व्रत बस्नुका के के छन् फाइदा

१४ जेष्ठ २०७७, बुधबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
1K Shares


एजेन्सी  –  फरक–फरक धर्ममा मानिसहरु आफ्नो धार्मिक मान्यता अनुसार उपवास वा व्रत बस्ने गर्छन् र ईश्वरको आराधना गर्छन् वैज्ञानिक दृष्टिले हेर्दा पनि उपवासलाई स्वास्थ्मा लाभ हुने देखिन्छ । उपवास बस्नु स्वास्थ्यको लागि धेरै लाभकारी हुन्छ । फाइदाहरु निम्न छन् ।प्रतिरक्षा प्रणाली बलियो बनाउन उपवासले शरीरमा प्रतिरक्षा प्रणालीलाई बलियो बनाउनुको साथै कोलाइटिस, थकान, कब्जियत र टाउको दुख्ने कम हुन्छ ।शरीरबाट विष तत्व निकाल्न सामानन्यतया दिनभर जस्तो पनि खाना खान्छौ । एक दिन नखादा त्यो खाना शरीरको वोसो उर्जामा परिर्वतन हुन्छ । पानी मात्र पिउदा शरीरको सबै विष बाहिर निकाली दिन्छ ।पाचन तन्त्र बलियोः उपवास बस्नाले सकरात्कम प्रभाव परी हाम्रो पेट र लिवरमा धेरै आराम प्राप्त हुन्छ ।

तौल नियन्त्रणः यदि हप्तामा २ दिन उपवास बस्दा तौल आफै नियन्त्रण हुन्छ ।ब्लड प्रेसर को स्तर नियन्त्रणः डायबेटिज भएका लगभग १० प्रतिशतमा १ व्यक्तिलाई उपवासले लाभ हुन्छ, ब्लड सुगरको स्तर कम गर्न मद्दत गर्छ ।मानसिक अवस्थामा सुधारः उपवासले मानिसको मानसिक स्वास्थ्यमा सकरात्मक असर गर्छ । उपवासपछि ब्लडमा एंडोर्फिनको स्तर धेरै बढ्छ ।आन्द्रा स्वस्थ्य राख्नः उपवासको क्रममा कोहिका ग्लुकोवको साथै वोसो एसिडलाई तोडेर नयाँ कोशिका बन्नमा मद्दत हुन्छ ।डिप्रेशन कमः उपवास मानसिक शान्तीको धेरै विकल्प हुन्छ यसमा तनाव र डिप्रेशनबाट बचाउछ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया