प्रणय दिवश : विहे गर्ने मन छ उमेर मिल्ने पुरुष छैन

२ फाल्गुन २०७६, शुक्रबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
138 Shares


दैलेख – अन्य जातीले प्रणय दिवस मनाईरहँदा दक्षिण एसियाको लोपोन्मुख मानिने राउटे समुदायकी युवतीलाई विवाह योग्य पुरुष नपाउने चिन्ताले पिरोलिरहेको छ । प्रेम दिवसवारे बेखवर यो समुदायकी युवतीलाई जात मिल्ने युवासंग विवाह हुदैन की भन्ने चिन्ताले पिरोल्ने गरेको छ । प्रेम दिवसकोवारे यो समुदाय जानकार छैनन । प्रेम दिवसकोवारे जानकारी नभएपनि प्रेमबारे ज्ञान छ । तर विहे गर्न समुदायमा उमेर मिल्दो पुरुषको अभाव छ । सुर्खेत जिल्लाको निगालपानी जंगलमा बस्दै आईरहेकी राउटे समुदायकी युवती विमला शाहीले प्रेम दिवसकोवारे आफुलाई जानकारी नभएको बताई । ‘प्रेम दिवस भनेको के हो मलाई थाहा छैन । आफ्नो समुदायमा जात मिल्ने केटा नपाउदा कहिले विहे हुने हो भनेर चिन्ता लाग्न थालेको छ ।’ उनले भनिन् ।

शहर बजारमा कसैले मोवाइल, फेसबुक र इमेल इन्टरनेटबाट प्रेमदिवस मनाई रहँदा सुर्खेत जिल्लाको जंगलमा बस्दै आएका राउटे युवा युवती भने प्रेम दिवसको बारे बेखवर छन् । ‘हामीलाई थाहा छैन यो दिवस कसरी मनाउँछन् । के गर्छन । यो हामीले गर्ने होइन तपाईहरु जस्तैले गर्ने होला ?’ राउटे समुदायका युवा शिवराज शाहीले भने । राउटे युवती मात्र होइनन् । श्रीमान् गुमाएकी ३२ वर्षिय परु शाहीको पनि उस्तै पिडा छ । राउटे समुदायमा कोही केटा नपाएर पिडित छन् भने कोही श्रीमान्को अकालमै मुत्यु हुनाले प्रेमको पिडामा बस्नुपर्ने बाध्यता छ । आफ्नो जाती भन्दा अन्यजातीसँग विहेवारी नहुने हुँदा राउटे युवायुवती उमेर पुगे पनि अविवाहित वस्नुपरेको छ । तीन जाती रहेको राउटे समुदायको कल्याल जातीमा किशोर र किशोरीसँग विवाह गर्ने उमेरको केटा केटी नहुँदा अविवाहित वस्नुपर्ने बाध्यता भएको हो ।

३० वर्ष उमेर काटीसकेका दिपक शाही बेलामौका आफुलाई विवाह गर्ने केटी पाइन्दैन कि भन्ने चिन्ता लाग्ने गरेको बताउछन् । आफु भन्दा जेठोले विहे नगरि अरुले बिहे गर्न नपाउने चलन राउटे जातीमछ । ‘अगाडीको मान्छेको विहे भएपछि उमेर अनुसार कान्छोले विहे गछौं ।’

रास्कोटीमा केटा र केटीको सँख्या न्युन रहेको कल्याल जातीका युवायुवती अविवाहित बस्नुपरेको अर्का राउटे मुखिया सुर्य नारायण शाहीले जानकारी दिए । राउटेमा कल्याल समाल र रास्कोटी तीन जाती छन् । कल्याल जातीका पुरुषलाई मात्र यो समस्या छैन । महिलाहरु पनि समस्यामा रहेको अर्का राउटे बलबहादुर शाहीले बताए । मानसिंह शाहीकी ३१ वर्षिया छोरी गाँजली शाहीको विहेवारी नभएकैले माइतमा बस्नुपरेको छ । उमेर बढदै जवानी चढदै गएपनि रास्कोटी जातीमा युवा नहुँदा विहे हुन नसक्नेको दुखेसो पोखिन । ‘विहे गर्ने केटाहरु साना छन् को सँग विहे गर्ने ।” उनले रास्कोटी जातको कर्णबहादुर शाहीको छोरा ८ वर्षिय बलाल शाहीलाई मनपराएको खुलासा गरिन ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • भारतीय मिडियाको उच्छृंखल सामाग्रीविरुद्ध नेपालले पठायो ‘प्रोटेस्ट नोट’
  • कार्यकर्तालाई प्रचण्डको आग्रहः कसैलाई राष्ट्रघाती र कसैलाई राष्ट्रवादी भन्दै नारा…
  • रुसमा कोरोना खोपको क्लिनिकल परीक्षण सफल
  • जनचासो, गुनासा र प्रभावकारी योजनाको लागि शुद्दोधनको सामाजिक परीक्षण
  • युग परिवर्तनका सम्वाहक युवा नै हुन् : कांग्रेस युवा नेता…
  • ग्रीका एयर कन्डिसन गुणस्तरीय भएकाले ग्राहकको पहिलो रोजाइमा
  • नेविसंघद्वारा आयल निगम घेराउ
  • रुपन्देहीमा लुम्बिनी मेट्रोसिटीले शुरु गर्यो सार्वजनिक यातायात सेवा
  • राजपुरमा जलीय जैविक विविधता संरक्षण समुह गठन
  • असफल खानेपानी आयोजना जिम्मा लिन नेकपाको ब्ल्याकमेलिङ