जापानमा गाई फार्ममा काम गरेको अनुभव नेपालमै उपयोग गर्ने एक युवा

७ फाल्गुन २०७६, बुधबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


  जापान ! हजारौं नेपाली युवाहरुको सपनाको देश । लाखौं खर्च गरेर रोजगारीका लागि जापान जान मरिहत्ते गर्ने नेपाली युवाहरुको भिडमा यहाँका एकजना युवाले जापानको गतिलो नोकरी छोडेर म्याग्दीको बेनी नगरपालिका– १ रत्नेचौरमा रू. १ करोड बढीको लगानीमा पशुपालन गर्न शुरु गरेका छन् ।छिमेकी जिल्ला बागलुङका सुनिल श्रेष्ठले वैदेशिक रोजगारिलाई बिट मार्दै रत्नेचौरमा जग्गा भाडामा लिएर पशुपालन फार्म सञ्चालनमा ल्याएका हुन् । व्यवस्थित रुपमा निर्माण गरिएको गोठमा मुर्राजातका १६ ओटा दुहुना भैंसी र जर्सी जातका ७ ओटा गाई रहेका छन्।रोजगारीको शिलशिलामा दुई वर्ष जापानमा विताएका श्रेष्ठले भिसाको म्याद हुँदाहुँदै पनि स्वदेश फर्किएर पशुपालनमा लागेको बताए ।धौलागिरि पशु तथा कृषि फार्म दर्ता गरेर पशुपालन शुरु गरेका उनले अहिले रू. १ करोड २५ लाख लगानी गरेर भौतिक पूर्वाधार निर्माण गरेका छन् । आगमी दिनमा लगानी बढाएर रू. ४ करोडसम्म पुर्‍याउने र धौलागिरिमै नमूना कृषि फार्म बनाउने योजना रहेको उनले बताए ।‘विदेशमा गर्ने श्रम र दु : ख स्वदेशमै गर्नसके राम्रो आम्दानी गर्न सकिन्छ भन्ने अठोट बोकेर फर्किएको थिए,

कृषिमा राम्रो संभावना मैले जापान पुगेर देखें, गाई फार्ममा काम गरेर धेरै सीप र अनुभव सिकेर स्वदेश फर्किएको हुँ’, उनले भने ।कृषिमा लगानी गर्न सकेमा राम्रो पैसा कमाउन सकिन्छ भन्ने सोचले पशुपालन शुरु गरेको उनले बताए । जापानमा गाई फार्ममा काम गरेको अनुभव सँगालेका श्रेष्ठले त्यहाँ सिकेको सीप र अनुभवलाई नेपालमै उपयोग गर्ने बाटोमा अघि बढेको जानकारी दिए ।वार्षिक रू. ३ लाख भाडा बुझाउने गरी १२ वर्षका लागि ३५ रोपनी जग्गा भाडामा लिएर फार्मको संरचना निर्माण गर्दै गरेको उनको भनाइ छ । गत पुस १७ गतेबाट फार्म सञ्चालनमा ल्याएका श्रेष्ठले यहाँ रू. ४ करोडसम्म लगानी गर्ने योजना बनाएको उनले बताए ।२०० ओटा उन्नतजातका भैंसी पाल्ने र धौलागिरिका तिन जिल्लाका सदरमुकामसम्म दूध पुर्‍याउने उनको योजना छ ।अहिले गाई र भैंसीले ११० लिटर दूध दिने गरेको र दूधलाई बागलुङ बजारमै खपत गर्ने गरिएको छ ।फार्ममा भैंसी र गाईको हेरचाह र दानापानी खुवाउन तिनजना कामदार कार्यरत छन् ।बागलुङबजारमा व्यापार व्यवसाय गरेका एक युवा रत्नेचौरमा आएर नमूना कृषि फार्म सञ्चालन गर्नु उदाहरणीय कार्य भएको वडा अध्यक्ष टेकबहादुर रावलले बताए । उनकै देखासिकी गरेर अहिले रत्नेचौरका युवाहरु पनि कृषि र पशुपालनतर्फ आकर्षित भएका छन् ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया