कविलासी स्कुलमा गैर कानुनी रुपमा विधालय व्यवस्थापन समिती गठन

२४ माघ २०७६, शुक्रबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


महेश सिंह  / सिरहा – सिरहाको सुखिपुर नगरपालिका ४ मा रहेको जनता चेथरु जीतन मा. वि.को विधालय व्यवस्थापन समीती संघिय शिक्षा ऐन तथा नियमावलि विपरीत निर्माण गरेको, नगर शिक्षा ऐन वमोजिम गैर कानुनी ढंगबाट विधालय व्यवस्थापन समीती गठन गरेको राजनीतिक दल र अभिभावकहरुको आरोप रहेको छन् । २०१६ सालमा स्थापना भएको यो विधालय जिल्लाकै एक पुरानो विधालयको रुपमा चिनिन्छ । नेपालको संविधान २०७२ मा उल्लेख भए बमोजिम संघिय ऐनको अधिनमा रहि प्रदेश सरकारले र प्रदेश ऐनको अधिनमा रहि स्थानीय सरकारले नियमावलि निर्माण गनुपर्ने हुन्छ । जवकि प्रदेश २ सरकारले हालसम्म कुनै शिक्षा ऐन तथा नियमावलि निर्माण गरेको छैन ।
विधालयका प्र।अ। सोनफि यादवले स्थानीय शिक्षा ऐन बमोजिम विधालय व्यवस्थापन समीती गठन गरको दाबि गरेका छन् ।

यस्ता गठित समीती माथी चित नबुझेको राजनीतिक दल र अभिभाकहरुलाई अब पनि चित बुझदो खाले समीती गठन गर्न सक्ने प्र।अ। यादवले बताए । नव गठित समीतीको बारेमा बुझन खोजदा बैठक रजिस्टर विधालयमा नभएको रसो रजिस्टर प्र.अ. यादवले नै लगेको विधालयका निमित प्र.अ.राम कृपाल ठाकुले बताए । ठाकुरले थपदै भने म शिक्षा तर्फको पढाई हेरने गर्दछु प्रशासनिक कार्य प्र अ आफै हेर्ने गर्दछ ।गठन गरीएको विधालय व्यवस्थापन समीती राजतन्त्र कालमा हुने गरेको कानुन हुबहु हो । राजाको शैलिमा अध्यक्ष पदमा टिका लगाउने प्रवधान ल्याएको प्रति स्थानिय अभिभावकहरु, राजनीतिकर्मी, भद्र भलादमीहरुको आपति रहेको छ । यसरी गैरकानुनी तरिकाबाट गठन गरीएको विधालय व्यवस्थापन समीती विघटन गरी संघिय शिक्षा ऐन अनुसार समीती गठन गर्न आयोजक समीतीले जोडदार माग गरेका छन् ।विगत डेढ वर्षदेखि समीती विहिन रहेका विधालयमा समीती गठन भएको दिन नगर प्रहरी, शस्त्र प्रहरी समेत बोलाइ समीती गठन गर्न दबाब सिर्जना गर्ने र प्र। अ।ले ३ जनाको नाम स्थानिय तहमा पठाइ एक जना छान्ने जस्ता प्रक्रिया अपनाइएको आरोप समाजवादि पार्टीका केन्द्रिय सदस्य हरी नारायण कामतिले लगाएका छन् । गठन गरीएको समीतीलाई ८० प्रतिशत भन्दा बढि अभिभावकहरुले मान्यता नदिएको र

वडा ४ का वडा अध्यक्ष राम लोभित यादवले पनि प्र.अ. यादवकै संरक्षण गरेको नेपालि कांग्रेसका महासमीती सदस्य राजकुमार पासवानले वडा अध्यक्ष यादव माथि आक्रोस पोखेका थिए ।यता भु।पु। विधालय व्यवस्थापन समीतीका अध्यक्ष रामवालक यादवले पनि वर्षौ देखि विधालयमा हर हिसाव नभएको, प्र।अ। यादव नियमित विधालय नआएको,छात्रवृति रकम, प्लस टु को रकममा हिनामिना, कम्प्यूटर, प्रिन्टर जस्ता उपकरणमा मनमानी गरेको आरोप समेत लगाएका छन् ।प्र।अ। यादव माथी विधालयका प्रा।वि। तहका शिक्षा संजय कुमार यादवको २०७४। ७५ को पहिलो चौमासिक तलब नपाएको शिक्षक यादवले गुनासो पोखेका छन् ।संर्घष समीती सुखीपुर नगरपालिका ४ कविलासी द्वारा आयोजित पत्रकार सम्मेलन मार्फत विधालयमा शान्तिपूर्ण धारणा लगायत बिभिन्न किसिमका चरनबद्ध आन्दोलनका कार्यक्रम सार्वजानिक गरिएको हस्ताक्षरित विज्ञप्तिमा उल्लेख गर्दै संघर्स समीतीका एक सदस्य तथा राजपाका नेता राम रिझन यादवले बताउनुभएको छ ।नव गठित विधालय व्यवस्थाापन समितिको अध्यक्षमा श्याम कुमार यादव चयन भएको छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • ‘टिकटक’ बनाउन रेलमार्गमा हिडिरहेका युवाको रेलको ठक्करबाट मृत्यु
  • पूर्वीय दर्शनमा मोक्ष : जीवन हुँदै पाइन्छ कि मृत्युपर्यन्त कुर्नुपर्छ…
  • साहरुखको ‘पठान’को सेटमा लफडा
  • गल्याङ जेसिजको दोस्रो पदहस्तान्तरण
  • जाडोमा किन पिउनुपर्छ पर्याप्त पानी ?
  • ‘नाचिदेउ वसन्ती’को उत्कृष्ट कभर भिडियो बनाउनेलाई एक लाख पुरस्कार
  • प्रचण्ड–माधव समूहको स्थायी कमिटीको बैठक आइतबार बस्ने
  • तिलोत्तमा  मा  जारी दोस्रो उपमेयर रनिङ शिल्ड खुल्ला महिला भलिबलमा…
  • बुटवलमा एउटै छातामुनी सम्पुर्ण सामाग्री पाइने मार्ट संचालनमा
  • तीन दिनभित्र ३० वटा कार्यकारी आदेशमा राष्ट्रपति बाइडेनको हस्ताक्षर