प्रेरणा राज्यलक्ष्मीले नेपाल ट्रष्टको जग्गा आफ्नो दाइजो दाबी गर्दै दायर गरेको रिट खारेज हुने

२५ माघ २०७६, शनिबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


काठमाडौं/ सर्वोच्च अदालतले पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाहकी छोरी प्रेरणा राज्यलक्ष्मी शाहले नेपाल ट्रष्टको जग्गा आफ्नो दाइजो दाबी गर्दै दायर गरेको रिट खारेज हुने फैसला गरेको छ ।प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्रशमशेर राणासहित ५ जनाको संवैधानिक इजलाशले यस्तो फैसला सुनाएको हो । फैसलासँगै काठमाडौंको छाउनीस्थति १५ रोपनी जग्गा नेपाल ट्रष्टकै हुने भएको हो ।स्वर्गीय राजा वीरेन्द्र शाह तथा उनको परिवारका सदस्यको नाममा रहेको सम्पत्ति नेपाल ट्रस्टको मातहत ल्याउने भन्दै सरकाले १ पुस २०६४ मा निर्णय गरेको थियो ।

सरकारको उक्त निर्णयअनुसार छाउनीमा रहेको १५ रोपनी जग्गा पनि ट्रस्ट मातहत आएको थियो । तर, ज्ञानेन्द्र शाहकी छोरी प्रेरणाले सरकारले निर्णय गर्नु अगाडि नै आफूले उक्त जग्गा दाइजोमा पाएकाले जग्गा आफ्नो हुने दावी गर्दै सर्वोच्चमा मुद्दा दायर गरेकी थिइन् ।प्रेरणाको मागदाबीअनुसार सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीश रामकुमार साह र न्यायाधीश चोलेन्द्र शम्शेर राणाको इजलाशले उक्त जग्गा नेपाल ट्रस्टको नहुने फैसला सुनाएको थियो ।तर, नेपाल ट्रस्टले सर्वोच्चको उक्त फैसलाविरुद्ध पुनरावलोकनको निवेदन दिएपछि फैसला उल्टी भएको थियो । २१ पुस २०७३ मा प्रधान्यायाधीश सुशीला कार्की तथा न्यायाधीशहरु दीपक कार्की र सपना प्रधान मल्लको संयुक्त इजलाशले उक्त जग्गा स्वर्गीय राजा वीरेन्द्रको नाममा रहेको भन्दै प्रेरणाको मागदाबी नपुग्ने फैसला सुनाएको थियो ।प्रधानन्यायाधीश कार्कीसहितको संयुक्त इजलाशको फैसलाविरुद्ध प्रेरणाले पुनः ६ पुस २०७५ मा सर्वोच्चमा रिट दायर गरेकी थिइन् ।तर, शुक्रबार सर्वोच्चको संवैधानिक इजलाशले प्रेरणाको रिट नै खारेज गरिदिएको छ ।सर्वोच्चले प्रेरणाको रिट खारेज गरिदिएसँगै छाउनीस्थित १५ रोपनी जग्गा अब नेपाल ट्रस्ट मातहत आउने निश्चित भएको छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया