कोरोना पछीको आर्थिक विकासमा कृषि र वन क्षेत्रकाे भुमिका

१८ बैशाख २०७७, बिहीबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


युबराज भण्डारी र तुल्सीराम भुसाल,बैशाख १८ ।  कोरोनालाइ कहर हैन अबसरको रुपमा स्थापित गरौ बाझो जग्गा, खेतियोग्य जमिन को सदुपयोग र वन क्षेत्रको दिगो व्यवस्थापन गरौँ। सन् २०१९ को नोभेम्बर महिनामा चिनको वुहान प्रान्तबाट देखिएको कोरोना भाइरस हाल बिशवका २१० भन्दा बढी देशहरुमा माहामारिको रुपमा फैलिएको छ बिशवका शक्तिसाली तथा आर्थिक प्राबिधिक रुपमा सम्पन्न रास्ट्र देखि गरिब तथा अल्पविकसित रास्ट्रहरु सबै नै यो माहामरी बाट पीडित छन् । बिशव स्वस्थ संगठन९ध्ज्इ० ले पनि यसलाइ दोस्रो बिशवयुद्द पछिको सबैभन्दा ठूलो चुनौतीको रुपमा बिशलेस्ण गरिरहेका छ।कोरोना सक्रमित ब्याक्ती को सङ्ख्या वृद्धि भए सङै नेपालमा पनि चैत्र १० देखि बैशाख २५ गतेसम्मको लागि पुर्ण रूपमा लकडाउन लम्बाईएको छ । लकडाउन भए सगै सबै उधोग कलकारखाना ब्यापर ब्याबसाय सबै ठ्प्प छ। यो माहामरिका कारण करिब १० लाख भन्दा बढी श्रम शक्ति रोजगार बिहिन भइसकेका छ्न ।रोजगारी को सिलसिलामा बिदेशीएका करिब ४० लाख युबाहरु मध्ये ३०५ भन्दा बढी युबाहरु कोरोनाका कारण बेरोजगार भएका छ्न , उनीहरु बिदेशी भुमिमा अलपत्र परिरहेका छ्न र स्वदेशि भुमिमा फर्कने आसामा छन् ।बिदेश मा ठुलो सपना बोकेर भबिस्य उज्ज्वल बनाउन अध्यन गर्न गएका लाखौ बिद्यार्थी हरु पनि यो महामारीको बेला आफ्नै जन्मभूमिमा फर्कने सोचमा देखिरहेका छ्न। यो अबस्थामा सरकार ठुला चुनौती देखिरहेका छ्न् देश सम्पुर्ण छेत्रमा ठुको झडका पुगेको छ जस्तै स् आर्थिक , शैक्षिक , औद्योगिक , कृषि , पसुपालन र सम्पुर्ण बिकास का छेत्रहरु इत्यादि । यो बेला सरकारले राजस्व लछय अनुसार उठाउन सकेको छैन। यहि अबस्था हने हो भने लकडाउन पछि एकदमै कम हुने निश्चित छ। बिशव बैकले भने अनुसार रेमिटान्स १४५ ले घट्ने देखिन्छ। बिशवका बिकासित , दातृ रास्ट्रप छिमेकी देशहरु पनि कोरोना माहामरी को चपेटा ब्याहोरी रहेका छ्न त्यसैले त्यहा बाट पनि त्यति सहयोग आउने सम्भावना देखिदैन ।यहि अबस्था रहयो भने सरकारले आफ्नो लछय अनुसार कुनै कुरामा उपलब्धि हासिल गर्न सक्दैन र बिकास को गति पनि पछाडि धकेलिने सम्भावना देखिन्छ ।

यो अबस्थामा समग्र रुपमा हेर्दा सरकारको आयआर्जनका स्रोत न्यून हुँदै जाने र अर्को तर्फ रोजगारीका अबसर हरु पनि कम हुँदै जाने र बेरोजगारी को समस्या बिकारल रूपमा बढदै जाने स्थितिमा कृषि र वन क्षेत्र हो आसाभरोसा को केन्द्रबिन्दु बनेको हो। कृषि क्षेत्रस् भौगोलिक हिसाबले भरिपुर्ण नेपालमा कृषि छेत्रको प्रचुर सम्भावना छ। नेपालको कुल क्षेत्रफल १४७१८१ बर्ग। कि।मि मध्ये ३०९१ बर्ग। कि।मि९ ३०९१००० हेक्टर ० खेतीयोगय जमिन छ भने खेती नगरीएको खेतीयोगय जमिन १०३० बर्ग। कि।मि ९१०३०००० हेक्टर ० रहेको छ । केन्द्रिय तथ्यांक बिभागको २०७४र७५ को तथ्यांकअनुसार कृषि तथा बन छेत्रमा कृषि छेत्रको कुल गार्हस्थ उत्पादन वृद्धिदर २।७२५ , मत्सय पालन कुल उत्पादन वृद्धि दर ७।४२५ र गैह्रकृषि छेत्रको वृद्धिदर ७।१०५ रहेको छ ।२०७४र४५ तथ्यांक अनुसार नेपाल को कुल गार्हस्थ उत्पादनमा कृषि क्षेत्र २७।१०५ योगदान रहेको छ तर यो कृषिप्रधान देशको हिसाबले हेर्दा धेरै कम हो। नेपालमा ६५।६५ जनसंख्या कृषि पेसामा आवद्ध छन ।अधिकास जनता कृषि पेशामा आबद्ध भएपनी आफुलाइ ६ महिनालाई हुने खाधान्न बाली उत्पादन हुन सकेको छैन यसको मुल जड भनेकै कृषि आधुनिकरण , ब्याबस्थापन र बैज्ञानिक तबरबाट खेती प्रणाली नहुनुले नै अर्को तर्फ भनेको युबाशक्ति अभाव र कृषि योगय जमिन बझो भइ उत्पादन ह्रास आयो । अहिलेको परिपछेमा बाझो जमिनको सदुपयोग र संरक्षण गरि कृषि कर्म वा पेसामा लागियो भने हामी परनिर्भरता बाट आत्मनिर्भर तर्फ उन्नमुख हुन सक्छै रोजगारीका अबसरहरु आफ्नै देशमा पाउन सक्छौ र नेपालीको आयस्रोत वृद्धिको लागि कृषि क्षेत्रलाइ बिकास गर्न महत्त्वपूर्ण अबसर आएको मान्नुपर्छ ।कृषि क्षेत्रमा बिनियोजित बजेट हुने खानेर र राजनीतिक पहुँचवालाले पाएकाले वास्तविक कृषि कर्म गरेर खाने किसान सम्म पुग्न सक्दैन यो कारण ले पनि ब्याबसायिक कृषि तर्फ उन्मुख हुन गाह्रो हुने भएकोले निर्बाहामुखी खेतीका कारण पनि परनिर्भरता बढदै गइरहेको छ।

कृषि पेसालाई हेपिने र कृषि कर्म गर्ने लजाउने र धउ मान्नाले नै हामी कृषिजन्य बस्तुहरु जस्तै तरकारी, फलफूल , माछा मासुमाछा अरु देस सङ भर पर्नुपर्छ ।अर्को कारण भनेको बिदेश बाट आयत भइ आएको कृषिजन्य बस्तु हिमाल , पहाड र तराईका घरसम्म पुर्याइएको ले नै मान्छे हरु बिदेशबाट पैसा कमाएर ल्याउने र किनेर खाने प्रवृत्तिका कारण कृषि छेत्र ओझेलमा परेको छ।तर कोरोना मान्छेका ती प्रवृत्ति यथाबत राख्न दिएन । कोरोनाले मान्छेको जिबनसैली मा धेरै परिवर्तन ल्याएको छ। जस्तोसुकै सङ्कट को घडिमा पनि कृषि र स्वास्थ छेत्र आधारभुत आबसयकता हुन भनेर बुझाएको छ त्यसैले कोरोनालाई कहरको रुपमा नलिउ अबसरको रुपमा लिउ कृषि र कृषिजन्य खेतीतर्फ उन्मुख हौ आफनो देश पसिना बगाउ, आफ्नै देशको माटोमा रम्न सिकौ , ब्याक्तीगत जिबनसैली परिवर्तन सङै समग्र रास्ट्रको बिकास हुने काम तर्फ कटिबद्ध भएर लागौ कृषि छेत्रमा क्रान्ती ल्याउ र आत्मनिर्भर हुन सिकौ। वन क्षेत्र विभिन्न प्राकृतिक स्रोतहरुमध्ये वन क्षेत्र एक नविकरणीय स्रोत हो र यसलाई देशको आर्थिक उन्नतिमा अधिकतम रुपमा प्रयोग गर्ने संम्भावना रहेपनि हुन सकिरहेको छैन। नेपालको कूल क्षेत्रफलको ४४।