महामारीको दोस्रो छाल पहिलो भन्दा पनि घातक हुन सक्छ-डब्ल्युएचओ

१९ जेष्ठ २०७७, सोमबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया
93 Shares


एजेन्सी, १९ जेठ – विश्व स्वास्थ्य संगठन डब्ल्युएचओका एक शीर्ष विशेषज्ञले कोरोना भाइरसको दोस्रो घातक छाल आगामी शरदमा हुने चेतावनी दिएका छन् ।डब्ल्यूएचओ युरोपेली क्षेत्रका निर्देशक डा। हंस क्लुगेले कोरोना भाइरसको संक्रमणको घटना निरन्तर घटिरहे पनि यो महामारीको अन्त्य हुन नस्कने बताएका छन् ।क्लुगेले बिभिन्न देशहरुमा कोरोना संक्रमणको वृद्धिसंग लड्न दरो रणनीति हुनुपर्ने साथै यसका लागि समयमा नै बुद्धिमानीपूर्वक स्वास्थ्य सेवाहरुको प्रयोग गर्नुपर्ने जनाएको छ । उनलाई डर छ कि दोस्रो छाल यस बर्षपछि अन्य संक्रामक रोगहरूको प्रकोपसँग मिल्न सक्छ ।डा. क्लुले टेलिग्राफलाई भने, “म दोहोरो छालको बारेमा धेरै चिन्तित छु , शरद ऋतुमा हामीसँग कोरोनाको दोस्रो छाल र अर्को मौसमी फ्लू वा दादुरा पनि हुन सक्छ ।”

अन्य विज्ञहरूले महामारीको दोस्रो छाल पहिलो भन्दा पनि घातक हुन सक्छ भनेर इतिहासले नै प्रमाणित गरेको भन्दै चेतावनी दिएका छन् । पहिलो पटक मार्च १९१८ मा देखिएको स्पेनिस फ्लूको महामारीपछि शरद ऋतुमा झन तीव्र गतिमा फैलिएको थियो र विश्वमा अनुमानित ५० मिलियन मानिसहरु मारिएका थिए ।यो पनि पुष्टि भएको छ कि पहिलो विश्वयुद्धको समयमा सेनाको आवागमनले रोगलाई छिटो फैलाएको थियो र तेस्रो र चौथो छालसमेत जगायो, यद्यपि पछिल्ला ती छालहरु भने घातक थिएनन । डा. कलुगेले भने, “ इतिहासलाई फर्केर हेर्दा महामारीमा चाँडो सुरु नहुने देशहरूलाई दोस्रो छालमा आफ्नो प्रभावमा लपेटन सक्छ ।सहज लकडाउनले अहिले बेलायतमा भाइरसको प्रभावलाई कम गर्दै आएको छ । त्यहाँ विद्यालयहरु पनि खुल्न थालेको छ । छ भन्दा बढी व्यक्तिको समूहमा पार्क र निजी बगैंचामा भेट्न सक्ने भएका छन् । त्यस्तै बाहिरका बजार र कार शोरूमहरू फेरि खुलेको छ।news24

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया