मैले कोही पनि पत्रकारलाई दशैँ खर्च लिन आउनुस् भनेको छैन : गोकुल बास्कोटा

२५ आश्विन २०७५, बिहीबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
3 Shares


असो २५ काठमाडौं । पछिल्लो समय सञ्चार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री गोकुलप्रसाद बास्कोटा विवादित बन्दै गएका छन् । बास्कोटाले संसदीय समितिको निर्णय नै उल्ट्याउन बाध्य बनाएपछि उनको आलोचना सुरु भएको थियो ।

सोही दिन मन्त्री बास्कोटाले पत्रकार र सञ्चारकर्मीलाई समेत अपमानित गरेको आरोप लाग्यो । बास्कोटाले विकास समितिको एउटा निर्णय नै उल्ट्याउन दबाब दिएको विषयले उनी विवादित बनेका थिए । उनै बास्कोटासँग ऋषि धमलाले कुराकानी गरेका छन् । नेपाली रेडियो नेटवर्कको कार्यक्रम नेपाली बहसका लागि गरिएको कुराकानीको सम्पादित अंश यहाँ प्रस्तुत गरिएको छ ।

गोकुल बास्कोटा, मन्त्री, सुचना संचार तथा प्रविधि

तपाईले विकास समितिमा के बोल्नुभएको थियो ? अहिले चौतर्फी विरोध भयो नि ?
विरोध भयो होला । कहिले बुझेर कहिले स्वार्थका लागि विरोध गर्ने गरिन्छ । मैले खासै केही पनि बोलेको छैन ।

पत्रकार र संचारमाध्यमलाई अपमान गर्नुभयो भन्ने आरोप छ नि ?
मैले त्यसो गरेको भिडियो कसैसँग छ भने सबै बजाए हुन्छ । अनि मात्रै श्रोता र दर्शकले फैसला गर्छन् ।

तपाईले त संचारमाध्यमले गलत लेख्यो भनेर आरोप पनि लगाउनुभयो नि ? न्यूज, भ्यूजका कुरा गर्नुभएछ ।
हो, सरकार बन्नेवित्तिकै अहिल्यै खाल्डा खन्देको जस्तो गरियो । न्यूज के हो, भ्यूज के हो ? मिसन केहो ? व्यवसायिकता के हो त्यति म बुझ्छु भनेको हुँ । कहिले कोलम लेखेर, कहिले रिपोर्टर भएर, कहिले सब इडिटर भएर, कहिले कार्यकारी सम्पादक भएर मैले पनि काम गरेको छु । अरुले जे पनि भन्न पाउने, मैले त्यति पनि भन्न नपाउने ?

तर पत्रकार महासंघले कडा आपत्ति जनाएको छ नि ?
म एउटा कुरा सोध्छु चाहन्छु महासंघलाई, पत्रकार महासंघ कता ? पारिश्रमिक बढाउने पक्षमा कि बढ्नु हुँदैन भन्ने पक्षमा । मैले कोही पनि पत्रकारलाई दशैँ खर्च लिन आउनुस् भनेको छैन । टुइष्ट गरिदिने ? म दावासाथ म भन्छु, यो सरकार पत्रिकाले बनाइदिएको पनि होइन, पत्रिकाले विगार्ने पनि होइन । सरकार आफ्नै राजनीतिक दर्शन र मान्यताका आधारमा चल्छ ।

महासंघको कामप्रति तपाईको असन्तुष्टी छ ?
पत्रकार महासंघ कसका लागि हो ? आम पत्रकार समुदायको हक हितका लागि हो कि कसैको हक हितका लागि हो ? हामीले बोल्नै नपाउने ? हामीलाई लोकतन्त्र हुँदैन । सरकार र मन्त्रीमाथि अनावश्यक आरोप लगाएर लेख्न चाँही पाइन्छ ? मेरो सात पुस्ता खोजेर अध्ययन गरे हुन्छ ।

विकास समितिमा तपाईले के भन्नुभएको थियो ?
मैले आफ्नो कुरा स्पष्टसँग राखेको हुँ ।

विकास समितिको निर्णय नै उल्ट्याउनुभयो रे ?
मैले त कानुनमै भएको कुरालाई समितिले किन निर्देशन दिनुपर्यो भनेको हुँ । कसले कहाँ पत्रिका पढेर आउने अनि जे मन लाग्छ त्यही भनेर हुँदैन नि । म विनम्रतापूर्वक फेरी भन्न चाहन्छु, समितिले दिएको निर्देशन कुन कानुनअन्तरगत लागु हुन्छ ? केका आधारमा सरकारले लागु गर्न सक्छ भन्ने नै स्पष्ट छैन ।

तर तपाईले समितिको निर्णयमाथि हस्तक्षेप गर्नु गलत भयो भन्ने धेरै छन् नि ?

कुतर्क गर्नेले जे पनि भन्न सक्छन् । आरोप जति पनि लगाउन सकिन्छ । तर जब तथ्यहरु अगाडि सारिन्छ त्यसपछि कुतर्कहरु आफैँ हराउँछन् । समितिले निष्कर्ष सुनाउने तर छलफल नै नगर्ने गर्न मिल्छ ? यो त कसकसले कान भर्छ, त्यहीअनुसार काम गरेको जस्तो देखियो । यो त गतिलो संसदीय अभ्यास भएन नि ?

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • चौधरी फाउण्डेशनद्वारा मन्त्री बराल मार्फत अस्पताललाई भेन्टिलेटर हस्तान्तरण
  • तरूण विभागद्वारा कालिन्चोकका बाढीपिडितलाई राहत हस्तान्तरण
  • शेयर बजारमा अनलाइन प्रयोगकर्ता ५७ हजार
  • प्रदेश ५ को सामाजिक विकास मन्त्रालयका कर्मचारीलाई कोरोना संक्रमण पुष्टि
  • पश्चिम नवलपरासीमा शनिबार देखी एक हप्ता सम्म निषेधाज्ञ
  • लिखु तामाकोशी गाउँपालिकाका अध्यक्ष खड्का पक्राउ
  • रुपन्देहीमा थप ११ जनामा कोरोना संक्रमण
  • सिन्धुपाल्चोक पहिरो : चारको शव भेटियो, ३४ बेपत्ता
  • लायन्स क्लब अफ बुटवल जितगढीद्वारा गुल्मीका पहिरो पीडितलाई सहयोग !
  • घ्याल सुम्दो सेवा संस्था अमेरिकाको बैठक सम्पन्न,महासचिवमा छोन्जोम लामासहितका पदाधिकारीहरु…