४५ प्रतिशत वनले ओगटेको छ। मानवलगायत सबै प्रकारका जीवजन्तु र वनस्पति प्रजातिको जीवनका लागि वन महत्वपूर्ण रहेको छ । वनबाट काठ, दाउरा, डालेघाँस जडीबुटी, स्याउला, पत्करजस्ता उत्पादनको अतिरिक्त कार्बन शोषण, अक्सिजनको उत्सर्जन, जलाधार संरक्षण, पानीको मुहान संरक्षण वातावरणको स्भाविक प्रशोधन, प्राकृतिक सौन्दर्य, सांस्कृतिक पहिचानजस्ता वातावणीय सेवासमेत वनबाट प्राप्त हुन्छ । जैविक विविधताको संरक्षणका लागि वन महत्वपूर्ण आधार हो । वन तथा वातावरण मन्त्रालयका अनुसार नेपालमा पहिचान भएका एक सय १८ प्रकारका पारिस्थितिकीय प्रणालीमध्ये एक सय १२ वटा पारिस्थितिकीय प्रणाली वनभित्रै पर्दछन् ।

त्यस्तै नेपालमा पाइने झण्डै १२ हजारभन्दा बढीका सङ्ख्यामा पहिचान भएका वनस्पति प्रजाति र सोही सङ्ख्याको हाराहारीमा पहिचान भएका जीवजन्तु प्रजाति कुनै न कुनै हिसाबले वनजङ्गलमै आश्रित छन् । यी समुदायमा आधारित वन व्यवस्थापन गर्न ३० हजारभन्दा बढी सामुदायिक समूह क्रियाशील छन् । यस्तै साना ठूला गरी झण्डै २० हजार वनमा आधारित उद्योग सञ्चलनमा रहेको मन्त्रालयको तथ्याङ्क छ । नेपालको कूल वनको क्षेत्रफल केही वृद्धि भएको देखिए पनि वनको उचित संरक्षण, व्यवस्थापन र उपयोगमा केही चुनौती रहेको देखिन्छ । ३अब के गर्नु पर्ला तरु तर हामीले मात्र संरक्षण गरेर सन्तुष्ट रहने बेला छैन। वन क्षेत्रबाट उचित आर्थिक उपार्जन गर्न धेरै ढिलो भइसकेको छ। नेपालमा काठको माग प्रति वर्ष ३३ लाख क्यूविक मिटर छ। जबकी यसको आपूर्ति मात्र एक लाख १३ हजार क्यूविक मिटर छ। बहुसरोकारवाला वन कार्यक्रमको अध्ययनले नेपालको वनलाई सही सदुपयोय गर्न सके यसबाट प्रति वर्ष ९२ लाख क्यूविक मिटर काठ उत्पादन गर्न सकिने देखाएको छ। जो नेपालको कुल मागको तीन गुणा बढी हो। वन स्रोतको उचित व्यवस्थापन तथा सदुपयोगवाट राष्ट्र निर्माण तथा राष्ट्रिय अर्थतन्त्रमा समेत उल्लेखनीय रूपमा योगदान गर्न सक्छ । उचित ब्याबस्था नभएमा वन स्रोत नै नष्ट भएर गइ अनेकन वातावरणीय समस्यहरू झेल्नु पर्ने हुन्छ। नेपालको कुल वनको ५१५ ९२१ लाख ८० हजार हेक्टर० वनक्षेत्र उत्पादन मुलक वैज्ञानिक व्यवस्थापन गर्न योग्य रहेको आंकडा देखिन्छ । केही महत्वपूर्ण वन जस्तै तराईको वन, खोटेसल्लाको वन, उत्तिसको वन र कपुस(चिलाउनेको वन मात्र व्यवस्थापन गर्न सके बार्षिक ६(१२ करोड घन फिट काठ दिगो रूपमा उत्पादन हुने देखिन्छ भने व्यवस्थापनको कार्य गर्दा ५ लाख ८५ हजार देखी १२ लाख ९५ हजार मानिसले बर्षै भरि रोजगारी पाउन सक्छन।

