एक बैवाहिक जोडीले स्वयम्वर मै पहिराईयो बेहुलालाई कुशको औंठि

२४ माघ २०७६, शुक्रबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


महेश सिंह  / सिरहा  – सिरहाको लहान नगरपालीका ३ डगराटोल स्थित एक नब बैवाहिक जोडीले स्वमबर मै पहिराईयो बेउलीले बेउलालाई कुशको औंठि लगाई दिएपछि बेलाले खुशी ब्यक्त गएका । २०७६ माघ २२ गते बुधबारका दिन सुभ बिवाह हिन्दु धर्मको माईथली प्रमपरा अनुसार सु – समपन भएको छ । सिरहाको लहान नगरपालिका ३ बस्ने बलदेब महतो र आमा श्रीबती देबि महतो को माईली छोरी २३ वर्षिय अमृता कुमारी महतो कि बिवाह मोहोतरी जिल्लाको बर्दिबास नगरपालिका ७ प्रेमनगरको सुर्यनारायण महतो र आमा कुमारी देबि महतो कान्छो छोरा बर्ष २५ को अशोक महतो संग मागी बिवाह सम्पन्न भएको छ । नेपालमा कुशवाहा समुदाय आदि अनादी कालदेखी बस्दै आएको एक इतिहासमा उल्लेख छ । नेपालको भुमिमा भगवान श्रीरामको जेष्ठ पुत्र कुश र भाई लवको जन्म माता सिताको गर्भबाट भएको कुशवाहाहरुको बन्साबालीमा उल्लेख छ ।

कुश बंशको धरोहर भगवान गौतम बुद्ध हो । भगवान गौतम बुद्ध कुशवहाँ समाज कै हो भने धेरैलाई थाहा छैन । भगवान गौतम बुद्धको बंशाबली विभिन्न पुस्तकहरुमा उलेखछन् । भारत सरकारले प्रकाशन गरेको प्राचीन ईतिहासमा पनि भगवान गौतम बुद्ध सुर्य बंशि रघुबंशि श्रीरामको जेष्ठ पुत्र कुशको बंशाबली भित्रै कै राजाको रूपमा राज गरेको प्रमाणहरु भेटिन्छ । समराट अशोक ,माता सीता,कुश बंशको माहानतम भगवान गौतम बुद्ध कुशवाहा समुदायको हो भने बुझिन्छ । संसारमा सब भन्दा बढी सुर्य बंशिहरुले नै धर्तीमा राज गरेको प्रमाणहरु छ् । कुशवाहाहरुको विभिन्न उपाधीहरु रहेको छ । कुश वाहा समुदायको बिवाह मा पान र कुश विशेष मानीने गरिन्छ्न । यो एउटा जंगली जडिबुटी र हरियो पराल हो यो जंगलमा गाई बस्तुहरुले खानमा खुब मन पराउने गरेको र यता पान हिन्दु धर्ममा राम्रो सुघता मानीन छ , भने मानिसहरु स्वास्थको लागी औषधि प्रयोजनमा विशेष प्रयोग गर्ने गरेको छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया