भरतपुरमा तयार भयो ७२ घन्टामै विशेष अस्पताल

प्रकाशित मिति:

चितवन-भरतपुर महानगरपालिका–१० मा रहेको चितवन प्रदर्शनी केन्द्रमा ५० शय्याको ‘भरतपुर कोरोना विशेष अस्पताल’ ७२ घन्टामै तयार गरिएको छ। अस्पतालको बहिरङ्ग सेवा तथा जनरल वार्ड आजबाट नै सञ्चालनमा आउनेछ। भरतपुर महानगरको अगुवाइमा छोटो अवधिमा नै अस्पतालको लागि आवश्यक उपकरण सहितको संरचना तयार गरिएको हो। महानगरपालिका मेयर रेनु दाहालले आजदेखि अस्पतालको सेवा शुभारम्भ हुने बताइन्। अस्पतालमा परिचालन हुने चिकित्सक, कर्मचारी र स्वास्थ्यकर्मीलाई विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनको निर्देशनअनुसार आवश्यक तालिमसमेत दिइएको छ। अस्पतालमा परिचालन हुने स्वास्थ्यकर्मीलाई शतप्रतिशत प्रोत्साहन भत्ता र सुरक्षित पोशाकको व्यवस्था गरिएको उनले बताइन्।

कोरोनाको आशङ्का भएका बिरामीलाई मात्र यस अस्पतालमा राखिनेछ। अस्पतालमा रहने बिरामी र स्वास्थ्यकर्मीका लागि आवश्यक खानादेखि इन्टरनेटसम्मका सुविधाको व्यवस्था गरिएको छ। मेयर दाहालको संयोजकत्वमा रहेको १५ सदस्यीय कार्यदलले ७२ घन्टामा अस्पताल तयार गरी सञ्चालन गर्न लागेको हो। कार्यदलका प्रवक्ता डा।भोजराज अधिकारीले अस्पताल सञ्चालन गर्न जिल्लाका दुई सरकारी र दुई निजी मेडिकल कलेजबाट आवश्यक शय्या ल्याइएको जानकारी दिए।

प्रयोगशाला, रेडियोलोजीलगायतका सेवाका लागि निजी अस्पतालले सहयोग गरेका छन्। अस्पताल सञ्चालनका लागि उद्योग सङ्घ र उद्योग वाणिज्य सङ्घले आ–आफ्नो ठाउँबाट सहयोग गरेको उनले बताए। अस्पतालमा सरकारी अस्पताल, निजी मेडिकल कलेज र भरतपुर महानगरपालिकाको स्वास्थ्य केन्द्रमा कार्यरत चिकित्सक, स्वास्थ्यकर्मी परिचालन गरिएको छ। अन्य सबै खर्च अहिले भरतपुर महानगरपालिकाले गरिरहेको जनाएको छ। अस्पतालमा छिट्टै १० शय्याको सघन उपचारकक्ष र १० शय्याको हाइ डिपेन्डेन्ट युनिट एचडीयू समेत सञ्चालन गरिँदै छ। यसका लागि काम अघि बढिसकेको डा।अधिकारीले जानकारी दिए। अस्पताल सञ्चालनका लागि सात सदस्यीय व्यवस्थापन समिति गठन गरिएको छ।