यसरि वन व्यवस्थाले काठ दाउराको आपुर्तीमा सहज गर्नुको साथै प्रसस्त राजश्व आर्जन ९ १०० अर्व रूपैया पर्ति वर्ष० भई राष्ट्रिय अर्थतन्त्रमा उल्लेखनीय योगदान पुग्ने, रोजगार सृजना हुने र वनको हैसियत समेत सुधार हुने दिन्छिन् । उदाहरण को लागि तराईको २० जिल्लामा करिब ४९३३७९ हे। वन क्षेत्र संरक्षित, सामुदायिक वन, साझेदारी वन, राष्ट्रिय वनको रूपमा रहेको छ। सो मध्य करिब ५० प्रतिशत वन क्षेत्रमा वैज्ञानिक वन व्यवस्थापन प्रणाली लागु गर्न सकेमा देशको अर्थतन्त्रमा करिब १५ अर्ब रुपैयाँ बार्षिक रूपमा दिन सक्ने देखिन्छ । तर विभिन्न नीतिगत कठिनाईका कारण वनमा नै लगभग ११ लाख क्युविक मि। काठ कुहिरहेको आँकलन गरिएको छ। काठको आयातको परिमाण हालका वर्षहरुमा अरु बढ्दो क्रममा छ। यसको मुख्य कारण विभिन्न नीतिगत समस्याले, नेपालमा काठको उत्पादनमा कमी हुनाले, बजारको माग अनुसार आपूर्ति हुन नसक्नु हो। जसका करणले बजारमा काठ मूल्य अधिक छ। यसरि सम्पूर्ण आँकलन गर्दा नितिगत समस्याहरू हटाई दिगो व्यवस्थापन गर्न सके देशको अर्थतन्त्रमा उलेख्य सुधार आउने देखिन्छ ।यहाँ अर्को बिर्सन नहुने पक्ष के पनि हो भने वन भनेको मात्र काठ होइन। यसमा भएका असंख्य मूल्यवान जडिबुटीबाट पनि मनग्य आम्दानी लिन सकिन्छ। हाल नेपालबाट ९० प्रतिशतभन्दा बढी जडिबुटीहरु अप्रशोधित रुपमा विदेश निकासी भइरहेका छन्। जसको कारणले नेपालले यसको वास्तविक मूल्यभन्दा धेरै कम फाइदा लिन सकेको छ।यसको मुख्य कारण नेपालको जडिबुटीको वास्तविक बजारमा पहुँच नहुनु र बजारको मागअनुसार प्रशोधन गर्न हामीसँग प्रविधि नहुनु नै हो। जडिबुटीको विश्व बजारमा बढ्दै गइरहेको माग र कोरोनाजन्य प्रकोपले मानव जातिलाई प्रकृति उन्मुख बनाएको अवस्थामा यसको माग आगामी वर्षहरुमा झनै बढ्ने देखिन्छ। विश्व बजारमा पहुच पुर्‍याउन नेपाल एक्लैको प्रयासले सहज देखिदैन।त्यसैले विदेशी लगानी भित्राउन आवश्यक छ। विदेशी कम्पनीहरुले लगानी मात्र नल्याई प्रविधिका साथै बजारको सुनिश्चितता गर्दछन्। तर फेरि चुरो कुरो भनेको दिगो व्यवस्थापन नै हो। यसमा पनि समुदायको ठुलो भूमिका हुन्छ। जडिबुटीको संरक्षण, व्यवस्थापन र प्रारम्भिक प्रशोधनको काम समुदाय स्तरमा गरी मूल्य अभिवृद्धि र निकासी निजी क्षेत्रबाट गर्नु पर्ने हुन्छ। राज्यले अप्रशोधित जडिबुटीको निकासीलाई निरुत्सायित गर्नुपर्ने हुन्छ भने प्रशोधित अथवा अर्ध प्रशोधित जडिबुटीको निकासीलाई सहजिकरण गर्नुपर्दछ।अन्तमा कोरोना भाइरस महामारीले पुराएको आर्थिक क्षतिलाई न्यूनिकरण गर्दै समृद्धिको बाटोमा अघि बढ्न देशमै रहेका प्राकृतिक स्रोत र साधनहरूको उचित र दिगो व्यवस्थापन गर्नु पर्ने देखिन्छ अन्यथा देशको अर्थतन्त्रमा दुर्घटना हुन सक्छ। कृषि र वन क्षेत्र एक महत्वपूर्ण क्षेत्र हो।
लेखकस् युबराज भण्डारी बन सन्ङ्कायका विद्यार्थ र तुल्सीराम भुसाल कृषि सङ्कायका विद्यार्थ हुन ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया