भीरकोट नगरपालिकामा २८ हप्ते आईपिएम कृषक पाठशाला सम्पन्न

१६ जेष्ठ २०७७, शुक्रबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


चुत्र महत / जेष्ठ १६, भीरकोट – भीरकोट नगरपालिका र कृषि ज्ञान केन्द्र स्याङ्जाको संयुक्त आयोजनामा आई.पि.एम.कृषक पाठशाला सञ्चालनमा ल्याईएको थियो । पाठशालाको समापन गर्दै नगरप्रमुख छायाराम खनालले माटो सुहाउँदो कृषि खेति गर्नुपर्ने भन्दै नगरपालिका एक घर एक करेसाबारीको अभियानमा लागिपरेको बताउनुभयो । साथै प्रमुख खनालले भीरकोटमा कृषिजन्य उत्पादनहरु पालिकालाई पुगेर समेत बाहिर निर्यात गर्न तयार रहेको भन्दै लकडाउन खुल्नसाथ कृषिउपज निर्यातमा आतुर रहेको बताउनुभयो । साथै प्रमुख खनालले बित्तामा कोदो, एकहातमा धान, डोको छिर्ने मकै भन्ने भनाईलाई अनुशरण गर्नुपर्ने बताउनुभयो । कृषकका कृषिउपज बजारीकरणको जिम्मा नगरपालिकाको रहेको भन्दै विउविजन, औजार अनुदानमा वितरण गरिएको बताउनुभयो । कृषकलाई आधुनिक कृषि प्रणालीमा आर्कषित गरी नगरका विभिन्न स्थानमा संकलन केन्द्र समेत स्थापना गर्न नगरपालिका तयार रहेको समेत प्रमुख खनालले बताउनुभयो । गत धुर्पालमा गरिएको पाठशालामा लहरेबालीको विजारोपण, गोडमेल देखि तरकारी फलाउने समेत गरिएको थियो ।

स्थानीय तोरणबहादुर खत्रि, यामबहादुर मल्ल र डम्मरबहादुर मल्लको ४ रोपनी क्षेत्रफलमा लगाईएको तरकारी अन्र्तगत अहिले काक्रा, घिरौँला, लौका उत्पादन भएका छन् । ५० जनाको सहभागिता रहेको पाठशाला समापनका अवसरमा जलदेवि, एकिकृत, सत्रुविज व्यवस्थापन आईपिएम कृषक पाठशालाको समेत स्थापना गरिएको छ । कार्यक्रममा नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत राजेन्द्रप्रसाद पौडेल, वडा अध्यक्ष बाबुराम श्रेष्ठ, कृषिप्रसार अधिकृत ईश्वरीप्रसाद अर्याल, प्रशिक्षक ढाँसीराम अर्याल, विष्णुप्रसाद काफ्ले, डम्मरबहादुर मल्ललगायतले बोल्नुभएको थियो । पाठशालाका अध्यक्ष लोकबहादुर खत्रिको अध्यक्षतामा सम्पन्न कार्यक्रमको सञ्चालन राधा केसी खड्का र स्वागत थमनबहादुर कार्कीले गर्नुभएको थियो । पाठशाला सञ्चालन अवधिभरको आय नगरपालिकाबाट १ लाख ५० हजार, तरकारी विक्रिबाट १९ हजार २ सय र व्याय ७२ हजार ७ सय ७७ रहेको छ । सहभागिहरुले कृषिको वास्तविकता बल्ल बुझेको, रोग किरा व्यवस्थापनको बारेमा जानकारी प्राप्त भएको , सत्रुजिव र मित्रुजिवको बारेमा जानकारी भएको, कृषिउपजको नगरपालिकाले बजारीकरण गरिदिनुपर्ने प्रतिक्रिया दिएका थिए ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रियाताजा समाचार

  • आँखा रोगबाट ग्रसित ११ वर्षिय सदाय परिवारका नेहा लाई आर्थिक…
  • कपिलवस्तुमा बिद्युत प्राधिकरणको जिप खोलाले बगायो १ को मृत्यु २…
  • ३५ केजी चरेस सहित २ महिला पक्राउ ।
  • नेपाली कांग्रेसद्धारा वडा कार्यालयमा ज्ञापन पत्र प्रतिपक्षीदललाई बेवास्ता गरेको कांग्रेसको…
  • स्वास्थ्य कार्यक्रमको वार्षिक समीक्षा सम्पन्न
  • वडा विभाजनको माग गर्दै वडाबासीले हस्ताक्षर बुझाए
  • मुखिया परिवारको सारथि बन्यो : घरघरमा हामी अभियान, नगद र…
  • १० बर्ष नपुग्दै भत्कियाे  सहिद क. हुमानन्द बन्जाडेकाे स्मृति प्रतिक्षालय 
  • देउखुरीमा पनि मसिनो हाईब्रिड धानको उत्पादन सुरु किसान परियोजना कृषकका…
  • पहिरोका कारण बुटवल तानसेन सडक खण्ड एक तर्फी खुल्ला