कहिले ढल्ने हो यो लामो रात ? : रवीन्द्र समीर

२१ चैत्र २०७६, शुक्रबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


रवीन्द्र समीर  – अहिले बाताबरण निकै मनमोहक छ | रुखले पालुवा लगाएका छन् | चराहरुको चिरबिरले बसन्त ऋतुलाई रंजन गर्दैछन | स्वच्छ हावा बहिरहेको छ | क्षितिजमा हिमाल मुस्कुराएका छन् | डांडाकाँडाले हरियो पछ्यौरा ओढेका छन् | आकासमा जुनतारा चम्किएका छन् | कतै पनि धुलो, धुँवा तथा कोलाहल छैन | पशुपंक्षी तथा बनस्पतिले आफुलाई सुरक्षित ठानेका छन् |

घरको खाना, आराम तथा धपेडीविहिन जीवनशैलीको कारण मान्छेहरु स्वस्थ छन् | ब्यस्त मान्छेहरु पनि परिवारसंग मिठा पल व्यतित गरिरहेका छन् | अस्पताल, क्लिनिक तथा स्वास्थ्य केन्द्रहरु रित्ता छन् | प्रदुषणको कारण हाम्रा आँखा, छाला तथा श्वासमार्गमा एलर्जी भएको छैन | रुघाखोकी लागेको छैन | सास फेर्न गाह्रो भएको छैन | फोक्सोमा प्रचुर अक्सिजन भरिएको छ | जंक फुड, रेस्टुरेन्ट तथा होटलका कृत्रिम खानाले कसैको पनि पेट बिगारेको छैन | पाचन प्रणाली आफ्नो लयमा फर्किएको छ | कामको तनाब, दिनचर्याको तनाब तथा ट्राफिक जामको तनाब शुन्यप्राय छ |

लाग्छ, सधै जीवन यस्तै थियो | धुलो, धुँवा, हिलो, चर्को आवाज, कोलाहल कहिल्यै थिएन र अब हुने छैन | सहर पहिलोपटक गाउँ भएको छ | हामीसंग भएका सामग्री आफैलाई बढी भएको छ | कुनै कपडा किन्ने रहर छैन | बाहिर खाने इच्छा छैन | कसैलाई भेट्ने चाह छैन |

यतिमात्र हैन अहिले हामीले गते र बार बिर्सेका छौं | ती गते र बार मान्छेले दिएका नाम मात्र हुन् | प्रकृतिले हरेक दिन उस्तै दिएको हुन्छ |

मनमा एक तमासको डर छ | आँखाले नदेखिने कोरोना भाइरसले पृथ्वी ठप्प पारेको छ | आफ्ना हातसंग शंका छ | आफ्ना घरका सामानसंग शंका छ | आफन्तसंग शंका छ | मान्छेसंग भेट्नु नपरे हुन्थ्यो जस्तो लागिरहेको छ |

अत्यास छ, यो भाइरसको तानाशाही सत्ता कति लम्बिने हो ? भान्सा रित्तिएपछि के खाने हो ? औषधि पाइने हो कि हैन ? पानी पिउन कहिलेसम्म पाइने हो ? कथंकदाचित बिरामी भए के गर्ने हो ? बिभिन्न किसिमका भाडा कसरी तिर्ने हो ? कहाँबाट पैसा ल्याएर किस्ता तिर्ने हो ? यो कोरोना शाशन ढल्ने बेलासम्म आफ्नो जागिर रहने हो कि गइसक्ने हो ? एउटा सिटामोल किन्न जाँदा प्रहरीको लाठी खान पर्ने कहिलेसम्म हो ? हिड्दाहिंड्दै बीच बाटोमा रोकिएका पाइला कहिलेदेखि अगाडि बढाउने हो ?

धैर्यताको बिकल्प छैन | नयाँ दिन आउन यो रात ढल्नुको बिकल्प छैन | कति लामो रात हो यो ?

चिन्ताको कुनै अर्थ छैन | जीवनमा जे जे आए, ती स्वीकार्य भए | तीता पल, मिठा पल, सुन्दर पल, कुरूप पल | अब आउने पल पनि स्विकार्नु पर्छ, चुपचाप | सहनु पर्छ, चुपचाप | प्रकृति बदलियो अब स्वीकृति बदलिनु जरुरि छ | शक्ति, बैभव र प्रगतिको परिभाषा बदलियो अब हामीलाई त्यसलाई हृदयंगम गर्नु जरुरि छ | सुरक्षाको परिभाषा बदलियो, सत्रुको परिभाषा बदलियो, मित्रको परिभाषा बदलियो, छनोटको परिभाषा बदलियो …अब हामीले आफुलाई पढ्नु जरुरि छ, को हुँ भनेर चिन्नु जरुरि छ |

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • गल्याङ जेसिजद्वारा ७५ जना वृद्धवृद्धालाई सम्मान ।
  • सुमन गुरुङको उपचारका लागि आर्थिक सहयोग !
  • आप्रवासी परिवार हक हित मञ्च पश्चिम नवलपरासी र ईन्द्रेणी समाजिक…
  • सामुदायिक वन उपभोक्ता महासंघ स्थानिय महासंघ सरावल पश्चिम नवलपरासीको बैठक…
  • रूवाएर “कहिलै आँखा नभिजाउने” भन्छिउ – गजल
  • राप्तीमा ८ सहकारीले अनुदानको मल विक्रि वितरण गर्न पाउने
  • कांग्रेस वरिष्ठ नेता पौडेल पक्राउ
  • नेकपा सचिवालय बैठक २० मिनेट बसेर सकियो
  • विजनेश ईन्कुवेशन कार्यक्रमको कार्यालय उद्घाटन उद्यमशिलता बिकासमा योगदान पुग्ने विश्वास
  • रोटरी क्लव अफ बुटवलको २८ औं चार्टड नाइट सामाजिक क्षेत्रमा…