समितिद्धारा सम्मान
  • स्थानीय भन्छन् सुमित जस्तै ईन्चार्जको लहानमा खाचो छ
  • रुपन्देहीका शिब राज बेल्बासेको संयोजकत्वमा साझा युवा संगठन प्रदेश नम्बर…
  • प्रधानमन्त्रीका निजी चिकित्सक शाहलाई कोरोना संक्रमण
  • पहिरोबाट विस्थापित ३ परिवारलाई गुल्मी चारपाला रुपन्देही सम्पर्क समाजको सहयोग